بازگشت بدون پیش شرط آمریکا به برجام، راهکار دو پیشکسوت سیاست خارجی

لندن – ایرنا – با چراغ سبز دولت جو بایدن برای آغاز گفت‌وگوها پیرامون آینده توافق هسته‌ای ایران، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر دفاع اسبق آمریکا خواستار اجرای کامل این توافق بدون تغیین پیش‌شرط شدند.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا، کاترین اشتون و چاک هیگل در یادداشتی که در نشریه هیل منتشر شد نوشته‌اند: توافق هسته‌ای ایران طراحی شده بود تا در ازای پایان تحریم‌های فلج کننده، از دست یابی ایران به سلاح اتمی تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی جلوگیری شود. این توافق همچنین به عنوان نقطه آغاز تعاملات سازنده میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و مبنایی برای دیپلماسی مذاکره در خصوص مسائل حیاتی منطقه و امنیت جهانی دیده شد.

جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای ساخت سلاح اتمی را رد و بر مسالمت آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در گزارش های بسیاری نظر تهران را تایید کرده است.

کاترین اشتون اولین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و از چهره‌های دخیل در شکل‌گیری توافق هسته‌ای برجام بود. او اکنون رئیس بخش اروپایی مرکز بین المللی پژوهشگران وودرو ولیسون است. چاک هیگل نیز وزیر دفاع دولت باراک اوباما و سناتور پیشین ایالت نبارسکا است.

یادداشت آن‌ها می‌افزاید:‌ ترامپ در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و اعمال سیاست فشار حداکثری، دستیابی به این اهداف را تضعیف کرد و باعث تشدید برنامه هسته‌ای ایران، افزایش تنش‌ها در منطقه و رنج مردم ایران شد. اینک دولت بایدن با این پرسش حیاتی رو به‌روست که چگونه تنش‌ها را در منطقه خاورمیانه کاهش داده و اوضاع را تثبیت کند.

نویسندگان این یادداشت با تاکید براینکه «بازگشت به توافق هسته ای ایران اولین گام ضروری است» افزودند: رئیس جمهوری روحانی و وزیر امورخارجه ظریف تمایل خود را برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای اعلام کرده‌اند. رئیس‌جمهوری بایدن هم آشکارا تمایل خود را برای بازگشت کامل به برجام اعلام کرده‌ است. سایر کشورهایی که در مذاکرات برجام شرکت داشتند نیز به این توافق پایبند مانده‌اند. اما در داخل نسبت به حرکت به جلو اختلاف نظرهایی وجود دارد.

در این یادداشت اشاره شده که برخی استدلال می‌کنند اوضاع جهان تغییر کرده و بازگشت ساده آمریکا به برجام معقولانه نیست. آن‌ها معتقدند که آمریکا باید سیاست فشار حداکثری را ادامه داده تا درباره مسائل موشکی، رفتار ایران در منطقه و بندهای غروب برجام از ایران امتیاز بگیرد.

این درحالیست که به نوشته هیگل و اشتون، این استدلال‌ها معیوب است چون ایران پس از چشیدن طعم پیروزی مقاومت دربرابر ترامپ نسبت به سیاست فشار حداکثری تسلیم نمی‌شود. این درحالیست که مذاکره برای توافق جدید با ایران هم نیازمند زمان و اعتماد است و بزرگترین مشکل برای ایالات متحده این خواهد بود که هر توافق جدید با ایران نیازمند تائید از سوی کنگره است.

اشتون و هیگل یکی از راه‌کارهای عملی در کوتاه مدت را بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای کامل آن از سوی واشنگتن و تهران خوانده و تصریح کردند که در این رابطه باید از تعیین هرگونه پیش شرط اجتناب شود. به این ترتیب ایران و آمریکا به طور هم زمان پایبندی دوباره خود را به برجام اعلام خواهند کرد.

به گفته مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر دفاع اسبق آمریکا، کاخ سفید باید تمام تحریم‌های هسته‌ای را برداشته و فشارهای قانونی و روانی را از روی بانک ها و شرکت‌های تجاری از بین ببرد. ایران هم به اجرای کامل توافق بازگشته و محدودیت‌های مندرج در برجام را رعایت کند. همچنین سایر کشورهای عضو برجام باید برای اجرای کامل این توافق و گام‌های بعدی فضای حمایتی ایجاد کنند .

آن‌ها همچنین به این نکته مهم اشاره کرده‌اند که تقاضای ایران برای پرداخت خسارت ناشی از خروج آمریکا از برجام پیش‌شرط نیست و این مساله می تواند با اراده و حسن نیت طرف‌ها حل و فصل شود.

اشتون و هیگل با تاکید بر اینکه نباید کارها را وارونه انجام داد خاطر نشان کردند: حالا که بایدن قدرت را دست گرفته، بازگشت به توافق هسته‌ای باعث برقراری ثبات شده و جهان را به مکانی امن تبدیل می‌کند.

آن‌ها در پایان این یادداشت تصریح کردند؛ کار عملی برای بازگرداندن کاهش تعهدات برجامی ایران و لغو تحریم‌های ایالات متحده باید آغاز و متعاقبا فضای دیپلماسی و تدابیر امنیتی که به نفع دو طرف باشد دنبال شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار جهان