چهارم بهمن ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

استان ها – ایرنا - یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و تاملی بر روند این بیماری در کشور نشان می‌دهد که همواره بر مدار یک محور یعنی اندکی فروکش و اوج گیری مجدد چرخیده است و با گذر زمان میزان توجه مردم به رعایت اصول بهداشتی کمتر شده است.

به گفته کارشناسان بهداشتی در حالی که به واسطه مراقبت های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی طی هفته های گذشته روند مبتلایان به کرونا سیر کاهشی را در پیش گرفته است اما با توجه به برخی سهل انگاری های صورت گرفته ممکن است این روند صعودی شود.

مسوولان بهداشتی و درمانی دوباره هشدارها را نسبت به سهل انگاری ها و رعایت نکردن ها بر زبان می آورند و خاطر نشان می کنند که دوباره با افزایش تعداد بیماران بستری و کرونایی مواجه خواهند شد.

در عین حال مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر بازگشایی‌های اخیر گفته بود: «احتمال بروز پیک چهارم کرونا به دنبال بازگشایی‌ها قابل رد کردن نیست، اما امیدواریم با توجه به اینکه روند رو به کاهش بیماری چشمگیر است، پیک چهارم رخ ندهد.»

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ شهر قرمز کرونایی در کشور نداریم و شهرهایی که در مازندران قرمز بودند نارنجی شدند. اما افزایش ترددها، افزایش موارد ابتلای سرپایی و عادی انگاری مردم در برخی شهرها نگران کننده است.

علیرضا رئیسی تاکید کرد که تذکر جدی می دهم زیرا در برخی از مناطق کشور عدم رعایت پروتکل ها را در هفته گذشته شاهد بودیم. موارد متعددی گزارش از عدم رعایت پروتکل ها از شهرهای مختلف داشتیم. یکی از شهرهای کاشان بود که تذکر داده شد. امیدواریم پروتکل ها سختگیرانه اجرا شود.

وی افزود: یکی از نگرانی ها رشد ۴۷ درصدی ترددها نسبت به اول دی ماه است که ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است و این وضعیت نگران کننده است.

رئیسی گفت: هر گونه عدم رعایت پروتکل وضعیت را بر می گرداند. این افتخار که مردم درباره کنترل بیماری آفریدند کم نظیر است اما از طرفی حتما باید مراقبت کنیم. در غیر این صورت محدودیت ها بر می گردد، کسب کارها و همه شهرها تحت تاثیر محدودیت های جدید قرار می گیرند و دوباره تعطیلی مشاغل را خواهیم داشت.

از استان فارس نیز گزارش شده که پس از روزها کاهش آمار مبتلایان به کرونا در این استان و فرو نشست تب پیشرفت این ویروس آمار ابتلا و جان باختگان در این استان دوباره خیز برداشت و روند افزایشی پیدا کرد.

رییس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، با بیان اینکه آمارهای مربوط به ویروس کرونا در استان فارس، شیب صعودی پیدا کرده، اظهار داشت: آمارهای ابتلا، ورودی به بیمارستان‌ها و جانباختگان این بیماری در روزهای اخیر افزایش یافته است. 

دکتر سید روح‌الله حسینی، افزود: همگان باید این روند افزایشی روزهای اخیر را به منزله هشداری جدی تلقی کنند و توجه داشته باشند که در شرایط کنونی، حمایت و همکاری عمومی نسبت به رعایت اصول بهداشتی و پرهیز از عادی انگاری این بیماری، بیش از هر چیز در حفظ سلامت جامعه تاثیرگذار است.

او، نقش آگاهی و مشارکت عمومی در پیشگیری از خیز دوباره آمارها و مواجهه نشدن با موج چهارم بیماری را تعیین کننده دانست.

برخی از شهروندان استان اردبیل نیز با وجود هشدارها نسبت به تداوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، در چند روز گذشته به سوی عادی انگاری شرایط کرونایی سوق یافتند که به گفته کارشناسان استمرار رفتارهای پرخطر می‌تواند به بروز موج چهارم شیوع ویروس منجر شود.

بنابر اعلام ستاد مقابله با کرونا در استان اردبیل آمارها روند کاهشی دارد، بیمارستان‌ها چندی است که روزهای آرام‌تری را پشت سر می‌گذارند و دیگر از هجوم بیماران دارای مشکلات حاد تنفسی مشکوک به کرونا در مرکزهای درمانی خبری نیست.

هفته گذشته تعداد فوتی‌های ناشی از ابتلا به کووید- ۱۹ در استان اردبیل با رکوردی کم‌سابقه به ۲۲ نفر در یک شبانه‌روز افزایش یافته بود که به اذعان مسئولان امر با اعمال محدودیت‌ها، اجرای طرح شهید سلیمانی و غربالگری نزدیک به ۹۵ درصد جمعیت بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزاری استان در کنار اهتمام مردم به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، شمار مبتلایان به تدریج کاهش یافت و حتی در ۲ هفته گذشته ۲ بار شمار فوتی‌ها به صفر رسید.

همین وضعیت موجب کاهش سطح محدودیت‌ها شد، در پی چنین شرایطی جریان زندگی تا حدودی به حالت عادی بازگشت اما چند گام مانده به پایان بحران کرونا، برآیند رفتارها و تعاملات اجتماعی بیانگر این واقعیت است که برخی شهروندان سهل انگاری می‌کنند و با وجود هشدارها نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بی‌تفاوت شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در این خصوص گفت که نسبت افراد پنج تا ۲۰ سال در ابتلا به ویروس کرونا در این استان حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است.

طاهره چنگیز افزود: افزایش نسبت بیماران جوان در بین بیماران جدید کرونایی در استان اصفهان صحت دارد.

وی، ایمنی پنداری کاذب، افزایش تردد جوانان و ملاحظات کمتر را از علل افزایش ابتلای جوانان به ویروس کرونا برشمرد و تصریح کرد: افزایش ابتلای جوانان به کرونا هشداری برای ابتلای افراد مسن خانواده است.

 استاندار قم نیز با بیان اینکه شیب نزولی کرونا در قم خیلی کُند شده است گفت: نگران هستیم اگر عادی انگاری صورت بگیرد ممکن است که این شیب دوباره برگردد و پیک بعدی شروع شود.

بهرام سرمست اظهار داشت: طبق گزارش ارائه شده در این جلسه در کشورهای مختلف از جمله در اروپا و آمریکا تعداد بستری و فوتی های کرونایی به شدت در حال افزایش است.

وی افزود: در کشور ما نیز که شیب نزولی کرونا شروع شده بود و با شیب تند حرکت می کرد، هم اکنون در برخی از استان ها این شیب متوقف شده و در برخی استان ها همچنان ادامه دارد و در برخی از استان ها نیز یک شیب صعودی مجددی در حال شکل گیری است که نگران کننده می باشد.

استاندار قم تصریح کرد: در قم نیز با توجه به اینکه یک شیب کاهشی بسیار مطلوبی داشتیم و از وضعیت قرمز به نارنجی، زرد و آبی کرونایی رسیدیم و هنوز هم در وضعیت آبی قرار داریم، انتظار داشتیم که این شیب با همان سرعت بالا کاهش پیدا کند و به نقطه بسیار مطلوب تری برسیم اما متاسفانه شیب خیلی کُند شده است.

بر اساس گزارش رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ،  میزان ابتلا به ویروس کرونا در یک هفته گذشته در این استان با شیب ملایم رو به افزایش است.

دکتر رشید حیدری بیان کرد: در یک هفته گذشته نه تنها روند کاهشی ابتلا به کرونا متوقف شده بلکه روند صعودی این بیماری در استان همدان را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: روند بیماری در بسیاری از نقاط کشور کاهشی بوده اما هم اینک در استان همدان شاهد افزایش بیماران بستری و سرپایی مثبت در این استان با شیب ملایم بوده به گونه ای که در سه هفته گذشته میانگین بستری بیماران در بیمارستان ها ۲۷۵ نفر بود که این آمار در یک هفته گذشته به ۳۰۰ نفر رسیده است.

استاندار سمنان نیز با اشاره به وضعیت باثبات استان از نظر شیوع کرونا گفت: تعداد شهروندان مبتلا به کرونا در استان در روزهای اخیر رو به افزایش است که باعث نگرانی و هشداردهنده برای رعایت بیشتر نکات بهداشتی است.

استاندار سمنان ابراز داشت: تعداد بیماران سرپایی و بستری مربوط به کووید۱۹ در چند روز گذشته در مراکز درمانی استان سمنان در حال افزایش است و اگر این روند افزایشی ادامه یابد، می‌تواند نشانه خیز بعدی کرونا در استان باشد.

بر اساس گزارش رییس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز روند نزولی تعداد بستری ها و ترخیصی های بیماران کرونایی در استان به روند ثابت (از کاهشی به سینوسی) تغییر یافته که با این روند احتمال افزایش بستری ها در استان وجود دارد.

پرویز یزدان پناه اظهار داشت: هفته گذشته ۲۷ بیمار بستری کرونایی در استان وجود داشته که این آمار هم اینک به ۲۹ مورد بستری رسیده است.

حمل و نقل عمومی بستر گسترش کرونا در البرز و تهران 

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالن جلسات استانداری البرز گفت: مهمترین بسترهای نگرانی در کلانشهرهایی مانند تهران و کرج، حمل و نقل عمومی است چراکه امکانات و ظرفیت لازم در این راستا وجود ندارد.

ایرج حریرچی افزود: همچنان نگران هستیم که کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و عادی انگاری، موجبات شدت گرفتن بیماری را فراهم کند چراکه مواردی از ویروس جهش یافته در برخی نقاط دنیا مشاهده شده و باید نهایت تلاش خود را داشته باشیم که از ورود این ویروس جلوگیری کنیم.

وی اضافه کرد: انتظار ما از مردم در این شرایط این است که خروج از منزل را به حداقل برسانند ،ترددها در این برهه از سال نسبت به سال قبل تنها پنج  درصد کاهش یافته است.
حریرچی  با بیان اینکه  هیچ یک از استان های کشور در شرایط قرمز نیستند، گفت: در برخی از استان ها خیزش جدیدی از بیماری دیده شده و در ۲ استان تهران و اصفهان مواردی از رشد بیماری در بین افراد هفت تا ۱۸ سال یافت شده است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تاکنون یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۳۲ در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۷ هزار و ۲۹۴ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز شنبه  با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (چهارم بهمن ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۲۰۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۴۹۵ نفر بستری شدند. 

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۱۵۸ هزار و ۴۷۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۱۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۸ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۲۸۱ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۵۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۷۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۹۸ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. ایران از نظر تعداد تلفات کرونا وبدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت، نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =