نماینده سازمان ملل: حل بحران سوریه نیازمند همکاری بین المللی است

تهران – ایرنا - «گیر پدرسون» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت: بحران سوریه تنها با همکاری بین المللی حل خواهد شد.

به گزارش روز شنبه  ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، پدرسون روز گذشته گفت: تنها سوری ها نمی توانند همه مشکلات را حل کنند و نیاز به همکاری بین المللی در این زمینه وجود دارد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی که در دفتر سازمان ملل در ژنو برگزار شد، از طرفین منازعه سوریه (دولت و معارضان) خواست تا کار تدوین قانون اساسی سوریه را آغاز کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه بر لزوم گردهم آمدن کشورها با دیدگاه های مختلف و اتخاذ گام های ملموس برای پیشبرد روندی سیاسی تاکید کرد.

پدرسون خاطرنشان کرد که مذاکرات سوریه هنوز تغییرات ملموسی در زندگی مردم سوریه یا چشم انداز واقعی برای آینده آنها ایجاد نکرده است.

وی در پایان گفت: برای حل بحران سوریه نیاز به همکاری بین المللی است و تأکید کرد که با تحمیل اراده تنها یک بازیگر یا گروه راه حل حاصل نخواهد شد.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه پیش تر اعلام کرده بود که دور پنجم نشست کمیته قانون اساسی جدید سوریه ماه آینده میلادی (۶ بهمن ۹۹) برگزار خواهد شد.

پدرسون در پایان دور چهارم نشست کمیته قانون اساسی این کشور در ژنو اعلام کرد که این کمیته در مورد نشست بعدی خود در تاریخ ۲۵ ژانویه (۶ بهمن ماه) توافق کرده است.

وی افزود: در نشست ۲۵ ژانویه، اصول قانون اساسی و یا اصول اصلی این قانون مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

دور چهارم نشست کارگروه تدوین قانون اساسی سوریه ۱۰ آذر جاری با حضور نمایندگان دولت این کشور و نمایندگان مخالفان در ژنو برگزار شد و به مدت پنج روز ادامه داشت.

دور نخست، دوم و سوم کارگروه تدوین قانون اساسی سوریه به ترتیب ۱۳ آبان و ۴ آذر ۱۳۹۸ و ۳ شهریور ۱۳۹۹ در ژنو برگزار شده بود.

براساس توافق‌های قبلی ترکیب اعضای کمیته یاد شده شامل ۵۰ نماینده دولت سوریه، ۵۰ نفر از مخالفان و ۵۰ نفر از گروه‌های جامعه مدنی و مستقل این کشور است.

تغییر قانون اساسی سوریه یکی از اقداماتی است که در جریان حل بحران این کشور از سوی مخالفان دولت براساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد همواره به عنوان یکی از خواسته‌های مهم در جریان نشست‌های «آستانه» و «سوچی» مطرح و از سوی کشورهای ضامن برای حل این بحران دنبال شده است.

سوریه از سال ۲۰۱۱ شاهد فعالیت های عناصر تروریست مورد حمایت برخی کشورهای غربی، عربی و رژیم صهیونیستی است و آنان در طول ۱۰ سال گذشته خسارت های سنگینی را به زیرساخت های این کشور وارد کرده‌اند. ‌

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان