مدیریت انرژی در اصفهان از قطع برق پُرمصرف‌ها تا کاهش خاموشی

اصفهان- ایرنا- مدیریت مصرف برق در استان اصفهان در روزهای اخیر با توجه به مشکلات ناشی از افزایش مصرف انرژی در زمستان با جدیت، پیگیری و علاوه بر همراهی مردم در صرفه‌جویی، اقدامات اصلاحی انجام و به کاهش خاموشی‌ها منجر شده است.

به گزارش ایرنا، افزایش مصرف انرژی در زمستان امسال باعث بروز مشکلاتی مانند کاهش تامین و توزیع گاز برای نیروگاه‌های برق و اِعمال خاموشی‌های ناخواسته شد که برای رفع آن مدیریت مصرف برق در روزهای اخیر با جدیت بیشتری در استان‌های مختلف از جمله اصفهان پیگیری شد.

استان اصفهان نزدیک به سه میلیون مشترک و چندین نیروگاه بزرگ و کوچک برق دارد و با وجود نقش اساسی آن در تامین و تولید حدود ۱۰ درصد برق کشور ، معضل کاهش گازرسانی به آنها در روزهای سرد زمستانی، احتمال ناپایداری شبکه و خاموشی را افزایش داد.

در دی ماه گذشته بدلیل اوج مصرف انرژی، مباحثی مانند استفاده از سوخت دوم در برخی نیروگاه‌ها بدلیل اولویت تامین گاز برای مشترکان خانگی و کاهش تحویل آن به نیروگاه‌ها، مطرح شد اما با توجه به بحران آلودگی هوا در کلانشهرها، این موضوع در مناطقی مانند اصفهان اجرایی نشد و نیروگاه ها بدلیل توزیع کمتر گاز با نیمی از ظرفیت خود کار می کنند.

با وجود همه تلاش ها و مدیریت های صورت گرفته بدلیل افزایش چشمگیر مصرف گاز و برق در دهه سوم دی ماه بود که خاموشی های ناخواسته نیز از راه رسید و بیست و سوم دی در استان اصفهان نیز محدودیت توزیع برق برای برخی از صنایع انجام شد تا به پایداری شبکه کمک کند.

بیست و سوم دی ماه امسال کمبود سوخت نیروگاه‌ها به قطعی برق تعدادی از صنایع در مناطق صنعتی نجف آباد، علویجه و اشترجان در استان اصفهان منجر شد بهمین دلیل مدیریت مصرف برق در این خطه در روزهای پس از آن با جدیت بیشتری دنبال شد تا جای ممکن جلوی خاموشی ها گرفته شود.

حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک از سه میلیون مشترک برق استان اصفهان، خانگی هستند بهمین دلیل در هفته های اخیر برنامه های زیادی توسط شرکت های متولی امور انرژی و رسانه ها برای فرهنگسازی و دعوت مردم به صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله گاز و برق صورت گرفت که به گفته مسوولان این کار با همراهی مردم و موفقیت مواجه شد.

علاوه بر این، هر یک از شرکت های توزیع برق شهرستان و استان اصفهان نیز برنامه ها و اقدام هایی را برای مدیریت هرچه بهتر و بیشتر برق انجام دادند مانند بازرسی از اداره های دولتی، تذکر و برخورد با مشترکان پر مصرف در اداره ها، شناسایی و کشف دستگاه های استخراج بیت کوین (ماینر) غیر مجاز و کاهش روشنایی در برخی اماکن مانند پارک‌ها.

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان با توجه به افزایش پنج تا ۶ درصدی مصرف برق در روزهای سرد دی ماه امسال، اجرای اقدامات اصولی و اصلاحی برای مدیریت بهینه مصرف برق در ۲۳ شهرستان در دستور کار قرار گرفت که فرهنگسازی از طریق رسانه ها، شبکه های اجتماعی و همچنین ارتباط مستقیم با مشترکان با ارسال پیامک از مهمترین آنها بود.

شرکت توزیع برق استان اصفهان، امور توزیع برق ۲۳ شهرستان (بجز شهرستان اصفهان) با جمعیت حدود سه میلیون نفر و یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک را بعهده دارد.

حمید علاقمندان با اشاره به اینکه در این پیام ها، شرایط روزانه و گزارشی از میزان مصرف گاز و برق به مشترکان اعلام می شد، تاکید کرد که مردم همکاری خوبی در روزهای گذشته داشتند و شرایط مصرف برق در استان اصفهان مناسبتر شد.

وی افزود: بدلیل اینکه امکان اِعمال خاموشی در مناطق شهری در صورت کمبود انرژی وجود ندارد در هماهنگی و توافق با واحدهای صنعتی از ذوب آهن و فولاد مبارکه گرفته تا صنایع کوچک مقرر شد تا در ساعت هایی که میزان مصرف انرژی بیشتر است، مصرف برق در این واحدها مدیریت شده تا کمبودها جبران شود.

علاقمندان، اجرای مانور جهادی تعدیل روشنایی معابر در ۲۳ شهرستان استان اصفهان، بازرسی میدانی از اداره ها و شناسایی و کشف دستگاه های غیر مجاز استخراج رمز ارز (ماینر) را از دیگر اقدامات این شرکت برای مدیریت بهتر مصرف برق در استان عنوان کرد.

به گفته وی این مانور بمنظور تعدیل روشنایی معابر و مقابله با برق‌های غیر مجاز و رمز ارزها با هدف افزایش رضایتمندی مشترکان، بهبود کیفیت ولتاژ شبکه، افزایش قابلیت اطمینان و پایداری شبکه و کاهش خاموشی ناخواسته در هفته پایانی دی ماه برگزار شد.

سخنگوی شرکت توزیع برق استان اصفهان نیز با اشاره به اینکه بجز در روز بیست و سوم دی که خاموشی های ناخواسته در برخی از واحدهای صنعتی استان اتفاق افتاد، گفت: در روزهای پس از آن هرگونه اعمال محدودیت در برق با هماهنگی و اطلاع رسانی قبل به صنایع انجام شد.

رمضانی با تاکید بر اینکه این محدودیت ها از پنجشنبه هفته گذشته کاهش یافت، اضافه کرد: مدیریت مصرف برق و تعدیل روشنایی پارک ها و فضای سبز استان اصفهان نیز به صرفه جویی ۳.۵ مگاواتی و تعدیل روشنایی معابر به صرفه جویی هفت مگاواتی منجر شد.

قطعی برق ۷ اداره پر مصرف

سخنگوی شرکت توزیع برق استان اصفهان در گفت و گو با ایرنا به یکی دیگر از برنامه های این شرکت اشاره کرد و توضیح داد: در این اقدام میزان مصرف برق در اداره های مختلف نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال گذشته مقایسه می شد و به اداره هایی که مصرف برق در انها افزایش یافته و بیش از حد مجاز بود، اخطار داده است.

رمضانی اضافه کرد: جریان برق هفت اداره در شهرستان هایی مانند نجف آباد، شاهین شهر و میمه، فلاورجان و کاشان نیز بدلیل اینکه مصرف آنها از حد مجاز بیشتر بود برای چند ساعت قطع شد.

وی با بیان اینکه سقفی برای مصرف برق در هر شرکت و استان تعریف شده است، تصریح کرد: با مجموعه اقدامات انجام شده در استان اصفهان همواره این سقف که یکهزار و ۵۰۰ مگاوات بود رعایت شد.

صرفه جویی ۳۵ مگاواتی با همکاری مردم و صنایع

به گفته سخنگوی شرکت توزیع برق استان، اقدامات انجام شده در فرهنگسازی برای مردم و هماهنگی با صنایع به صرفه جویی ۱۰ مگاواتی در بین مردم و ۲۵ مگاواتی در صنایع اصفهان منجر شد.

رمضانی به کشف پنج هزار و ۳۶۷ دستگاه ماینر غیر مجاز در ۲۳ شهرستان استان اصفهان از ابتدای سال تا کنون اشاره و اضافه کرد: حدود ۲۰ درصد آنها یعنی نزدیک به یکهزار و یکصد دستگاه ماینر مربوط به مانور اخیر که هفته پایانی دی ماه برگزارش شد، است.

وی با بیان اینکه بیشتر دستگاه های ماینر غیر مجاز کشف شده در شهرضا با ۶۸۰ دستگاه و شاهین شهر با ۲۵۰ دستگاه بود، تصریح کرد: این دستگاه ها حدود ۳.۵ مگاوات مصرف برق داشتند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان نیز تاکید کرد: همه تلاش ما بر این است که در بخش برق قطعی رُخ ندهد زیرا بدلیل شیوع ویروس کرونا و ضرورت رفع قطع برق بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و وجود کلاس‌ها و آزمون‌های مجازی، قطعی برق مشکل ایجاد خواهد کرد.

شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک دارد که ۷۷ درصد از آنها خانگی، پنج درصد عمومی، یک درصد کشاورزی، یک درصد صنعتی و ۱۶ درصد تجاری است.

حمیدرضا پیرپیران افزود: با کمک صنعت و مردم تلاش می‌کنیم تا در زمستان خاموشی نداشته باشیم و تاکنون حتی معابر استان هم دچار خاموشی کلی نشده ‌است.

وی برنامه‌های این شرکت برای مصرف بهینه برق را کنترل روشنایی معابر، کم‌مصرف کردن چراغ‌ معابر، بازرسی میدانی از اداره‌ها در راستای ترویج مصرف صحیح، کاهش برق مُجتمع‌های مسکونی با همکاری مردم، کاهش نور میوه‌فروشی‌ها، بهینه‌سازی مصرف برق در مراکز نظامی، شناسایی مراکز تولید رمزارز و برخورد با آنها و کاهش مصرف مشترکان در قالب برنامه‌های تشویقی اعلام کرد.
مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه هیچ تولید کننده رمز ارزی در این خطه مجوز قانونی ندارد، اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون حدود یکهزار و ۲۶۰ دستگاه ماینر غیر مجاز در شهرستان کشف شد که ۳۵۰ مورد آن مربوط به مانور اخیر در هفته آخر دی است.

محمد علی اکبری با بیان اینکه این حرکت جهادی با همکاری دادگستری و پلیس امنیت اقتصادی انجام شد، افزود: میزان بار ترافیکی این دستگاه ها حدود ۲.۲ مگا وات تخمین زده می شود.

فقدان خاموشی در مناطق شهری اصفهان در ۱۰ روز اخیر

وی با اشاره به اینکه در ۱۰ روز گذشته هیچ مورد خاموشی بدلیل افزایش مصرف برق در مناطق شهری شهرستان اصفهان نداشتیم، خاطرنشان کرد: در تفاهمنامه ای که با حدود ۵۰  واحد صنعتی داریم مقرر شد که در مواقع نیاز، برای آنها محدودیت بار مصرف ایجاد شود.

علی اکبری درباره خاموشی که روز بیست و سوم دی امسال اتفاق افتاد، توضیح داد: در این روز هیچ برنامه ای برای خاموشی در منطقه شهری کلانشهر اصفهان در دستور کار نبود اما در یک مورد بدلیل ایجاد محدودیت بار مصرف در پایگاه شهید وطن‌پور بدلیل اینکه برق بخشی از منطقه سپاهان‌شهر با این پایگاه مشترک است، آن منطقه دچار خاموشی شد.

وی با بیان اینکه شرکت توانیر برای هر استان سهمیه ای جهت مصرف برق و کیلووات ساعت مشخصی در نظر گرفته است که مشترکان مجاز به مصرف برق تا این سقف هستند، تاکید کرد با اقدامات اصلاحی انجام شده توسط شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان و مدیریت مصرف برق توسط مردم تا کنون به سقف این سهمیه نرسیدیم.

کارشناسان تاکید دارند موثرترین راه برای عبور از زمستان امسال، صرفه جویی و منطقی‌تر شدن مصرف انرژی از جمله گاز و برق است که با راهکارهای ساده مانند استفاده بیشتر از نور طبیعی و خاموش کردن لامپ های اضافی، تنظیم وسایل گرمایشی بر روی دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه آسایش و جلوگیری از هدررفت انرژی با درز گیری و عایق بندی پنجره ها می‌توان به آن دست یافت.

اداره ها نیز می‌توانند با کاهش نور راهروها، محوطه‌ها، خاموشی آب‌نماها و هوشمندسازی موتورخانه‌ها در راه بهینه‌سازی مصرف برق خود بکوشند.

استان اصفهان با افزون بر پنج میلیون نفر جمعیت ۲۴ شهرستان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =