سرما ۱۰۲ میلیارد تومان به بخش کشاورزی رودان خسارت زد

بندرعباس- ایرنا- مدیرجهاد کشاورزی رودان گفت: افت شدید دمای هوا در دی ماه امسال به پنج هزار و ۷۹۲ هکتار از سطح زیرکشت محصولات کشاورزی این شهرستان، ۱۰۲ میلیارد تومان خسارت مالی وارد کرد.

ضیاء الدین صامتی روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سرمای هوا به ۴ هزار و ۲۳۷ هکتار از اراضی باغی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد خسارت وارد کرد که محصولاتی نظیر لیموترش، پرتقال، نارنگی و انبه بیش‌ترین خسارت و زیان ناشی از سرمازدگی را متحمل شدند.

وی ادامه داد: سرمازدگی به یک هزار و ۵۵۵ هکتار از سطح زیر کشت محصولات زراعی نیز بین ۲۰ تا ۴۰ درصد خسارت زد.

صامتی بیان کرد: محصولاتی نظیر  بادمجان، فلفل، خیارسبز گلخانه‌ای، سیب زمینی، لوبیاسبز، کدو و پیاز بیش‌ترین خسارت ناشی از برودت و سرمای شدید را متحمل شدند.

به گفته مدیرجهاد کشاورزی رودان، عمده خسارت و زیان ناشی از سرمازدگی مربوط به بخش‌های مرکزی و رودخانه در این شهرستان است.

صامتی، بازدید از باغ‌ها و مزارع خسارت‌دیده، ثبت درخواست و مشخصات کشاورزان خسارت دیده، طرح موضوع در نشست با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و پیگیری برای جبران خسارت وارده از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی و اعتبارات کمیته بحران و کاهش مخاطرات را از جمله اقدامات انجام شده در راستای حمایت از کشاورزان خسارت دیده عنوان کرد.

شهرستان رودان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی هرمزگان است که اشتغال و اقتصاد آن وابسته به کشاورزی است.

۸۰ درصد از جمعیت این شهرستان به طور مستقیم و غیر مستقیم در بخش کشاورزی، دامداری و صنایع وابسته به آن مشغول فعالیت هستند.

هم اکنون ۴۲ هزار هکتار از وسعت این شهرستان زیر کشت محصولات کشاورزی است که از این میزان ۳۲ هزار هکتار به محصولات باغی و ۱۰ هزار هکتار به محصولات زراعی، سبزی و صیفی اختصاص دارد.

شهرستان رودان قطب مهم کشاورزی هرمزگان با تولید سالانه ۵۶۰ هزار تن انواع محصول در زمینه تامین نیازهای کشور در بخش کشاورزی، نقش مهم و بسزایی را ایفا می‌کند.

شهرستان رودان با بیش از ۱۲۴ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شرق شهرستان بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها