سالانه بیش از ۹۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند

تهران- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سالانه بیش از ۹۰ هزار نفر در کشور دچار سرطان می شوند و این بیماری ۱۰ درصد مرگ ها را در ایران به خود اختصاص داده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی تهران، علیرضا دلاوری به مناسبت هفته پویش ملی مبارزه با سرطان (اول تا هفت بهمن) افزود: با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در دهه آینده به دو برابر فعلی افزایش یابد.

وی اظهار داشت: همچنین تا سال ۲۰۳۰ میلادی بروز سرطان در جهان ۲ برابر خواهد شد و از ۱۴ میلیون ابتلای سالیانه به ۲۷ میلیون نفر خواهد رسید. بیش از ۷۰ درصد این افزایش بروز و مرگ‌ومیر در کشورهای درحال‌توسعه رخ می‌دهد که ایران نیز در زمره این کشورها است.  

دلاوری ادامه داد: سرطان به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های غیر واگیر از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن حاضر است. این بیماری در حال حاضر پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ در کشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای کم توسعه‌یافته است (پس از قلب و عروق و سوانح) است.

وی با بیان اینکه  بیش از یک‌سوم موارد سرطان قابل‌پیشگیری و یک‌سوم دیگر به‌شرط تشخیص زودهنگام درمان‌پذیر است، تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای کنترل و پیشگیری از سرطان یک ضرورت بهداشتی بوده و مواردی هم که قابل‌پیشگیری نیستند، اگر در سایه خود مراقبتی، نگاه امیدوارانه به اثربخشی روش‌های تشخیصی و درمانی داده شوند، درمان‌پذیرترند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مهم‌ترین عوامل خطرساز ابتلا به سرطان را چاقی، افزایش وزن، رژیم غذایی نادرست شامل مصرف زیاد نمک و گوشت قرمز و چربی و مصرف کم میوه و سبزی‌ها، کم‌تحرکی، استعمال سیگار، الکل بیان کرد.

وی گفت: از دیگر عوامل خطر می‌توان سایر بیماری‌ها شامل عفونت‌های مزمن مثل هپاتیت B، C، HPV، HIV و EBV و هلیکو باکتر پیلوری را نام برد که در ایجاد سرطان‌های کبد، سرویکس، لنفوم و معده دخیل هستند.

دلاوری افزود: شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران پوست، پستان (در زنان) و معده است که به تفکیک جنس در مردان پوست، معده و پروستات و در زنان پستان، پوست و کولون است.

خودمراقبتی و امید شعار پویش ملی مبارزه با سرطان 

وی خاطرنشان کرد: پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار «سرطان قابل‌پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید» و باهدف افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل‌پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان‌ناپذیر بودن آن برگزار می‌شود.

دلاوری تصریح کرد: برگزاری پویش این فرصت را فراهم می‌آورد تا از طریق آموزش عموم مردم و بخصوص زنان و مردان بالای ۵۰ سال، بتوان گام‌های مهمی برای ارتقای آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده و جوامع برای خود مراقبتی در جهت پیشگیری از بروز سرطان، درمان مناسب و به‌موقع برداشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =