بازگشت آمریکا و بایدن به برجام مشروط به برداشتن همه تحریم‌ها است

کاشان- ایرنا- نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: تمامی مسوولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر این باور هستند که بازگشت آمریکا و بایدن به برجام مشروط به برداشتن همه تحریم‌هاست.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه در مصلای بقیه‌الاعظم (عج) این شهر افزود: اگر نگاه آمریکا به ایران قدرت‌مآبانه، از بالا به پایین و گرگ به میش باشد، کشورمان هرگز خم به ابرو نخواهد آورد.

وی یادآور شد: مردم ایران با ملت آمریکا هیچ دشمنی ندارند بلکه به علت تفکر دیکتاتوری و قلدرمآبانه‌شان با دولتمردان این کشور مشکل دارند.

خطیب جمعه کاشان با بیان اینکه ایران اسلامی از قدرت‌های پوشالی در جهان ترس ندارد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نیازمند مذاکره با آمریکا نیست.

به گفته وی، ایران اسلامی مصمم است از استقلال، تمامیت ارضی و  همه شعارهای انقلابی تا پای جان دفاع کند.

بازگشت آمریکا به برجام مشروط به برداشتن تحریم‌ها

آیت‌الله سلیمانی درباره برجام و تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفت: تمامی مسوولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر این باور هستند که بازگشت آمریکا و بایدن به برجام مشروط به برداشتن همه تحریم‌هاست.

امام جمعه کاشان افزود: بایدن و همکاران دموکراتش باید از فرصتی که اکنون در اختیار دارند برای تصحیح خطاهای ترامپ در مواجهه با ایران استفاده کنند و در این راستا موضع‌گیری آنان در قبال تحریم‌ها اهمیت دارد.

وی ادامه داد: اگر دولتمردان آمریکا نگاه مثبت به برداشتن تحریم‌ها دارند، بازگشت آنان به برجام از نگاه مسوولان نظام و رهبری جمهوری اسلامی ایران مانعی ندارد اما آیا می‌توانند این کار را انجام دهند؟ راه درست برای نجات آمریکا از این معضل تحول افکار دولتمردان این کشور درباره ایران است.

آیت‌الله سلیمانی گفت: دولتمردان آمریکا بدانند که ایران امروز مانند پیش از انقلاب نیست، چرا که اکنون مقتدر، دارای مردمی آگاه، انقلابی، بابصیرت، نترس و شجاع است، به طوری که در دفاع مقدس مقابل تمامی جهان ایستاد و ۴۰ سال تحریم‌های همه جانبه را به پشیزی نخرید.

وی تاکید کرد: ایران امروز از نعمت رهبری و فرماندهی کل قوا بهره‌مند است که در مقابل تمامی قدرت‌های غربی و دشمن خم به ابرو نمی‌آورد.

چالش‌های جو بایدن در آمریکا

امام جمعه کاشان اظهار داشت: با وجود تمامی دشواری‌هایی که ترامپ و هوادارانش بر سر راه انتقال قدرت برای رییس جمهوری جدید آمریکا به وجود آوردند آیین تحلیف جوی بایدن به عنوان چهل و ششمین رییس جمهوری آمریکا برگزار شد، اما به علت شیوه‌های غلط ترامپ، جوی بایدن با چالش‌های فراوان داخلی و خارجی روبه رو خواهد بود.

وی مبارزه با ویروس کرونا در آمریکا را دشوارترین چالش داخلی جوی بایدن در این کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: آمریکا از یک سو کشوری است که ادعای ابرقدرتی در همه زمینه‌ها و از جمله توانایی‌های علمی و پزشکی دارد و از سوی دیگر در چنبره این ویروس گرفتار شده به نحوی که رکورد مرگ و میر در جهان را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی، البته علت اصلی مرگ و میر زیاد کرونایی‌ها در آمریکا بی‌کفایتی ترامپ و دولت او بود که مدتی به فرافکنی پرداخت و پس از آن وقتی تسلیم این پدیده شوم شد، توانایی مقابله با آن را از دست داد و اعتبار و اقتدار آمریکا را زیر سوال برد.

آیت‌الله سلیمانی، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که با شگردهای بسیار مهمی آمیخته بود را از دیگر چالش‌های آمریکا در دوره ریاست جمهوری جوی بایدن دانست و گفت: این شگردها با بازی‌های سیاسی بسیار زشتی در جهان تحت عنوان تقلب در انتخابات به نمایش گذاشته شد که سعی کردند جایگاه قدرت را در تصرف و تصاحب داشته باشند و به رقیب برنده واگذار نکنند، این مهم بسیار وجه آمریکا را در جهان مشوه کرد و آبروی این کشور را در دنیا ریخت.

وی تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میراثی بسیار زشت برای بایدن باقی گذاشت و باید چهره آمریکا را در بخش اخلاق انتخاباتی بازسازی کند.

وی برخوردهای خشن ناشی از تفکر نژادپرستانه با رنگین پوستان آمریکا را از دیگر چالش‌های پیش روی بایدن عنوان و اضافه کرد: این میراث شوم دامن‌گیر پلیس آمریکا نیز شد، به طوری که فردی را در انظار عمومی به جرم سیاه‌پوست بودن زیر دست و پا له کردند.

امام جمعه کاشان همچنین بازگرداندن نهادهای حمایتی منحل شده توسط ترامپ را از دیگر چالش‌های جوی بایدن برشمرد و افزود: این مهم جزو انتظارهای مردم مستضعف آمریکاست چون در این کشور اکنون بیش از ۴۰ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند که برخی از آنها کارتون خواب هستند.

وی بازگرداندن آرامش و امنیت به جامعه آمریکا را از دیگر چالش‌های رییس جمهور جدید آمریکا دانست و تصریح کرد: دونالد ترامپ با دمیدن در شیپور تفرقه، آرامش و امنیت را از این کشور سلب کرد و توفانی از اختلاف‌ها و منازعات در این کشور بوجود آورد که این مهم بین ۲ جریان سیاسی دموکرات‌ها و گروه مقابل مشکلاتی را بوجود آورد، آیا بایدن می‌تواند این همه مشکلات را برطرف کند

آیت‌الله سلیمانی اظهار داشت: جوی بایدن باید بتواند روابط خارجی کشور آمریکا را به حالت پیش از خراب‌کاری‌های رییس جمهوری پیشین این کشور بازگرداند اما این کار چندان آسانی نیست، چرا که گروه‌های فشار مانع‌های فراوانی را سر راه بایدن ایجاد خواهند کرد.

وی ادامه داد: اگر بایدن بخواهد حرکت ترمیمی در بخش سیاست خارجی به وجود آورد، گروه‌های فشار آن را متوقف یا کند خواهند کرد.

وی، تنظیم روابط آشفته ایالات متحده آمریکا با اروپا، حل مشکلات سیاسی و تجاری آمریکا با چین، تعیین تکلیف تحریم‌ها و خط و نشان کشیدن از سوی ترامپ علیه روسیه، عادی‌سازی روابط با کشورهای آمریکای لاتین، ترمیم خرابکاری‌های دونالد ترامپ در روابط آمریکا با کره شمالی، تصحیح نگاه نابخردانه ترامپ به خاورمیانه همراه با حمایت‌های افراطی از رژیم صهیونیستی و مشخص کردن نوع تعامل با کشورهای اسلامی که برخی کشورها را برای خودش گاو فربه و پرشیر قلمداد می‌کرد را از دیگر چالش‌های سیاست خارجی پیش روی جوی بایدن رییس جمهوری جدید آمریکا برشمرد.

لزوم بررسی عملکرد دستگاه‌ها در حوزه جهش تولید

امام جمعه کاشان با یادآوری ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۹ و اینکه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شد، گفت: نحوه عمل کردن به این مطالبه رهبری باید مورد بررسی قرار گیرد؛ اینکه آیا دستگاه‌های حکومتی، اجرایی و کارگزاران نظام هم‌گام با جهش تولید پا به پای مردم جلو آمدند، تسهیلاتی در اختیار تولیدکنندگان قرار دادند و از آنها حمایت کردند یا چوب لای چرخ تولید گذاشتند.

آیت‌الله سلیمانی با یادآوری انتخاب کاشان به عنوان نخستین پایتخت نهج‌البلاغه ایران به مدت ۲ سال، اظهار داشت: اگر قرار است در این شهرستان نقش پایتختی نهج‌البلاغه را اجرا کند وظیفه ما چیست؟ چون مال و ثروت، اخلاق و شجاعت، زهد و تقوا، حکمت و عرفان، علم و عمل و وحدت امت اسلامی در این کتاب گران‌سنگ وجود دارد، مولی متقیان امام علی (ع) ۲۴ سال از حق مسلم خود فقط به علت حفظ وحدت چشم پوشید.

وی کتاب نهج‌البلاغه را منبع ارزشمندی برای چگونه زیستن دانست و تاکید کرد: در این کتاب که پس از قرآن کریم به تبیین آیات وحی و تجسم کلام الهی پرداخته، اصول اجتماعی اسلام، اخلاق و تذهیب، الهیات و ماورای طبیعت، حماسه و شجاعت، سلوک و عبادت، حکومت و عدالت، اهل‌البیت و خلافت، موعظه و حکمت، مذمت از دنیا و دنیاپرستی، دعا، مناجات، شکایت و انتقاد از مردمی که در چارچوب مسایل دین عبور کردند و به تخلف‌های دین پرداختند، وجود دارد.

توضیح اظهارنظر درباره آشپزخانه اُپن

امام جمعه کاشان درباره اظهاراتش درباره آشپزخانه اُپن که در فضای مجازی و برخی رسانه‌های بیگانه بازتاب داشت، توضیح داد: ۲ نوع خانه "نقلی و کوچک" و "وسیع و بزرگ" وجود دارد؛ خانه وسیع دارای اندرونی و بیرونی و آشپزخانه است که هیچ مشکلی ندارد.

وی با بیان اینکه خانه نقلی یا میهمان‌پذیر است یا نه، افزود: اگر میهمان‌پذیر نباشد مشکلی ندارد اما اگر میهمان‌پذیر باشد، چنین گفتم که در فرهنگ گذشته بانوی خانه در آشپزخانه راحت بود؛ البته اگر اُپن باشد بانوی خانه می‌تواند با پخت غذا بچه‌ها را نیز نگهداری کند و علاوه بر آن گرمایش آشپزخانه به سایر مکان‌های خانه نیز سرایت می‌کند.

آیت‌الله سلیمانی اضافه کرد: چیزی مهمی نبود که گرد و غبار کند و چون برخی رسانه‌ها سوژه نداشتند بیشتر به شوخی به آن پرداختند؛ برخی خبرنگاران نیز با این گونه سوژه ها به دنبال داغ کردن کوره خبرنگاری هستند وگرنه موضوع مهم و خاصی نبود و نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها