کرونا و تعویق در برگزاری نمایشگاه هنری مهم جهان

تهران- ایرنا- تداوم شیوع کرونا، برگزاری نمایشگاه هنری «آرت بازل سوئیس» را سه ماه به تاخیر انداخت.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه نشنال، نمایشگاه هنری آرت بازل سوئیس که قرار بود ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد- تیر ۱۴۰۰) برگزار شود به دلیل تداوم شیوع کرونا به ماه سپتامبر (شهریور- مهر ۱۴۰۰) موکول شد.

با توجه به آن که این روزها بسیاری کشورهای جهان با افزایش آمار ابتلا به کرونا دست به گریباند، این تصمیم چندان هم دور از انتظار نبود. به گفته متولیان آرت بازل، به تعویق افتادن یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های هنری جهان نشان می‌دهد هنوز تا بازگشت به دوران برگزاری رویدادهای جمعی فاصله زیادی داریم.

مارک اسپیگلر مدیر جهانی آرت بازل در این باره می‌گوید: حتی حالا که واکسن کرونا هم ساخته شده، تحقق چنین چیزی زمان می‌برد. ماهیت نمایشگاه‌های آرت بازل به بزرگ مقیاس بودن آن‌هاست. موفقیت این رویدادها به سفرهای گسترده بین‌المللی بستگی دارد و نمی‌دانیم از سرگیری این سفرها تا چه زمانی طول می‌کشد، بنابراین به تعویق انداختن آرت بازل (سوئیس) از ماه ژوئن به ماه سپتامبر منطقی‌ترین تصمیم است.

آرت بازل سوئیس، ویترینی از آثار هنری لوکس جهان 

آرت بازل معمولا آخرین ایستگاه در تور جهانی خرید هنر در فصل بهار/تابستان است. برخلاف دیگر نمایشگاه‌های هنری که در آن گالری‌ها آثاری با قیمت مناسب را برای جلب نظر خریداران به نمایش می‌گذارند، آرت بازل سوئیس ویترینی از بهترین آثاری است که دلالان هنری در چنته دارند. گالری‌ها معمولا گران‌ترین آثار خود را برای نمایش در این رویداد هنری که نزدیک به ۹۰ هزار بازدیدکننده دارد، کنار می‌گذارند.

نمایشگاه آرت بازل در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد

در آخرین دور از این نمایشگاه که در سال ۲۰۱۹ برگزار شد، مجموعه‌ای از آثار هنری به ارزش تخمینی ۴ میلیارد دلار در گروهی از غرفه‌ها و اتاق‌های بازدید خصوصی به نمایش گذاشته شدند.

غرفه‌های دیجیتال، جایگزینی موقت برای رویداد حضوری

به همت متولیان آرت بازل قرار است سه اتاق بازدید برخط به عنوان جایگزینی برای رویداد به تعویق افتاده ارائه شود. نمایشگاه مجازی OVR: Pioneers آغازگر این راه خواهد بود؛ این غرفه مجازی به هنرمندانی که در حوزه زیبایی‌شناسی، هنرهای مفهومی یا حوزه سیاسی-اجتماعی دست به نوآوری زدند؛ اختصاص دارد و از ۲۴ تا ۲۷ ماه مارس (۴ تا ۷ فروردین ۱۴۰۰) قابل دسترسی خواهد بود. دو غرفه مجازی دیگر این نمایشگاه نیز به ترتیب ماه ژوئن (خرداد- تیر ۱۴۰۰) و نوامبر (آبان- آذر ۱۴۰۰) در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد و پیرنگ غال بر هرکدام متعاقبا اعلام خواهد شد.  

دومینوی دیگری از تعویق در رویدادهای هنری در راه است؟ 

خبر به تعویق افتادن نمایشگاه آرت بازل سوئیس زنگ خطری برای دیگر نمایشگاه‌ها بود که هنوز روی برنامه‌های خود برای برگزاری رویدادهای حضوری در فصل بهار و تابستان پیش رو پافشاری می‌کنند.

نمایشگاه فریز قرار است رویداد سالانه خود در نیویورک را از ۵ تا ۹ مه (۱۵ تا ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) برگزار کند و همین حالا نیز تاریخ نمایشگاهش در لس‌آنجلس را از ماه فوریه (بهمن- اسفند ۹۹) به ژوئیه (خرداد- تیر ۱۴۰۰) موکول کرده است. نمایشگاه تفاف یا نمایشگاه هنرهای زیبای اروپایی نیز رویداد سالانه خود را ۲۹ مه (۸ خرداد ۱۴۰۰) در شهر ماستریخت هلند برگزار خواهد کرد. در این بین، آرت بازل هنگ‌کنگ نیز در نظر دارد درهای مرکز کنوانسیون و نمایشگاه هنگ کنگ را از چهارشنبه، ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰)، به روی بازدیدکنندگان باز کند.

اما باید منتظر ماند و دید آیا ویروس سرکش کرونا که در یک سال گذشته اقتصاد هنر را از ابعاد مختلف تحت الشعاع قرار داده، مجال تحقق این برنامه‌ریزی‌ها را خواهد داد یا نه. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha