باخ: برنامه‌ریزی دیگری برای المپیک توکیو وجود ندارد

تهران- ایرنا- رئیس کمیته بین الملی المپیک تاکید کرد که برنامه‌ریزی دیگری پیرامون توکیو ۲۰۲۰ وجود نخواهد داشت و این بازی‌ها مطابق برنامه پیش بینی شده برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، توماس باخ این اظهارات را در پی شایعه لغو بازی‌های المپیک توکیو و یا تعویق دوباره آن بیان کرد و گفت: هیچ دلیلی نداریم که باور کنیم بازی‌های المپیک توکیو در ۲۳ جولای در ورزشگاه المپیک توکیو افتتاح نمی‌شود و هیچ برنامه دومی وجود ندارد.

وی ادامه داد: متعهد هستیم که این بازی‌ها را ایمن و موفق برگزار کنیم. 

رییس آی.او.سی از احتمال کاهش شمار تماشاگران سخن گفت و اینکه کمیته بین المللی المپیک برای محافظت از جان افراد باید انعطاف پذیر باشد.

باخ افزود: خواه ناخواه فداکاری لازم خواهد بود. به همین دلیل است که می‌گویم، ابتدا ایمنی و دیگر هیچ ممنوعیتی در بحث برای اطمینان از ایمنی وجود ندارد. 

چندی پیش یک نشریه انگلیسی در گزارشی به برگزاری جلسه‌ محرمانه توسط دولت ژاپن اشاره کرد و از تصمیم این کشور برای لغو المپیک به تعویق افتاده توکیو خبر داد. البته در پی این گزارش بلافاصله مقامات ژاپنی آن را تکذیب کردند.

در حالیکه تداوم گسترش ویروس کرونا و احتمال تشدید آن در ماه‌های نخست، ژاپن و کشورهای شرکت کننده در این رویداد جهانی را بر سر دو راهی قرار داده است. از طرفی تعویق بازی‌های ۲۰۲۰ توکیو، یادآوری‌ تلخی برای ژاپن است، زیرا بازی‌ها در کشور میزبان پیش‌تر در سال ۱۹۶۴ به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص ناشی از گرما و رطوبت بالا به تعویق افتاد و یک بار هم در سال ۱۹۴۰  به دلیل جنگ دوم خود با چین این رویداد لغو شده بود و تعویق المپیک توکیو هم در اقتصاد این کشور تاثیر منفی گذاشت.

اما در نیمه مردادماه امسال، مسوولان ژاپنی از تردید خارج شدند و  از برگزاری قطعی بازی‌های المپیک توکیو خبر دادند. «یوشیهیده سوگا» نخست وزیر جدید ژاپن  هم در نخستین روز کاری خود در ۲۷ شهریورماه همزمان با اعلام برنامه‌هایش به طور رسمی گفت: ژاپن به هرشکلی خود را آماده برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو می‌کند. رییس کمیته بین المللی المپیک هم در دیدار با نخست وزیر جدید ژاپن در پاییز امسال اطمینان کامل از برگزاری این رویداد ارائه داد و پیشاپیش آن را تاریخی نامید. این نوع استفاده ادبیات توماس باخ نشان می‌دهد که المپیک باید در هرشرایطی برگزار شود.

سی ودومین دوره بازی های المپیک به دلیل پاندومی کرونا با یکسال تاخیر در روزهای یکم تا هفدهم مردادماه سال آینده برگزار خواهد شد و ایران تاکنون ۵۲ سهمیه در ۱۱ رشته کسب کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =