دادگستری آذربایجان‌شرقی طرح مجازات سبز را اجرا می‌کند

تبریز - ایرنا - سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان‌شرقی گفت: این مجموعه در تلاش است تا طرح مجازات سبز را با هدف گسترش فضای سبز اجرا کند.

به گزارش ایرنا، احمد موقری روز شنبه در جلسه بررسی و اتخاذ تدابیر لازم پیرامون مجازات سبز در استان با بیان اینکه این طرح در راستای اجرای تکالیف مقرر موضوع ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و آیین نامه اجرایی آن به موزرد اجرا گذاشته می شود، افزود:استفاده از ظرفیت سازمان ها،  نهادها و خیریه ها به عنوان نهادهای پذیرنده محکومین مجازات های جایگزین حبس مورد تاکید دادگستری استان است.

وی با اشاره به آسیب شناسی سیاست های کیفری حبس‌محور در دستگاه قضائی، اظهار داشت: تحمیل هزینه های گزاف به جامعه از باب نگهداری زندانیان، آسیب پذیری اعضای خانواده زندانی، از دست رفتن جایگاه فرد در خانواده و جامعه پس از اتمام دوران محکومیت از جمله موضوعات آسیب شناسی در این زمینه است.

موقری ادامه داد: قانون گذار با تصویب قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ نهاد نوین مجازات های جایگزین با هدف حبس زدایی را توصیه کرده که از آن جمله خدمات عمومی رایگان از مصادیق پنج گانه مجازات های جایگزین حبس مورد توجه می باشد که اجرایی شدن آن نیازمند تعیین انواع خدمات و اعلام ظرفیت نهادهای پذیرنده مطابق با آیین نامه اجرایی ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲است.

به گزارش ایرنا، در این نشست مقرر شد سازمان سیما، مناظر و فضای سبز شهرداری تبریز به موجب ماده ۵ آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی لیست اعلام ظرفیت و نوع خدمت مورد نیاز خود را هر ۶ ماه یک بار مطابق فرمت تعیین شده جمع آوری  کرده و برای بهره برداری و اقدام مقتضی به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان شرقی ارسال کند.

همچنین مقرر شد سازمان سیما، مناظر و فضای سبز شهرداری تبریز برای روشن شدن اذهان عمومی به فواید و ثمرات مجازات های سبز و فرهنگ سازی آن در راستای استقبال عمومی برای اِعمال مجازات یادشده بروشور، پکیج و اقلام فرهنگی تهیه کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =