مروری بر سفرهای هفته پیش مسوولان کشوری به خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- خراسان رضوی هفته گذشته میزبان برخی مقامات کشوری و همچنین برگزاری نشستهای سالانه بود.

محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه روز پنجشنبه در سفر ۲ روزه به خراسان رضوی از چند طرح عمرانی بازدید کرد و در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و همچنین مجمع نمایندگان خراسان رضوی حضور یافت.
افتتاح چهار هزار واحد مسکونی ویژه محرومین و انعقاد تفاهمنامه جدید در راستای محرومیت‌زدایی، افتتاح بیمارستان خیّرساز ناظران و بازدید از مراحل ساخت یک بیمارستان دیگر در مشهد مقدس از دیگر برنامه‌های محمدباقر نوبخت در این سفر بود.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه مراسم افتتاح بیمارستان خیرساز "ناظران" گفت: به علت ایجاد تخت های جدید بیمارستانی و احداث بیمارستان طی سالهای گذشته نیازمند کادر جدید درمان هستیم لذا مجوز ۵۳ هزار استخدام در این خصوص داده شده و بودجه مورد نیاز آن نیز در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.

مسوول خانه‌های هلال و مشاور رییس جمعیت هلال احمر کشور نیز روز پنجشنبه در مراسم افتتاح همزمان ۱۲ خانه هلال در شهرستانهای نیشابور و زبرخان و کلنگ‌زنی خانه هلال روستای محمودآباد فضل نیشابور گفت: در حال حاضر سه هزار و ۵۰۰ خانه هلال در کشور ایجاد شده است که تا پایان برنامه پنجم در سال ۱۴۰۰ این ‌تعداد به پنج هزار خانه می‌رسد.
حسن فراهانی افزود: در حال حاضر بیش از ۳۷ هزار روستا در کشور وجود دارد که برنامه جمعیت هلال احمر ایجاد خانه‌های هلال در بیشتر این نقاط است. 

نشست سالانه هیاتهای اندیشه‌ورز سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور با هدف تدوین سیاستهای کلی برنامه هفتم توسعه در بخش اصناف و بازاریان با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در مشهد برگزار شد.

اسدالله بادامچیان رییس هیات اندیشه‌ورز سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور و غلامرضا حسن‌پور رییس این سازمان، محمدصادق مفتح نایب رییس شورای بسیج تجار و فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی ایران و میثم مظفر رییس مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله سخنرانان این نشست بودند.
رییس مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست گفت: باید به دنبال "تغییرات بنیادین" در حوزه حکمرانی کشور باشیم زیرا مدل "تغییرات تدریجی" پاسخگو نیست.
میثم مظفر به ۱۸ مدل در حوزه خط مشی و سیاستگذاری اشاره و بیان کرد: اما در این حوزه بیشتر از مدل تغییرات تدریجی استفاده می‌کنیم که گریبانگیر دولتهاست و هر سال بودجه‌ها مشابه سال قبل هستند و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام می‌کند در نهایت ۲۰ درصد تغییر دارند.

مسوول دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در مشهد نیز روز چهارشنبه در جریان بازدید از "مرکز نگهداری کودکان خیابانی صدف" در مشهد گفت: خدماتی که دولت جمهوری اسلامی ایران به کودکان اتباع خارجی پناهنده از جمله کودکان کار خیابانی ارائه می‌دهد در مقایسه با خدمات دیگر کشورها، در سطح عالی قرار دارد.
عروج صیفی افزود: کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به همکاریهای خود با جمهوری اسلامی ایران در خصوص کمک به کودکان کار که از خانواده اتباع خارجی پناهنده هستند ادامه خواهد داد.

محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم روز پنجشنبه با نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی دیدار کرد.  
آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در این دیدار به تزریق نخستین دوز واکسن کرونا به دختر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اشاره کرد و گفت: عملی که دختر شما انجام داد ثابت کرد تمام خانواده‌های وابسته به این نظام در عرصه جهاد حضور دارند و این عمل در جامعه بسیار اثرگذار است.

معاون اقتصادی اداره کل بنادر استان سیستان و بلوچستان نیز روز چهارشنبه در نشست اعضای کمیته‌های صنعت، کشاورزی، تجارت و حمل و نقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در مشهد گفت: با آغاز فعالیت بندر اقیانوسی چابهار هزینه کانتینری واردات و صادرات کالا به تمامی نقاط دنیا نسبت به قبل حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.
حسین شهدادی افزود: برای صادارت و واردات هیچ کالایی در این بندر محدودیت نداریم و هزینه هر کانتینر در این بندر از سه هزار دلار به حدود هزار و ۸۰۰ دلار کاهش یافته است.

اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم با عنوان "رقص قلم" چهارشنبه شب به میزبانی شهرداری مشهد و با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو در ایران و حضور هنرمندان ۳۰ کشور جهان در این کلانشهر گشایش یافت.
مراسم افتتاح این نمایشگاه با حضور اشرف بروجردی مشاور رییس جمهوری و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، محمد رضا کلائی شهردار مشهد، عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان، سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو و محمد علی باقرزاده طوسی رییس انجمن خوشنویسان مشهد در محل موزه بزرگ مشهد برگزار شد.

نخستین سلامتکده ویژه درمان کرونا با رویکرد طب ایرانی و مکمل روز سه‌شنبه با حضور سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مشهد افتتاح شد.
دکتر نفیسه  حسینی در حاشیه افتتاح  نخستین سلامتکده ویژه کرونا در مشهد به خبرنگاران گفت: در حال حاضر بیش از ۲۵ سلامتکده طب‌ سنتی یا طب ایرانی و مکمل در کشور فعال است. در کلینیک‌ها و سلامتکده‌های طب ایرانی و مکمل تمامی خدمات مورد نیاز در حوزه طب سنتی توسط متخصصان طب ایرانی و مکمل ارائه می‌شود.

معاون ناوگان راه آهن جمهوری اسلامی ایران یکشنبه شب در حاشیه بازدید از مجموعه راه آهن خراسان گفت: هم اکنون با اتکا به توان و دانش صنعتگران و شرکتهای قطعه‌ساز افزون بر چهار هزار و ۶۰۰ قطعه مورد نیاز در صنایع ریلی داخل کشور تولید می‌شود.
محمد هادی ضیایی مهر افزود: راه آهن برای ساخت ۵۵۰ قطعه وارداتی صنعت حمل و نقل ریلی کشور دست یاری به سوی شرکتهای دانش بنیان، قطعه سازان و مجموعه‌های دانشگاهی دراز کرده است.

همچنین روز شنبه هفته گذشته مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی و معاون اردویی و گردشگری سازمان بسیج مستضعفین در مشهد تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
سردار یعقوب سلیمانی در این مراسم با اشاره به فعالیت‌های بسیج در حوزه گردشگری گفت: در مجموعه سپاه و بسیج فعالیت‌های بسیار در حوزه گردشگری بخصوص با محوریت راهیان نور ایجاد شده و زیرساخت اسکان و پذیرایی ۱۲۰ هزار نفر در اروهای راهیان نور فراهم شده است، همچنین یک شبکه عظیم مردمی در این زمینه به ما کمک می‌کند.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز روز شنبه در نشست رییس سازمان بازرسی کل کشور با صاحبان واحدهای تولیدی در مشهد گفت: صاحبان واحدهای تولیدی به دلیل بدهی بانکی یا تخلفات مالی نباید زندانی و واحدشان تعطیل شود بلکه باید مجازاتهای دیگری را در جهت تامین منافع ملی برای آنان در نظر گرفت.
عزت الله اکبری افزود: هیچ منطقی در اینکه واحد تولیدی به دلیل مشکلات مالی صاحب آن تعطیل شود نیست، این اقدام فقط منجر به متلاشی شدن خانواده آن فرد و خانواده کارگران آن واحد می‌شود.

رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی روز شنبه در نشست با رییس کل دادگستری خراسان رضوی در مشهد گفت: حکم حبس به منزله نسخه درمانی است و بدون حضور مستمر قضات در زندان و پایش تاثیر این نسخه، فرآیند اصلاح و تربیت کامل نخواهد شد.

محمدمهدی حاج محمدی افزود: احکام قضایی به مثابه نسخه پزشک و جهت اصلاح و درمان است لذا همانگونه که شان پزشک حضور مستمر و رصد روند درمان بیمار است قضات نیز باید به طور مستمر وضعیت زندانی و تاثیر این نسخه را رصد کنند.
وی همچنین در دیدار با استاندار خراسان رضوی گفت: ایجاد زیرساختها و فضاهای مناسب و کافی نقش محوری در اصلاح و تربیت زندانیان دارد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز روز شنبه در نشست با فعالان واحدهای تولیدی و مدیران اقتصادی خراسان رضوی گفت: یکی از اشکالات اصلی نظام اداری بویژه حوزه اقتصادی، عدم ثبات سیاستها و تصمیمات و تغییر مداوم آنهاست که باعث از دست رفتن برخی فرصتهای اقتصادی مانند صادرات به کشورهای سی.آی.اس و حتی کشورهای اروپایی شده است.
حجت الاسلام حسن درویشیان افزود: تغییر مداوم سیاستها و بخشنامه‌ها در حوزه اقتصادی باعث از دست دادن برخی مشتریان شده است.
وی همچنین عصر شنبه در جریان بازدید از روند عملیات اجرایی خطوط سوم و چهارم قطارشهری مشهد در جمع خبرنگاران گفت: هزینه‌های احداث قطارشهری افزایش بسیار یافته و برای اجرای هر کیلومتر آن ۱۰ هزار میلیارد ریال هزینه می‌شود.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز روز شنبه در مشهد گفت: تحریم‌های ظالمانه منجر به سوق یافتن نگاه مسوولان دولتی به رفع مشکلات معادن و توسعه سرمایه‌گذاری در آنها شده و چشم انداز مطلوبی را برای این بخش رقم زده است.
تقی نبئی افزود: از سال گذشته تاکنون چرخش اقتصادی کشور به سوی معدن پیش رفته و امسال وضعیت معدن بهتر از سالهای گذشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها