فعالیت اصناف در خراسان جنوبی بدون محدودیت ادامه دارد

بیرجند - ایرنا - رییس اداره امور اصناف و تشکل‌های صنفی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: با توجه به رنگ‌بندی وضعیت شیوع ویروس کرونا و طبق قوانین ابلاغی از مرکز در حال حاضر هیچ گونه ممنوعیتی برای فعالیت اصناف در استان وجود ندارد و فقط برای تالارها محدودیت تعیین شده است.

مظفر آرین فر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر رسته‌هایی مانند تالارها با محدودیت‌هایی همراه است که نمی‌توانند با همه ظرفیت فعالیت کنند.

وی گفت: با شیوع ویروس کرونا اصناف بیشترین همکاری را با ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا داشتند به طوری که تعطیلی مکرر واحدهای صنفی ضررهای زیادی را متوجه بازاریان کرده است.

رییس اداره امور اصناف و تشکل‌های صنفی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اضافه کرد: با این وجود حفظ سلامت جامعه همواره مهمتر از مسایل اقتصادی برای اصناف بوده و مطمئنا رعایت مسایل بهداشتی در اولویت است.

وی گفت: تداوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی یک اصل فراموش نشدنی برای تمامی اصناف است زیرا اگر رعایت نشود به زودی به وضعیت نارنجی و قرمز نزدیک خواهیم شد.

آرین فر بیان کرد: با توجه به آغاز فصل خرید نوروزی و شلوغی بازار، واحدهای صنفی باید ضمن توجه به رعایت دستورالعمل‌ها توسط شهروندان نسبت به ضدعفونی به موقع حساس باشند تا شلوغی بازار سبب خیز دیگری از کرونا نشود.

وی افزود: برگشتن به وضعیت قبل شیوع کرونا در کشور و استان، محدودیت اصناف در حوزه‌های مختلف را به دنبال خواهد داشت و متصدیان واحدهای صنفی در نظر داشته باشند به شهروندانی که حداقل‌ها یعنی استفاده از ماسک را رعایت نمی‌کنند هیچ گونه خدماتی ندهند.

وی با بیان اینکه خسارت خیز بعدی کرونا بیش از پیش متوجه اصناف خواهد بود گفت: امیدواریم با رعایت حداکثری روند شیوع ویروس کرونا روز به روز کاهشی باشد و از این مرحله به سلامت عبور کنیم.

اولین مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ در پی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اعلام شد و پس از گذر خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و تیر امسال، روند بیماری بار دیگر در مهر امسال صعودی شد که این روند تا آبان ماه ادامه یافت به طوری که آمار مبتلایان روزانه (۲۴ ساعت) سه رقمی و فوتی‌های کرونا در این استان دورقمی شد.

به دنبال اجرای محدودیت‌های جامع از اول آذر ماه و همراهی مردم و اصناف به تدریج موارد ابتلا به کرونا، بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ها، تست‌های مثبت، موارد بستری و فوتی در خراسان جنوبی کاهش یافت و این استان که در آبان ماه هفت شهرستان قرمز (خیلی پرخطر) داشت اکنون دارای هفت شهرستان زرد (متوسط خطر) و چهار شهرستان آبی (کم‌خطر) است.

آخرین رنگ‌بندی وضعیت کرونا در خراسان جنوبی مربوط به روز شنبه ۲۷ دی ماه است که بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برای هفته جاری از امروز (چهارم بهمن) نیز بدون تغییر ادامه دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هفته گذشته (۳۰ دی ماه) گفت: موارد بستری مبتلا به کرونا و بیماران تنفسی در استان خراسان جنوبی به‌تدریج در حال افزایش است که زنگ خطر محسوب می‌شود.

محمد دهقانی اظهار داشت: با وجود اینکه آمار بستری بیماران تنفسی، بیماران مبتلا به کرونا و فوتی‌ها در دو، سه هفته اخیر کاهش خوب و قابل توجهی داشته و اخیرا خیلی از روزها فوتی ناشی از کرونا نداشته‌ایم ولی زنگ خطر شروع خیز مجدد بیماری در استان به صدا درآمده است.

محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۴ صبح در تمامی شهرستان‌های خراسان جنوبی همچنان برقرار است اما محدودیت ورود و خروج پلاک‌های بومی و غیربومی از بیستم دی در این استان لغو شد.

طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها از اول آذر امسال همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی آغاز شد که همچنان ادامه دارد و وضعیت چهارگانه (قرمز، نارنجی، زرد و آبی) و نوع محدودیت‌های مرتبط، متناسب با روند بیماری در هر شهر تعیین و اعمال می‌شود.

براساس این طرح در مناطقی که نارنجی و قرمز شوند، محدودیت فعالیت برای هر یک از گروه‌های شغلی دو، سه و چهار با توجه به رنگ آن شهر اعمال خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها