سه و نیم میلیون نفر از جشنواره فجر تلاوت بازدید کردند

تهران- ایرنا- دبیر پنجمین جشنواره فجر تلاوت از کرونا به عنوان فرصتی برای گسترش فعالیت در فضای مجازی یاد کرد و گفت: حدود سه و نیم میلیون نفر در شبکه‌های اجتماعی جشنواره فجر تلاوت را دنبال کردند.

داود جعفری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا گفت: با توجه به محدودیت های شدید کرونایی که از اسفند سال گذشته آغاز شد، حضور بیشتر و استفاده بهینه از این فضا باعث شد تا چنین تهدیدی به یک فرصت خوب تبدیل شود.

وی افزود: اگرچه کرونا جلسات قرآن را تعطیل کرد ولی ما آموختیم که فضای مجازی کشور به قدری قابلیت های گسترده و تبلیغاتی مهمی دارد که اگر پرداختن به آن، به طور جدی برنامه ریزی شود، می توان در هر خانه ای یک جلسه قرآن ایجاد کند و هر خانواده ای را تشویق کرد تا با قرآن ارتباط پیوسته ای داشته باشد.

جعفری با بیان این که پنجمین جشنواره تلاوت فجر و پانزدهمین جشنواره تلاوت های مجلسی از مهر تا بهمن ماه امسال ادامه داشته، اضافه کرد: نتیجه ارتباط در این پنج ماه، بازدید بیش از سه و نیم میلیون نفر در مواجهه با جشنواره تلاوت مجلسی بوده است.

وی افزود: این جشنواره در مراحل روستایی، شهرستانی، منطقه ای و کشوری برگزار شد و تعداد تلاوت هایی که دست به دست شده و تعداد خانواده هایی که از این تلاوت ها بهره بردند و آن را در صفحات شخصی خود قرار دادند و همچنین دیگران را به رای دادن تشویق کردند در حدود سه و نیم میلیون بازدید بود و این در شرایطی است که جلسات قرآن در یک سال اخیر تقریبا تعطیل است و این بازدید نشان می دهد که مردم دوست دارند در فضای قرآنی قرار بگیرند.

جعفری ویژگی مهم دیگر را در روز برگزاری اختتامیه دانست که در کنار بهره گیری از اساتید و داوران قرآنی، از جامعه فرهیختگان، سخنوران و کسانی که با مردم ارتباط بیشتر دارند دعوت به عمل آمده بود تا به عنوان نماینده مردمی بهترین قاری را انتخاب کنند.

وی افزود:  البته اگرچه شاید از نظر تخصصی این افراد نتوانند صحبت کنند یا نظر دهند ولی  برای انتخاب بهترین قاری چنان دقت عملی داشتند که شاید در حدود یک ساعت بعد از پایان تلاوت ۶ قاری با هم مشورت کردند و نکات فنی را ارائه دادند.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی های این جشنواره حضور مسئولان رده بالای کشور در حوزه های فرهنگی و قرآنی سوم در یک برنامه مردمی بود تا کمیت و کیفیت کار را ببینند که می توان به حضور عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، حجت الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و علی سرابی قائم مقام شورای عالی قرآن اشاره کرد.

جعفری اضافه کرد: از چهارشنبه همین هفته هشتم بهمن شانزدهمین دوره جشنواره تلاوت های مجلسی را با برگزاری اولین جلسه، آغاز می کنیم و از اردیبهشت نیز این مسابقات آغاز خواهد شد.

پانزدهمین جشنواره مردمی تلاوت‌های مجلسی و پنجمین جشنواره فجر تلاوت شب گذشته (جمعه) با معرفی و تجلیل از برگزیدگان پایان یافت. بر اساس این گزارش در رشته قرائت ترتیل بزرگسالان، مجتبی قدبیگی، محمدجواد جاوری، سیدمحمد کرمانی، محمد نوران از تهران و یوسف قنبری از زنجان حائز رتبه اول شدند و سیدحجت ترحمی از خراسان رضوی به عنوان برترین ترتیل خوان سال ۱۳۹۹ معرفی شد. 

در این مراسم امیدرضا پرنلو از استان تهران به عنوان استعداد برتر رشته قرائت ترتیل، شایسته تقدیر شناخته شد و زینب علایی از تهران به عنوان فنی‌ترین قاری در رشته قرائت تحقیق بانوان مورد تقدیر قرار گرفت.

عنوان برترین قاری نوجوان در رشته قرائت تحقیق به محمدسعید علم‌خواه از قم رسید و محمدامین کهن از خراسان رضوی، به عنوان فنی‌ترین قاری نوجوان شناخته شد.

در رشته حفظ قرآن، برترین حافظ و نفر اول این دوره از مسابقات، محمدرسول تکبیری معرفی شد و شایسته تقدیر و رتبه دوم این بخش به صورت مشترک به سعید شاهرخی و رضا گلشاهی رسید و  پدیده حفظ قرآن کریم این دوره از جشنواره، امیرهادی بایرامی، نوجوان روشندل از استان اردبیل بود.

امین عبدی از استان کرمانشانه به عنوان نفر اول در رشته قرائت تحقیق در بخش بزرگسالان معرفی شد و سعید عبدی و حسین شالچی از تهران، سیدجاسم موسوی از خوزستان، سیدمحمد طاهایی از مازندران و ابراهیم عقیلی از استان خراسان رضوی به صورت مشترک رتبه دوم را کسب کردند.

در این دوره حمید رحیمی، قاری و مدرس قرآن از اسلامشهر در اخلاق‌مداری قرآنی، شایسته تقدیر شناخته شد، سروش عظیمی از استان خراسان رضوی به عنوان برترین دبیر کشوری و یوسف جعفرزاده، از هرمزگان، بهترین دبیر مرحله استانی دوره پانزدهم معرفی شدند.

 برترین استان‌ها در اجرای برگزاری جشنواره پانزدهم به ترتیب آذربایجان شرقی، مازندران، زنجان، البرز و یزد معرفی شدند و در بخش بخش بین‌الملل نیز زکریا الزیرک از کشور مراکش رتبه برتر را کسب کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار فرهنگ