واکسن های کرونای غربی؛ از هیاهو تا سکوت

تهران - ایرنا - تکیه دولت‌های اروپایی به شاخه شکننده واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی در بحبوحه شناسایی گونه‌های جدید کووید_۱۹ سبب شده تا نه تنها عمر پیش بینی‌های هیجانی اولیه خیلی زود به سر آید بلکه تاخیر در تحویل محموله‌های واکسن و گزارش طیفی از عوارض خفیف تا مرگ از واقعیت‌هایی تازه خبر دهد.

به گزارش ایرنا، از آغاز طرح‌های ملی واکسیناسیون کووید-۱۹ و تایید واکسن‌های برخی شرکت‌های تولیدی از جمله فایزر_ بایون‌تک و مودرنا آمریکایی و آسترازنکا_ آکسفورد انگلیسی از سوی شماری از دولت‌ها در گوشه و کنار جهان به عنوان اهرم سرکوب کننده ویروس هزار چهره کرونا مدت زیادی نمی‌گذرد که تاخیر در فرآیند واکسیناسیون، سرعت پایین توزیع و گزارش مواردی از فوت در دریافت کنندگان این واکسن‌ها موجب عقب نشینی بیشتر مردم و افزایش انتقادها شده است.

بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس یکساله کرونا به اندازه ای برای دولت‌ها گران تمام شده که صرف نظر از اذعان مالکان این شرکت‌ها مبنی بر عدم اثربخشی ۱۰ درصدی واکسن فایزر و ۱۰ تا ۳۰ درصدی واکسن آسترازنکا، تهدیدات احتمالی آن را به جان خریده و نسبت به صدور مجوز و تزریق آن بر جمعیت‌های انبوه اقدام کرده اند.

از طرفی میزان موفقیت طرح‌های ملی واکسیناسیون نه تنها کمتر از حد انتظار است بلکه بر اساس اعلام دولت انگلیس، گونه جدید شناسایی شده در این کشور علاوه بر افزایش ۷۰ درصدی میزان سرایت پذیری، حدود ۳۰ درصد کشنده تر از نمونه قبلی بوده و بر وخامت شرایط در اروپا افزوده است. به این ترتیب شرایط این روزهای اروپا ملغمه ای از شناسایی گونه‌های جدید ویروس کرونا، بحران اقتصادی و ادامه طرح‌های پر از نواقص واکسیناسیون است.

به گزارش تارنمای اسپانیایی سوییس اینفو، اروپا روز جمعه با ثبت رکورد ۲۲۱ هزار مورد ابتلای روزانه به ویروس کرونا، آمریکا و کانادا با ۱۹۶ هزار و ۱۰۰ مورد جدید ابتلای روزانه را پشت سر گذاشت.            

به گزارش نشریه ال پائیس، شرکت بریتانیایی آسترازنکا دیروز جمعه به اتحادیه اروپا هشدار داد، نخستین ارسال محموله واکسن متعلق به این شرکت کمتر از میزان پیش بینی شده خواهد بود. سخنگوی این شرکت بدون بیان جزئیات بیشتر از حجم محموله اولیه، کاهش میزان تولید در کارخانه بلژیک را علت تامین کمتر از حد انتظار زنجیره توزیع در اروپا دانست.

بر اساس توافق اتحادیه اروپا و شرکت آسترازنکا، تامین دست‌کم ۳۰۰ میلیون دوز به علاوه ۱۰۰ میلیون دوز اضافی در نظر گرفته شده بود. استلا کریاکیدس رئیس کمیساریای بهداشت اتحادیه اروپا با بیان اینکه نمایندگان آسترازنکا از تاخیر در تحویل واکسن‌ها در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ خبر داده اند در پیامی توییتری نوشت، کمیسیون اروپا «نارضایتی عمیق» خود از این شرکت را ابراز کرده است، ما خواستار تسریع در روند توزیع دوزهای واکسن بوده و بر زمان‌بندی دقیق توزیع به عنوان پایه برنامه‌ ریزی‌های استراتژیک واکسیناسیون دولت‌ها تاکید داریم.

به نوشته ال پائیس، با کاهش ۶۰ درصدی میزان تحویل برنامه‌ریزی شده، در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱، ۳۱ میلیون دوز به کشورهای اروپایی خواهد رسید.

شرکت فایزر نیز هفته گذشته، از کاهش موقتی ارسال ویال‌های واکسن به کشورهای اروپایی خبر داد. بر اساس وعده نمایندگان این شرکت، اگر چه این امر از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه (بهمن_ اسفند) به طور موقت تاثیر می‌گذارد اما موجب افزایش دوزهای واکسن در اواخر فوریه و مارس (اسفند ماه) خواهد شد.

نشریه ال پریودیکو اسپانیا در انتقاد از روند کند اجرای طرح‌های واکسیناسیون در کشورهای اروپایی نوشت، در صورت تداوم اجرای برنامه واکسیناسیون علیه کووید_۱۹ با سرعت فعلی، برای دستیابی به ایمنی ۷۰ درصدی در جمعیت بالای ۱۶ سال می‌بایست حدود دو سال و نیم منتظر ماند.   

تارنمای اسپانیایی سوییس اینفو نیز به نقل از اداره فدرال بهداشت عمومی سوییس (OFCP) نوشت، واکسیناسیون در برخی از کانتون‌های (ایالت‌های) پر جمعیت همچون زوریخ پایین تر از میانگین این طرح در سطح کشور در حال اجرا است.

به نوشته این نشریه، از مجموع ۱۶۹ هزار و ۷۸۳ دوز واکسن فایزر و مودرنای آمریکایی تزریق شده در سوییس، ۱۶ مورد مشکوک (۳۸ درصد) به عوارض جدی گزارش شده که پنج مورد از آن‌ها منجر به مرگ این افراد شده است. بر اساس اعلام شرکت دارویی سوییس مدیک، از ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱، در مجموع ۴۲ مورد اثرات نامطلوب خفیف، خوش خیم و جدی گزارش شده است.  

نشریه ال کنفیدنسیال نیز نوشت، با وجود گذشت چند هفته از آغاز واکسیناسیون کووید_۱۹ در فرانسه (۲۷ دسامبر/ هفتم دی ماه) درصد پایین جمعیت ایمن شده در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه بیانگر آغازی بسیار آهسته بوده که دولت فرانسه را با موجی از انتقادها مواجه کرده است.

بر اساس آمارها، در هفته نخست آغاز این طرح، در مقایسه با واکسیناسیون صدها نفری در سایر کشورها، در فرانسه تنها ۵۱۶ نفر در برابر کووید_۱۹ واکسینه شدند.  

گذشته از عواملی همچون مشکلات لجستیکی و برنامه‌ریزی‌های طراحی شده توسط دولت، بر اساس نظر سنجی‌ها، عدم تمایل ۶۰ درصدی فرانسوی‌ها نسبت به دریافت واکسن از عوامل تاخیر در فرآیند واکسیناسیون به شمار می‌رود. ژاکلین راد (Jocelyn Raude) استاد مطالعات عالی بهداشت عمومی دانشگاه «رنس» فرانسه در گفت‌وگو با این نشریه اسپانیایی گفت، دولت به رغم آگاهی از مخالفت بخش قابل توجهی از از مردم با واکسیناسیون و خطر اینکه این مسئله به چالشی سیاسی برای امانوئل مکرون (رئیس‌جمهوری این کشور) تبدیل شود در اقدامی تعجب برانگیز عرضه نخستین دوزهای واکسن را تبلیغ کرد. به این ترتیب نخستین تیغ اتهام متوجه تدابیر و صلاحدید ناصحیح دولت است.  

به گزارش نشریه ال دیاریو، «ژاک باتیستونی» ( Jacques Battistoni) رئیس اتحادیه پزشکان عمومی فرانسه دیروز (جمعه) در ارزیابی از ماه نخست روند واکسیناسیون در این کشور، این طرح را «آهسته، بی نظم و سردرگم کننده» توصیف کرد. به نوشته این نشریه اسپانیایی زبان، فرانسه پرچمدار کشورها در «بدبینی» و عدم اعتماد به واکسن‌های موجود آمریکایی و انگلیسی است.

بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات بازار و افکار عمومی ایپسوس، تمایل فرانسوی‌ها برای دریافت واکسن در ماه اکتبر (مهر_ آبان) ۵۴ درصد برآورد شد که در مواجهه با این چالش چندین کمپین تبلیغاتی به منظور ترغیب مردم به پذیرش واکسن انجام شد، به این ترتیب بر اساس مطالعه مرکز آماری «ایفوپ» شمار ۳۹ درصدی فرانسوی‌های مایل به دریافت واکسن در ماه دسامبر (آذر_ دی) به حدود ۵۱ درصد در اوایل ژانویه (نیمه دی ماه) رسیده است.   

به گفته دکتر باتیستونی، توضیح احتمالی کاهش تدریجی بی‌اعتمادی مردم فرانسه اینکه شناسایی گونه‌های جدید ویروس کرونا، هراس از این جهش‌ها و تمایل جامعه به پایان دادن به شرایط دشوار فعلی منجر به این تغییر افکار عمومی شده حال آنکه بی اعتمادی به گفتمان سیاسی، جنجال‌ها پیرامون مسئله استفاده از داروی هیدروکسی کلروکین و سابقه منفی فرانسه در ماجرای شیوع آنفلوآنزای خوکی (H۱N۱) در سال ۲۰۰۹ منشا اصلی این شک و تردیدها در سطح جامعه است.

فرانسه در آن زمان برای جمعیت شصت و سه میلیونی خود، نود و چهار میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای خوکی خرید در حالی‌که اثربخشی این واکسن تنها نیازمند یک دوز تزریق بود؛ به این ترتیب فرانسه بخشی از این حجم مازاد را به برخی کشورها فروخت و ما بقی آن از بین رفت.  

در آلمان نیز در حال حاضر وزارت بهداشت، موسسه روبرت کخ و مرکز فدرال آموزش بهداشت در حال تبلیغ واکسیناسیون علیه ویروس کرونا هستند. جلب اعتماد مردم برای پذیرش واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی که تا کنون تایید شده اند در حالی به چالش دولت آلمان تبدیل شده که به گزارش نشریه ال پائیس، نخستین مورد از ویروس جهش یافته برزیلی در این کشور اروپایی دیروز جمعه شناسایی شده است. همچنین انستیتو «پاول اهرلیش»  در آلمان که مسئول تایید ایمنی واکسن ها در این کشور است در حال حاضر مشغول بررسی علل ۱۰ مورد مرگ بعد از تزریق واکسن کرونای شرکت فایزر-بیونتک است.

سازمان های غیردولتی کارزاری ۲۵ میلیون یورویی را با شعار «آلمان آستین های خود را بالا می زند» طراحی کرده است. طبق گفته وزارت بهداشت، بیش از دوازده میلیون یورو هزینه چاپ پوسترهای آنالوگ و دیجیتال در سراسر کشور می‌شود و علاوه بر اینها بودجه اضافی حدود ۹۰ میلیون یورویی در اختیار این وزارتخانه قرار گرفته که برای اطلاع رسانی در مورد ویروس کرونا است.

«یورگ آبرومیت» کارشناس فن بیان، از آکادمی سخنرانی در شهر بن با بیان اینکه اگر مردم بی اعتماد باشند، از دستورات یا پیشنهادهای جدید نیز پیروی نخواهند کرد، گفت: عدم اطمینان فضای مناسبی برای تئوری های توطئه فراهم می کند. اکنون این موضوع را در بحث واکسیناسیون مشاهده می کنیم. علاوه بر این، آنچه امروز احتمالاً با اهمیت نظر گرفته می شود ممکن است فردا اهمیتش را از دست داده باشد، زیرا دانشمندان نیز به تدریج در مورد ویروس اطلاعات بیشتری به دست می آورند.

به گزارش نشریه آ ب ث، در اسپانیا نیز در حالی که شمار بالای مبتلایان موجب پر شدن ۱۰۰ درصدی ظرفیت تخت‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها شده، برنامه‌ واکسیناسیون کووید_۱۹ که از آغاز به صورت کند و نامساوی در ایالت‌ها کلید خورد، در برخی از مناطق همچنان به دلیل کمبود سرنگ و دوزهای مورد نیاز و مشکلات لجستیکی با تاخیر و وقفه در حال انجام است.  

به نوشته ال پریودیکو، بر اساس پیش بینی‌های وزارت بهداشت اسپانیا، ایمنی زایی ۷۰ درصدی این کشور (واکسیناسیون ۲۸ میلیون نفر از جمعیت اسپانیا) تا پایان فصل تابستان برآورد شده بود؛ طولی نکشید که هیجان اولیه این پیش بینی‌ها با واقعیت بسیار پیچیده تری مواجه شد. از مشکلات لجستیکی گرفته تا تاخیر در تحویل محموله‌های واکسن و بسیاری مشکلات پیش بینی نشده در طی مسیر که همه و همه با کاهش سطح انتظارات نتیجه ای جز واکسینه شدن تنها یک میلیون نفر در هفته نخست این طرح در اسپانیا به دنبال نداشت.  

«لورین نولان» رئیس سازمان تنظیم مقررات محصولات بهداشتی ایرلند نیز اخیرا اعلام کرد که این سازمان تاکنون ۸۱ گزارش از عوارض جانبی مرتبط با تزریق واکسن کرونای فایزر به شهروندان ایرلندی دریافت کرده است. بر اساس اعلام این مقام ایرلندی،  مجموعه ای از عوارض جانبی خفیف تا متوسطی از جمله درد شکم و مفاصل، حالت تهوع، سرگیجه، سردرد، خارش و خستگی از جمله مشکلات دریافت کنندگان این واکسن آمریکایی بوده است.

به گزارش نشریه وینته مینوتوس به نقل از منابع بهداشتی نروژ تا کنون ۲۳ نفر از سالمندان دریافت کننده واکسن فایزر در این کشور جان خود را از دست داده اند.  این نهاد بهداشتی در نروژ اعلام کرده است که اکثر افراد دریافت کننده این واکسن آمریکایی عوارض جانبی آن مانند تهوع و استفراغ، تب و واکنش های موضعی در محل تزریق و بدتر شدن بیماری های قبلی خود را تجربه کرده‌اند.  

شمار مبتلایان کرونا در جهان در حالی از ایستگاه ۹۸ میلیون و ۸۳۲ هزار نفر گذشته است که بیش از ۲۸ میلیون و ۷۶۶ هزار مورد از مجموع کل این آمار به قاره اروپا اختصاص دارد. روسیه، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و آلمان به ترتیب با ثبت بیش از سه میلیون و ۶۹۸ هزار، سه میلیون و ۵۸۳ هزار، سه میلیون و ۱۱ هزار، دو میلیون و ۶۰۳ هزار و دو میلیون و ۴۴۱ هزار مورد ابتلا، پنج کشور نخست اروپایی به لحاظ شمار مبتلایان ویروس کرونا قرار دارند.  

همچنین تا کنون نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر در قاره سبز در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار جهان