کمیته مالی سنای آمریکا وزیر خزانه‌داری بایدن را تایید کرد

تهران – ایرنا – کمیته مالی  سنای آمریکا «جنت یلن» (Janet Yellen) بعنوان وزیر خزانه داری در دولت جو بایدن را تایید کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر افزود: یلن با ۲۶ رای موافق و بدون هیچ رای مخالفی در کمیته مالی سنا تاییدشد، وی نخستین زن در تاریخ آمریکا است که این سمت را عهده دار خواهد شد.

رویترز افزود: این رای گیری که روز جمعه (روز گذشته) در کمیته مالی سنا به عمل آمده و برای تصویب تمامی اعضا به صحن سنا فرستاده می شود که این امر با این تعداد از آرای مثبت نشانگر پیروزی آسان وی در سنا خواهد بود.

جنِت لوییز یلن (به انگلیسی: Janet Louise Yellen) (زاده ۱۳ اوت ۱۹۴۶)، اقتصاددان آمریکایی، پروفسور بازنشسته دانشگاه برکلی است که ریاست فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) را از ۳ فوریه ۲۰۱۴ تا ۳ فوریه ۲۰۱۸میلادی بر عهده داشت.

یلن اولین زن در تاریخ ۱۰۰ ساله تأسیس بانک مرکزی آمریکا است که عهده‌دار سمت ریاست بانک مرکزی این کشور می‌شود. وی از سال ۲۰۱۰ نایب رئیس هیات مدیره فدرال رزرو بود.  

در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰ گزارش شد جو بایدن، یلن را به عنوان گزینه خود به عنوان وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا معرفی خواهد کرد. در صورت کسب رای اعتماد، یلن اولین زن عهده‌دار این منصب و تنها کسی خواهد شد که همه سه مهمترین سمت حکومتی اقتصادی در ایالات متحده را بر عهده داشته‌است: ریاست فدرال رزرو، ریاست شورای مشاورین اقتصادی کاخ سفید، و وزیر خزانه داری.

 یلن در بین سالهای ۱۹۷۱–۱۹۷۶ در دانشگاه هاروارد تدریس می‌کرد. از سال ۱۹۷۸–۱۹۸۰ او در دانشکده اقتصاد دانشگاه لندن تدریس می‌کرد. او در بین سالهای ۱۹۷۷–۱۹۷۸ در فدرال رزرو به عنوان اقتصاد دان مشغول به کار بود. از سال ۱۹۸۰ او در دانشگاه برکلی مشغول به کار شد و اکنون استاد بازنشسته این دانشگاه است. یلن در سال ۱۹۹۷ به عنوان رئیس مشاوران اقتصادی کلینتون انتخاب شد. او در بین سالهای ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷ به عنوان عضو هیئت مدیره فدرال رزرو کار می‌کرد. او در بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ رئیس بانک فدرال رزرو سان فرانسیسکو بود. در سال ۲۰۱۰ باراک اوباما جانت یلن را به سمت نایب رئیس بانک فدرال رزرو انتخاب کرد.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha