اسناد راهبردی برای توسعه آموزش قرآنی در دستورکار وزارت علوم قرار گرفت

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اسناد راهبردی برای توسعه آموزش‌های قرآنی کشور در دستورکار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، منصور غلامی روز شنبه در بیست و نهمین جلسه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور که در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزار شد، افزود: تلاش ما هم‌افزایی بین کمیسیون‌ها به منظور محقق شدن اهداف و برنامه‌های توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور است.

وی با تشکر از فعالیت‌های کمیسیون‌های توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور اظهار داشت: اسناد راهبردی در همه معاونت‌های وزارت علوم در دستور کار برای پیشرفت و توسعه آموزش قرآنی کشور قرار گرفته و تلاش ما هم‌افزایی بین کمیسیون‌ها جهت محقق شدن اهداف و برنامه‌های توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور است.

میرعظیمی دبیر کمیسیون و رئیس مرکز توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور نیز در این جلسه، گزارشی از عملکرد روسای کارگروه‌های تخصصی سه گانه ارائه کرد و گفت: این گزارش شامل چهار بخش کمیته راهبردی اجرای سند، سامانه جامع نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی، مطالعات نظام سازی قرآنی و تسهیلات و کمیته وقف خیریه است.

وی درباره اعضای کمیته راهبردی، ادامه داد: اعضای این کمیته شامل رئیس مرکز و دبیر کمیسیون، رئیس کارگروه آموزش عالی قرآنی، رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی و رئیس کارگروه همکاری‌های بین‌المللی قرآنی است.

میرعظیمی در زمینه اقدامات کمیته راهبردی اظهار داشت: رایزنی و بررسی راهکارهای هماهنگی بهتر حوزه‌ها، تایید آیین‌نامه کارگروه توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی قرآنی، بررسی پیش‌نویس آیین‌نامه، تایید اعضای کارگروه و تاکید بر صدور احکام نمایندگان معرفی شده از سوی معاونان و بررسی شرح وظایف نمایندگان برای هماهنگی‌های بهتر است.

وی در مورد سامانه جامع نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور گفت: به منظور استفاده از نتایج حاصل از پروژه‌های مرتبط با راه‌اندازی سامانه جامع نظام پژوهش و آموزش عالی قرآنی و استفاده بهینه از نتایج حاصل از قراردادهای قبلی و جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی این مرکز سامانه جامع منطبق با اسناد راهبردی را راه‌اندازی کرد.

دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در مورد اقدامات انجام شده در این سامانه تصریح کرد: برگزاری جلسات مشورتی برای آسیب‌شناسی پروژه‌ها، مذاکرات متعدد با مدیران و متخصصان، تشکیل کمیته راهبردی سامانه، انتخاب رئیس کمیته راهبردی سامانه و مطالعات کارشناسانه راهکارهای اجرایی سازی سامانه از اقدامات این حوزه به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: به منظور توسعه فرهنگ قرآنی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی به عنوان نهاد پشتیبان تامین کننده نیاز دانشی و نیروی انسانی، نظام توسعه فرهنگ قرآنی، وظیفه تامین دانش مورد نیاز در نظام سازی قرآنی را بر عهده دارد.

میرعظیمی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه نظام سازی قرآنی گفت: پیگیری اتمام طرح‌های پژوهشی مرتبط با حوزه نظام سازی طی چندین مرحله، مکاتبه با دستگاه‌های برجسته علمی و درخواست معرفی صاحب‌نظران هر دستگاه در چهار حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، پیگیری مستمر از مسئولانت مرتبط و دریافت رزومه بیش از ۱۶۰ پژوهشگر برجسته حوزه نظام‌سازی قرآنی و حوزوی و دانشگاهی از اقدامات این حوزه است.

وی تصریح کرد: تدوین ۲۰ مصاحبه و هفت نشست علمی با صاحب نظران این حوزه در قالب چهار کتاب، تدوین سبد پروژه مشتمل بر معرفی ۲۲۱ موضوع پروژه اولویت دار در چهار حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تدوین پیش نویس ۵ طرح نامه، شناسایی بیش از ۶۱ صاحب نظر حوزه نظام سازی قرآنی، تنظیم پیش نویس قرارداد با حوزه علمیه برای مشارکت ۵۰ درصد اجرای پروژه نظام سازی و طرح همایش ملی مطالعات نظام سازی از نتایج حاصل از اقدمات حوزه نظام سازی قرآنی است.

وی بیان کرد: حمایت از رساله ها و پایان نامه‌های قرآنی دانشجویان و طلاب از طریق اعطای تسهیلات، ایجاد کمیته وقف و خیریه و ارتقای نیروی انسانی مرکز با گذراندن دوره های آموزشی و مهارتی لازم از دیگر اقدامات این حوزه بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش