کشف یک کانال بزرگ، خروج نیروهای خارجی از لیبی را زیر سوال برد

تهران - ایرنا - کشف یک کانال بزرگ در لیبی حفر شده توسط گروه "واگنر" (گروه نظامی ویژه روسیه)، موضوع خروج جنگجویان خارجی از این کشور را زیر سوال برد، زیرا قرار بود بر اساس توافق صلح شکل گرفته با میانجیگری سازمان ملل، جنگجویان مزبور تا امروز (شنبه) کشور لیبی را ترک کنند.

به گزارش روز شنبه صفحه عربی تارنمای شبکه تلویزیونی "سی ان ان"، مقامات آمریکایی نسبت به اهداف بلندمدت مسکو در کشور جنگ زده لیبی احساس نگرانی می‌کنند .  

یکی از مقامات سازمان اطلاعات آمریکا خاطرنشان کرد: کانال کشف شده در لیبی نشان می‌دهد که گروه واگنر به عنوان بزرگ‌ترین گروه نظامی بین‌المللی مستقر در لیبی، در نظر دارد تا به طور طولانی مدت در این کشور استقرار یابد.

کانال مزبور که ده‌ها کیلومتر از جنوب مناطق ساحلی مسکونی اطراف شهر "سرت" تا پایگاه "الجفره" متعلق به گروه واگنر امتداد یافته، توسط ماهواره‌ها قابل مشاهده است که مجهز به مجموعه‌ای از استحکامات پیچیده است.

شبکه سی ان ان اعلام کرده که جهت دریافت توضیح در این خصوص سعی شده با دولت روسیه تماس برقرار کند، اما تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

«دولت وفاق ملی» در طرابلس پایتخت لیبی به رسمیت شناخته شده از سوی سازمان ملل و مورد حمایت ترکیه، ماه‌ها است که با «ارتش ملی لیبی» در شرق به فرماندهی سرلشکر «خلیفه حفتر» مورد حمایت روسیه و امارات در نبرد بسر می‌برد.

به گزارش سازمان ملل این نبرد تا کنون جان بیش از دو هزار نفر را گرفته است و باعث از بین رفتن این کشور مدیترانه‌ای نفت خیز حیاتی از نظر راهبردی شده است . هدف از توافق صلح به دست آمده در اکتبر گذشته با میانجیگری سازمان ملل آن بود که تمامی نیروهای خارجی تا امروز (شنبه) کشور لیبی را ترک کنند که در واقع یکی از اقدامات متعدد جهت اعتمادسازی به شمار می‌رود.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار جهان