سفر نوبخت به خراسان رضوی سند پایبندی دولت به تعهدات

مشهد- ایرنا- دولت تدبیر و امید حتی در واپسین ماههای فعالیتش، کارگزاران خود را مامور بررسی و اجرای تعهدات دوازدهمین دولت جمهوی اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف اجرایی به ویژه امور عمرانی کرده تا در حد ممکن هیچ طرح نیمه‌تمام و بر زمین مانده‌ای را به دولت بعدی واگذار نکند.

خراسان رضوی و مشهدالرضا پایتخت معنوی ایران اسلامی در این چارچوب جایگاهی خاص برای دولت دوازدهم دارد لذا معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در نخستین روزهای بهمن ماه جاری در راستای انجام وظایف قانونی دولت به منظور تمهید حداکثر امکانات و شرایط مناسب برای به ثمر نشاندن طرحهای توسعه‌ای به مشهد سفر کرد. 

محمدباقر نوبخت در جریان این سفر دو روزه، با حضور در نشستهای کاری دستگاههای اجرایی خراسان رضوی، ملاقات با مسوولان استان و رایزنی با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و نخبگان خراسانی همه جوانب را بررسی کرد تا برنامه‌ریزی لازم برای بر زمین نماندن تعهدات دولت دوازدهم در خراسان رضوی شود که تعهدی از این دولت برای دولت بعدی باقی نماند.

تلاش دولت برای تکمیل طرحهای شاخص 

رییس سازمان برنامه و بودجه روز پنجشنبه دوم بهمن ماه جاری در مشهد با حضور در نشست مجمع نمایندگان مردم خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت تلاش نموده پروژه‌های شاخص اما نیمه‌ تمام را تکمیل کند تا شاهد تاثیر منفی ناشی از طولانی شدن اجرای اینگونه طرح‌ها در کشور نباشیم.

از مهمترین محورهای مورد توافق اعضای مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی و معاون رییس جمهوری در این نشست، لزوم ادامه اجرای طرحهای نیمه‌تمام در بخشهای مختلف تا تکمیل و راه‌اندازی آنها در دوره فعالیت دولت دوازدهم بود.

بر همین اساس رییس سازمان برنامه و بودجه بر عدالت در تخصیص بودجه تاکید و بیان کرد: با همه عزمی که برای رفتار عادلانه داشتیم ادامه راه گذشته و تکمیل پروژه‌های مهم در کشور غیرقابل اجتناب است.  

تامین اعتبار ۱۱۰۵ میلیارد تومانی 

نوبخت با حضور در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان رضوی نیز بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام تاکید و بیان کرد: ۵۲ پروژه مهم نیمه‌تمام در خراسان رضوی با مبلغ هزار و ۱۰۵ میلیارد تومان برای تکمیل تا پایان فعالیت دولت تامین اعتبار می‌شود.

وی افزود: البته تاکنون ۳۳۹ میلیارد تومان از اعتبار مورد نیاز پرداخت شده و مابقی نیز تامین می‌شود.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: در سفر امروز به خراسان رضوی ۱۲۰ پروژه با اعتبار هزار و ۴۹۳ میلیارد تومان برای جهش تولید در نظر گرفته شده که با عملیاتی شدن آنها هشت هزار و ۵۶۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و ۲۶ هزار و ۴۵۰ فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم در این استان ایجاد می‌شود.

وی به آغاز بهره‌برداری از چهار هزار واحد مسکونی ویژه اقشار کم درآمد در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: قرار بود دو هزار واحد مسکونی در حاشیه شهر مشهد آماده بهره‌برداری شود که اعتبار لازم نیز اختصاص یافت. انتظار این بود امروز این دو هزار واحد نیز تحویل مردم شود، اما چرا انجام نشد؟ انتظار این است که موانع به سرعت برطرف شوند و اگر لازم است اصلاحات در مصوبه قبلی نیز صورت گیرد.

تحقق ۱۲۱ درصدی تعهدات سفرهای ریاست جمهوری

نوبخت گفت: در سفرهای استانی رییس جمهوری، هیات وزیران و سفرهای کاری به خراسان رضوی تاکنون در مجموع ۱۱۷ پروژه با اعتبار سه هزار و ۳۷۴ میلیارد تومان برای توسعه خراسان رضوی در نظرگرفته شده که تاکنون چهار هزار و ۶۷ میلیارد تومان پرداخت شده یعنی ۱۲۱ درصد تعهدات محقق شده ‌است.

وی افزود: مبالغ در سرجمع افزون بر حجم تعهد، پرداخت شده اما خود را به تغییر قیمتها و افزایش حجم برخی پروژه‌ها پایبند می‌دانیم لذا باید ۶۰۹ میلیارد تومان دیگر به خراسان رضوی پرداخت کنیم.

بودجه مستقل برای ساماندهی حاشیه مشهد

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: سفرهای استانی فرصتی است تا مدیران منطقه ای و استانی به بیان مشکلات بپردازند و مسوولان ملی نیز سیاستهای کلان کشور و برنامه‌های توسعه ملی و منطقه ای را بیان کنند.

وی به پدیده نگران‌کننده مهاجرت از روستا به شهر گریبانگیر تعدای از مراکز استانهای کشور اشاره و بیان کرد: در این زمینه ردیف مستقلی برای حاشیه شهر مشهد وجود دارد و با آن مخالفتی نداریم اما سایر استانها نیز به ما در این خصوص فشار می‌آورند با این همه برای مشهد این ردیف وجود دارد و تا پایان امسال رقم قابل توجهی برای زیرساختهای حاشیه شهر مشهد خواهم داشت. 

نوبخت افزود: حاشیه شهر مشهد یک ردیف مستقل بودجه داشت که بر اساس آن عمل می‌شد و و ردیف بودجه‌ای دیگری هم به نام "شهید برونسی" برای مشهد وجود داشت که با تزریق اعتبار می‌توانستیم برای تکمیل زیرساختها در این بخش از کلانشهر مشهد اقدام کنیم. 

وی ادامه داد: اینجانب تاکنون در همین راستا از محلات مشهد و حاشیه این شهر بازدیدهای مختلف داشته‌ام و از آنجا که سایر استانها مانند سیستان و بلوچستان نیز متقاضی همین اعتبارات بودند لذا برای اینکه تعداد ردیفهای بودجه زیاد نشود، همه ردیفها در مجلس شورای اسلامی به ردیفی متمرکز تحت عنوان "زیرساخت حاشیه شهرها" اختصاص پیدا کرد.

معاون رییس جمهوری گفت: با توجه به تمایز روشن اهمیت و اولویت توجه به حاشیه مشهد برای مسوولان ملی و منطقه‌ای، اکنون موافقت دولت برای اینکه ردیفی مستقل با همین عنوان برای مشهد مقدس داشته باشیم جزو مصوبات امروز شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان رضوی قرار گرفت. 

وی افزود: بر اساس پیشنهاد استاندار خراسان رضوی تکمیل امور زیرساختی در مشهد و استان نیازمند ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.

نوبخت ادامه داد: مقرر شد در یک مرحله هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرحهای عمرانی خراسان رضوی و ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرحهای تولیدی این استان اختصاص یابد.

وی گفت: طرحهای تولیدی در راستای جهش تولید و طرحهای عمرانی برای توسعه خراسان رضوی و تکمیل زیرساختهای آن است.

بودجه زیارت

معاون رییس جمهوری به بودجه زیارت نیز اشاره و بیان کرد: هر استان و هر شهری در کشور یک مقبره امامزاده دارد و وقتی بحث اعتبار ویژه پیش می‌آید بقیه مناطق کشور نیز خواستار استفاده از این بودجه هستند.

وی افزود: این در حالی است که شمار زائران و مسافران در مشهد مقدس قابل قیاس با هیچ نقطه دیگری در کشور نیست لذا دولت به دلیل اهمیت و اولویت شهر مشهد آمادگی خود را برای تخصیص اعتبار ویژه مربوط به زوار در این کلانشهر اعلام کرده است.

جهش در تامین مسکن اقشار محروم
رییس سازمان برنامه و بودجه به همراه استاندار خراسان رضوی و رییس بنیاد مسکن کشور عصر پنجشنبه به روستای رادکان شهرستان چناران در ۷۵ کیلومتری شمال غربی مشهد سفر و با اهدای کلید شش واحد مسکونی ویژه محرومان به مالکان آنها، بهره‌برداری عملی از چهار هزار واحد مسکن محرومان را در خراسان رضوی آغاز کرد.

وی در مراسم بهره‌برداری از چهار هزار واحد مسکن محرومان خراسان رضوی در شهرستان چناران گفت: این واحدها برای اقشار کم درآمد کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی ساخته شده است.

نوبخت افزود: ۱۱۰ هزار واحد مسکونی ویژه شهروندان کم‌برخوردار و اقشار محروم در سطح کشور در حال ساخت است که تاکنون ۳۵ هزار واحد آنها به متقاضیان تحویل داده شده‌اند. 
وی به برنامه‌ریزی اجرایی برای ساخت هشت هزار واحد مسکونی ویژه محرومان در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: تاکنون چهار هزار واحد از این تعداد مسکن تحویل مالکان آنها شده و ظرف ماههای آتی چند هزار واحد مسکن دیگر ساخته و تحویل شهروندان نیازمند می‌شود.

معاون رییس جمهوری با این حال از روند کند ساخت واحدهای مسکونی ویژه محرومان در حاشیه شهر مشهد انتقاد و بیان کرد: علاوه بر اینها دو هزار واحد مسکن نیز در حاشیه شهر مشهد ساخته می‌شود که به دلیل برخی مشکلات از جمله آماده نبودن زمین در منطقه روند اجرای ساخت آنها با وجود تامین اعتبار لازم، به کندی پیش رفته است.

جهش در  حوزه بهداشت و درمان

نوبخت در ادامه برنامه‌های سفر خود به خراسان رضوی، پنجشنبه شب گذشته در مراسم بهره‌برداری رسمی بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی و خیرساز "ناظران" مشهد ویژه درمان سرطان نیز حضور یافت. 

وی در این مراسم  است گفت: به نمایندگی دولت از همه نیکوکاران خیر و بزرگوار که برای به سرانجام رساندن این اقدام  ماندگار تلاش کرده‌اند تشکر می‌کنم. 

رییس سازمان برنامه و بدجه افزود: حداقل کاری که دولت می‌تواند در راستای این خدمت پرارزش انجام دهد پاسخ مثبت به مطالبه شهروندان نیکوکار برای تجهیز وسایل مورد نیاز مداوای بیماران سخت درمان در بیمارستان ناظران مشهد است. 

وی ادامه داد: دستور تامین تجهیزات این بیمارستان برای ارائه بهترین خدمات درمانی به بیماران، ابتدای هفته آتی به وزارت بهداشت ابلاغ می‌شود.

افزایش دو برابری بودجه وزارت بهداشت

نوبخت در حاشیه این مراسم نیز به خبرنگاران گفت: با توجه به شرایطی که کشور به خاطر شیوع کرونا درگیر آن شده، اعتبارات وزارت بهداشت و درمان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از ۲ برابر هم بیشتر شده است.

وی افزود: ایجاد تختهای جدید بیمارستانی و ساخت بیمارستانها طی سالهای اخیر نیازمند بکارگیری شمار بیشتر و جدید کادر درمان را سبب شده لذا در این حوزه مجوز ۵۳ هزار استخدام جدید صادر و حتی بودجه آن در قالب لایجه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور در نظر گرفته شده است. 

معاون رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به اهمیت سلامت مردم، نخستین اقدام دولت یازدهم اجرای "طرح تحول سلامت" بود. 

وی گفت: اجرای طرح تحول سلامت از سوی دولت دوازدهم نیز پیگیری شده و توسط آن استمرار یافت تا پرداخت هزینه درمان از جیب مردم به حداقل برسد و اکنون نیز موضوع سلامت در دستور کار دولت قرار دارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها