پرتغال برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شود

تهران – ایرنا – افزایش موارد ابتلا به کرونا در پرتغال بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است روز یکشنبه برگزار شود، تاثیر گذاشته است، اما مسئولان همچنان درتلاش برگزاری به‌ موقع انتخابات هستند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از رسانه های غربی، به دلیل اعمال قرنطینه سخت در سراسر پرتغال و از آنجا که روش های پستی یا الکترونیکی برای رای گیری در این کشور وجود ندارد، تمهیدات ویژه ای اندیشیده شده است تا شهروندان کهنسال در قرنطینه و افراد ساکن خانه های سالمندان آرا خود را پیش از موعد برگزاری انتخابات در صندوق ها بیندازند.

بسیاری از بیش از ۱۰ میلیون رای دهنده ثبت شده از همان سیستم معمول برای رای دادن استفاده می کنند. همچنین پیش بینی شده است که مشارکت عمومی در انتخابات پایین خواهد بود.

«مارسلو ربلو دِ سوسا» رئیس جمهوری فعلی پرتغال و شش رقیب وی از مبارزات انتخاباتی دلسرد شده اند، زیرا قادر به بیرون آمدن و ملاقات با شهروندان نیستند.

انتظار می رود دِ سوسا نتیجه این انتخابات را از آن خود کند. این احتمال به رغم انتقادات شدید مخالفان از وی به دلیل همکاری اش با دولت سوسیالیست اقلیت در زمینه نحوه مدیریت بحران کرونا است.

دِ سوسا که ۷۲ سال سن دارد، نتیجه دور اول ریاست جمهوری را مارس ۲۰۱۶ از آن خود کرد. وی یکی از کهنه کاران سیاستمداران حزب دموکراتیک سوسیال پرتغال و کارشناس محبوب رسانه ای است.

در حالی که نقش رئیس جمهوری در پرتغال تا حد زیادی تشریفاتی است، وی در زمان بحران های سیاسی از قدرت و اختیارات بالایی برخوردار است. وی تاکنون با «آنتونیو کاستا» نخست وزیر سوسیالیست چپ میانه که دولت اقلیت را هدایت می کند، همکاری خوبی داشته است.

جایگاه دوم در انتخابات ریاست جمهوری پرتغال احتمالا به «آنا گومز» نامزد چپ میانه یا «آندره ونتورا» نامزد راست افراطی تعلق می گیرد. ونتورا به طور خاصی جنجال برانگیز است، زیرا وی قوی ترین نماینده راست افراطی از زمان سرنگونی دیکتاتوری پرتغال در انقلاب سال ۱۹۷۴ است.

نظرسنجی ها از محبوبیت آشکار دِ سوسا برای پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حکایت دارد. اما مبارزات سخت انتخاباتی رقبای وی، بر پیروزی اش تاثیر گذاشته است.

نامزدهای مخالف، دِ سوسا را به رفتار گرم و دوستانه با نخست وزیر متهم می کنند. نخست وزیر پرتغال به دلیل جهش این کشور به بالای فهرست کشورهای متاثر از کرونا در نتیجه کاستن از شدت قوانین فاصله گذاری اجتماعی در کریسمس، به شدت مورد انتقاد است.

تحلیل گران پیش بینی می کنند که دِ سوسا همچنین به دلیل سطح بی سابقه امتناع از رای دادن ضربه خواهد خورد، زیرا شیوع گسترده کرونا در این کشور، مردم را از حضور در پای صندوق های رای باز می دارد.

طبق قانون اساسی پرتغال، امکان به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری در جریان وضعیت فوق العاده وجود ندارد. در عوض دولت، محدودیت های قرنطینه را کاهش می دهد تا شهروندان امکان مشارکت در انتخابات را داشته باشند.

همچنین به موجب قانون اساسی پرتغال، بیشتر قدرت اجرایی برعهده دولت است با این حال، امکان دستور به پارلمان یا دیوان عالی برای بازنگری در قوانین و همچنین عزل دولت توسط رییس جمهوری وجود دارد.

دِ سوسا از قدرت خود برای اعمال فشار بر دولت در مورد موضوعات سیاسی بویژه  پس از آتش سوزی در جنگل های پرتغال در سال ۲۰۱۷ استفاده کرده است.

به دلیل اعمال قرنطینه و محدویت در پرتغال، امکان رای دادن افرادی که در منزل هستند به عنوان راهکار مقام های این کشور برای برگزاری انتخابات در روز ۲۴ ژانویه (۵ بهمن) فراهم شده است.

حدود ۱۳ هزار نفر برای دادن رای از منزل در سراسر پرتغال، اعلام آمادگی کرده اند. در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، گروههایی با مراجعه به منازل و تائید هویت رای دهندگان، صندوق های رای را به منازل انتقال دادند تا امکان اخذ رای به طور محرمانه فراهم شود. این گروهها همچنین از خانه های سالمندان برای جمع آوری آرا سالمندان دیدن کردند.

در همین حال، آمار روزانه ابتلا به کووید – ۱۹ در پرتغال از کریسمس افزایش یافته است. انتظار می رود که این آمار در آینده نزدیک افزایش بیشتری داشته باشد.

چهارشنبه گذشته، بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ مورد ابتلا جدید در پرتغال، رکوردی ملی را ثبت کرد و یکی از بالاترین موارد ابتلا در جهان را رقم زد. مرگ های ناشی از ابتلا به کرونا در پرتغال نیز به طور متوسط هر هفت دقیقه گزارش می‌شود.

همچنین تعداد بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان و بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند، رکورد زده و مراکز پزشکی را با محدودیت هایی روبه رو کرده است.

ارتش نیز برای کمک به تامین نیازهای کرونایی با بیمارستان های خصوصی و دولتی همکاری می کند.

محدودیت های سخت اعمال شده که باعث مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی شده است، دستکم تا روز شنبه ۳۰ ژانویه (۱۱ بهمن) ادامه می یابد.

پرتغال در حال حاضر و به ویژه پس از شیوع گونه جدید ویروس کرونا، همه پروازها با انگلیس را ممنوع اعلام کرده است.

کووید – ۱۹ در پرتغال ۶۰۹ هزار و ۱۳۶ نفر را گرفتار کرده است. ۹ هزار و ۹۲۰ نفر در این کشور بر اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده و ۴۴۱ هزار و ۵۵۶ نفر بهبود یافته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جهان