۶ شهر استان مرکزی در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفت

اراک - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک گفت: ۶ شهر استان مرکزی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مردم در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفت.

دکتر« محمد جمالیان» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اکنون ۶ شهر استان مرکزی در وضعیت زرد و ۶ شهر نیز در وضعیت آبی قرار دارد اما این وضعیت به شدت شکننده است.

وی اظهار داشت: طبق آخرین تقسیم بندی‌های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی شهرستان‌های کمیجان، فراهان، دلیجان، خنداب ،آشتیان و اراک در وضعیت زرد قرار دارد و شهرستان های خمین، ساوه، تفرش، محلات، شازند و زرندیه در وضعیت آبی قرار گرفت.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک گفت: ۲ شهرستان ساوه و خمین به تازگی به رنگ آبی در آمدند و به شهرستان‌های زرندیه، محلات، تفرش و شازند اضافه شدند.

جمالیان تصریح کرد: وضعیت پایدار امروز به مدد تلاش‌های شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان و برکات طرح شهید سلیمانی، کمک و یاری سپاه پاسداران، بسیج و هلال احمر و همچنین پایبندی مردم به محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی رقم خورده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه گونه‌های جهش یافته کرونا در کشورهای همسایه مشاهده شده و با توجه به صنعتی بودن استان مرکزی باید با درایت بسیار نسبت به پروتکل‌های بهداشتی کوشا بود.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اراک گفت: تجربه یک سال گذشته و به خصوص پیک های سنگین ماه‌های گذشته به همگی ما اثبات کرد که ویروس کرونا به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نبوده و نباید به نرمی با آن برخورد کرد.

جمالیان افزود: طبق مصوبه ستاد ملی بعضی از مقاطع تحصیلی و برخی اصناف می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خاص و زیر نظر بازرسان بهداشتی فعالیت خود را آغاز کنند، اما این به معنی تجمع و برگزاری اجتماعات گوناگون نیست و همچنان مراسم‌ها و اجتماعات گوناگون، بستری مناسب برای انتقال ویروس کرونا به ویژه از افراد بدون علامت است.

تاکنون یک میلیون و ۳۶۰ هزار و ۸۲۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جانباختگان این بیماری در کشور به ۵۷ هزار و ۲۲۵ نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری روز جمعه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر روز (سوم بهمن ماه ۱۳۹۹) براساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶  هزار و  ۳۰۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و  ۵۸۹ نفر در مراکز درمانی بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۶۰ هزار و ۸۵۲  نفر رسید.

وی ادامه داد: تاکنون یک میلیون و  ۱۵۱ هزار و  ۶۷۶نفر از بیماران نیز بهبود یافته اند و همچنین  ۴ هزار و ۱۳۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ به دلیل شرایط نامناسب بالینی در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

لاری گفته است: به طور قطع بین رعایت پروتکل های بهداشتی و افزایش یا کاهش شمار مبتلایان و تعداد مرگ و میرها ارتباط معناداری وجود دارد و در حال حاضر شرایط  شکننده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها