زلزله ۳ ریشتری در جاجرم خراسان شمالی خسارت نداشت

بجنورد - ایرنا - مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله سه ریشتری در شهرستان جاجرم این استان که ظهر امروز- شنبه- به وقوع پیوست، خسارتی نداشته است.

جواد نظری به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دهیاران و بخشداران این شهرستان تاکنون گزارشی مبنی بر وارد آمدن خسارتی از ناحیه زلزله ارسال نکرده اند.

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت ۱۱و ۲۹ دقیقه و۲۲ ثانیه و در عمق ۶ کیلومتری زمین رخ داده است.

براساس این گزارش، مختصات جغرافیایی این زمین لرزه ۳۶.۹۷ درجه عرض شمالی و ۵۶.۴۶ درجه طول شرقی بوده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها