طبق لایحه شهرداری ۸ رسته صنفی اجازه استفاده از پیاده‌روها را دارند

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران ضمن ابراز گلایه از تغییرات لایحه ساپ در شورا و بیان اینکه شهرداری پیاده‌رو فروشی نمی‌کند، گفت: در لایحه شهرداری ۸ رسته صنفی اجازه استفاده از پیاده روهای شهر را خواهند داشت.

به گزارش ایرنا از شهرداری تهران، سید علی مفاخریان روز جمعه بیان داشت: نگاه شهرداری به طرح ساماندهی پیاده راه ها درآمدی نیست. آنچه شورای شهر در صحن مطرح کرد هیچ ارتباطی به لایحه شهرداری نداشت، بهتر است شورای شهر در کمیسیون ها لایحه کارشناسی و طراحی شده را بررسی کند.

وی در خصوص موضوع مشاغل طرح ساپ که از موضوع مشاغل سیار و بی کانون جداست، گفت: برخی از اعضای شورای شهر تهران این بخش را مرتبط با مشاغل سیار و بی کانون می دانند. در حالی که این طور نیست و در این طرح در مورد فضای مازاد پیاده روهای برخی از اصناف اجازه بررسی مشاور دادیم.

این مقام مسئول توضیح داد: بر این اساس در بخش هایی که پیاده رو اضافه شده است در برنامه ریزی های انجام شده  در مورد برخی مشاغل صنفی مانند اغذیه فروش ها که می خواهند کار احیای مقابل فضای مغازه خود را برای فضای شهری انجام دهند کمک می کنیم که این اقدام در چارچوب مشخصی انجام شود و در حقیقت به آنها این اجازه داده می شود که در چارچوب تعیین شده از این فضا استفاده کنند.

مفاخریان تصریح کرد: عده ای خبر را به شکلی منتشر کردند که شهرداری به دنبال پیاده رو فروشی است. در حالی که این موضوع اصلا پیاده رو فروشی نیست.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل خاطرنشان کرد: اتفاقا به دلیل آنکه  قانونی در این بخش وجود ندارد، شهرداری و شورا باید از این طرح استقبال کنند. در طرح  شرکت ساماندهی مشاغل اولویت حقوق عامه مردم است، اما اگر فضای مازاد وجود داشت می توان بر اساس چارچوبی که تعیین شده است از این فضا استفاده کرد.

وی اظهار داشت: ظاهرا در این باره لایحه ای در سال ۹۸ به شورای شهر رفته است که از دستور کار خارج شده و مجددا این لایحه با اصلاحاتی که اصلا مربوط به لایحه شهرداری نیست به شورا بازگشته است. البته در حال حاضر  قرار شد لایحه به کمیسیون بازگردد و این اتفاق خوبی است.

مفاخریان افزود: کاری که در مورد پیاده روها انجام شده قانونمند کردن استفاده از فضایی است که در حال حاضر نیز از آن استفاده می شود. شورا در زمینه مواردی از لایحه اولیه ای که نوشته شده بود به حقوق عامه مردم، نقش مردم، حوزه کسب و کار و درآمد و موضوعات دیگر ایراد گرفت.

وی افزود: به همین دلیل این لایحه برای بررسی به مشاور خیابان کامل ترافیکی ارجاع داده شد که خروجی تازه ای از این تحقیق به دست آمد. البته مشاور هم به همان لایحه گذشته با تدوین ضوابط جدید صحه گذاری کرد. بر این اساس، عرض موثر خیابان و پیاده راه تعریف و شاخص های موثر آن استخراج شد و بر اساس یک چارچوب عملیاتی که می توانست شامل مجموعه فضای عرض موثر به علاوه فضای چیدمانی شود تدوین گردید و این لایحه در اختیار شورای شهر قرار گرفت.

این مقام مسئول بیان داشت: متأسفانه این لایحه اصلا در صحن مطرح نشده است.

مفاخریان اعلام کرد: آنچه در صحن شورا مطرح و نقطه نظرات اعضای شورا هم در مورد آن بیان شد اصلا چیزی نبود که ما مطرح کرده ایم. طرح ما بخش مطالعاتی، پیوست اجتماعی و اقتصادی دارد و حدود ۸ رسته صنفی اجازه می گیرند که از پیاده روها استفاده کنند.

وی بدون نام ۸ رسته صنفی افزود: اگر شورا می خواهد لایحه شهرداری را با اصلاح خودش به صحن ببرد باید آن را در قالب طرح مطرح کند. در صورت تصویب هم شهرداری موظف به اجرا خواهد بود. اما اگر قرار است شهرداری در مورد لایحه ای که تنظیم می کند دفاع داشته باشد، باید لایحه شهرداری باشد و تاکنون در هیچ کدام از کمیسیون های شورا نظر ما را نخواسته اند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا قرار است مبلغی از صنوف دریافت شود، گفت: به هر شکل زمانی که سطح تجاری یک واحد صنفی افزایش می یابد باید حقوق شهر را در نظر گرفت. این واحدها باید نسبت به استفاده از فضای شهر هزینه پرداخت کنند و آن هزینه مجددا برای شهر استفاده شود و این مساله اینگونه نیست که موضوع فقط درآمد باشد،نگاه به این مساله درآمدی نیست بلکه ساماندهی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =