اکثر آمریکایی‌ها خواستار محکومیت ترامپ در سنا هستند

تهران-ایرنا- نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکثر آمریکایی ها (۵۱ درصد) خواستار محکوم شدن دونالد ترامپ رئیس جمهور قبلی آمریکا در محکمه سنا به جرم تحریک به شورش، و جلوگیری از دستیابی او به پستی دولتی در آینده هستند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز امروز شنبه با استناد به نتایج نظرسنجی مشترک این خبرگزاری و موسسه آیپسوس نوشت: این نظرسنجی که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه انجام شد نشان داد که ۵۱ درصد آمریکایی ها فکر می کنند ترامپ باید به دلیل تحریک هواداران برای یورش به کنگره در روز ششم ژانویه (۱۷ دی) محکوم شود.

به نوشته هیل، محکمه ترامپ در سنا در هفته های آینده برگزار می شود و برخی منابع آمریکایی تاریخ برگزاری آن را ۲۰ بهمن اعلام کرده اند.

چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا عصر جمعه اعلام کرد پیرو درخواست میچ مک‌کانل رهبر اقلیت جمهوری‌خواه و حمایت جو بایدن رئیس جمهوری، محکمه ترامپ در هشتم فوریه(۲۰ بهمن) تشکیل خواهد شد.

تنها ۳۷ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفته اند که ترامپ نباید در سنا محکوم شود و ۱۲ درصد در پاسخگویی به سوال مربوطه مردد بودند.

در صورتی که ترامپ در سنا محکوم شود به رای گیری دومی برای جلوگیری از دسترسی دوباره او به پست ریاست جمهوری نیاز خواهد بود.

در هر حالی که از هر ۱۰ شرکت کننده دموکرات در این نظرسنجی ۹ نفر گفتند که ترامپ باید محکوم شود و جلوی دسترسی دوباره او به پست ریاست جمهوری گرفته شود، کمتر از دو نفر در هر ۱۰ شرکت کننده جمهوریخواه مخالف این امر بودند.

این نتایج همچنین نشان داد که ۵۵ درصد از آمریکایی ها بایدن را به عنوان رئیس جمهوری کشورشان که روز چهارشنبه مراسم تحلیف او برگزار شد، قبول دارند. در مقایسه، ۴۳ درصد ترامپ را در نخستین هفته روی کار آمدنش در سال ۲۰۱۷ تایید کرده بودند و سطح تایید ترامپ در تمام نظرسنجی های چهار سال گذشته از ۵۰ درصد بالاتر نیامده است.

مجلس نمایندگان آمریکا که اوایل ژانویه امسال برای بار دوم ترامپ را استیضاح کرد انتظار می رود روز دوشنبه نیز درخواست استیضاح دیگری را به اتهام نقش ترامپ در تحریک به شورش ارسال کند.

ترامپ که اولین رئیس جمهوری در آمریکا بود که دو بار استیضاح شد اولین رئیس جمهوری سابقی نیز خواهد بود که بعد از ترک کاخ سفید با محکمه سنا مواجه است.

براساس این نظرسنجی، از هر ۱۰ شرکت کننده جمهوریخواه ۶ نفر همچنان بر این باور است که انتخابات ۲۰۲۰ نتیجه «رای گیری غیرقانونی یا تقلب درانتخابات» بوده است.

با این حال جمهوریخواهان درباره این که آیا نمایندگان کنگره باید با بایدن درباره اهداف مشترک همکاری کنند یا نه، دچار اختلاف نظر هستند.

در بین پاسخ دهندگانی که جمهوریخواه معرفی شده اند، تقریبا نیمی از آنها گفتند نمایندگان آنها در کنگره باید با رئیس جمهوری جدید همکاری کند حتی اگر این به معنای مصالحه و سازش بر سر موضوعاتی باشد که برای جمهوریخواهان مهم است.

نظرسنجی رویترز-آیپسوس به زبان انگلیسی و به صورت آنلاین در سراسر آمریکا انجام شده و در آن یک هزار و ۱۱۵ بزرگسال آمریکایی شامل ۵۳۸ دموکرات و ۳۷۳ جمهوریخواه شرکت داشتند. این نظرسنجی با احتمال خطای ۳ درصد انجام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

سرخط اخبار جهان