چین سال ۲۰۲۰ یک تریلیون یوان سرمایه خارجی جذب کرد

تهران- ایرنا- وزارت بازرگانی چین اعلام کرد این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی ۹۹۹ میلیارد و ۹۸۰ میلیون یوان (هر دلار ۶.۷ یوان) سرمایه خارجی جذب کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی ۶.۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، «جونگ چانگ چینگ» رییس دفتر امور سرمایه خارجی وزارت بازرگانی چین روز شنبه با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری ۱۵ کشور خارجی در چین افزایش یافته است؛ گفت: از این میان سرمایه گذاری هلند و انگلستان به ترتیب ۴۷.۶ و ۳۰.۷ درصد رشد کرد و میزان سرمایه گذاری کشورهای عضو «آسه آن» در چین هم ۰.۷ درصد افزایش داشته است.

او با اشاره به اینکه در یک سال گذشته اقتصاد جهان تحت تاثیر جدی شیوع کرونا قرار گرفت، افزود: در این شرایط میزان جلب سرمایه خارجی در چین رشد داشته است.

این مقام چینی گفت: به دلیل مهار شیوع کرونا در چین قبل از کشورهای دیگر و احیای تولید در کشور، اقتصاد چین از رشد منفی به رشد مثبت رسیده است. رشته تدابیر چین برای تثبیت سرمایه خارجی نیز به طور موثر به تحقق هدف تثبیت سرمایه خارجی کمک کرده است.

در سال ۲۰۲۰، چین ۳ منطقه آزمایشی تجارت آزاد پکن، «هو نان» و «آن هویی» را ایجاد کرد و منطقه آزمایشی تجارت آزاد «جه جیانگ» را هم گسترش داد و طرح کلی ساخت بندر تجارت آزاد «هایی نان» را هم ارایه کرد.

از سوی دیگر آمارهای وزارت بازرگانی و اداره ملی مدیریت ارزی چین نشان می دهد، در سال ۲۰۲۰ این کشور به طور مستقیم ۱۳۲ میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلار در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کرده که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی ۳.۳ درصد افزایش داشته است.

آمار کمیسیون نظارت و مدیریت دارایی های دولتی وابسته به شورای دولتی چین نیز نشان می دهد که با وجود تاثیر منفی شیوع کرونا، هیچ یک از پروژه های کلیدی کمربند و جاده متوقف نشده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار جهان