۴۱ میلیارد و ۳۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی در قزوین پرداخت شد

قزوین – ایرنا – معاون اشتغال اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری ۴۱ میلیارد و ۳۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی برای اشتغال ۱۷۸ نفر در استان قزوین پرداخت شده است.

وحید انتظاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در طرح پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی ۲ بانک رفاه و توسعه تعاون، طرف قرارداد با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند که تا به امروز ۲۰ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال برای اشتغال ۹۷ نفر از بانک رفاه و ۲۰ میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال از بانک توسعه تعاون برای اشتغال ۸۱ نفر پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: در مجموع ۵۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال پرونده تسهیلات مشاغل خانگی به بانک‌های عامل استان ارسال شده است که از این رقم ۴۱ میلیارد و ۳۰ میلیون ریال پرداخت شده است و ۱۲ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال پرونده در بانک‌ها در دست بررسی قرار دارد.

انتظاری گفت: تا به امروز ۲۴۶ فقره پرداخت وام مشاغل خانگی در استان صورت گرفته که از این تعداد ۲۰۶ نفر به صورت مستقل برای دریافت تسهیلات اقدام کرده اند و ۴۰ نفر نیز به صورت پشتیبان بوده است که ۲۱۰ نفر را تحت پوشش خود قرار داده اند.

این مسوول اضافه کرد: در طرح پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی، صدور مجوزها به صورت مستقل یا پشتیبان انجام می‌شود و افراد پشتیبان تا سقف ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و افراد مستقل تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

وی اضافه کرد: در این طرح،۳۲۰ شغل در سررسته‌های مختلف شامل حوزه‌های مشاغل خانگی صنایع دستی، صنعت فرش، تولیدات دامی، شیلات، ماهی‌های زینتی،صنایع تبدیلی کشاورزی،امور تولیدات گیاهی مثل زعفران، فعالیت‌های فرهنگی و هنری، آموزش موسیقی، صدابرداری، خبرنگاری، نقاشی، کسب و کارهای نوین اینترنتی، آی سی تی روستایی، خدمات طراحی سایت و... تعریف شده اند و محدودیتی در تعریف رسته‌های جدید نیز وجود ندارد.

۶۴ نفر در طرح مشوق بیمه ای در قزوین جذب شدند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح مشوق بیمه ای به منظور جذب دانش آموختگان به بازار کار، گفت: در این طرح ۳۹۰ نفر سهمیه به استان قزوین اختصاص یافته است و تا به امروز ۶۴ نفر با امضای قرارداد در این طرح جذب و معرفی شده اند.

انتظاری گفت: در این طرح، کارفرمایان می‌توانند نیروهای دانش آموخته با تحصیلات لیسانس به بالا را استخدام کنند که کمتر از سه سال پرداخت بیمه داشته باشند و سن آنها کمتر از ۳۶ سال باشد.

وی با اشاره به مزایای این طرح، گفت:پرداخت مستقیم حق بیمه کارفرما به سازمان تامین اجتماعی به صورت مستقیم طی ۲ سال یکی از مزایای این طرح است که بهترین راه را برای حمایت از کارفرمایانی که نیروی دانش آموخته را جذب می‌کنند، فراهم کرده است.

انتظاری گفت: از سوی دیگر برای کارفرمایان هم شرایط خاصی لحاظ نشده و فقط افزایش نیرو مد نظر است و هر کارفرما تا ۵۰ درصد لیست بیمه خود می‌تواند جذب نیرو داشته باشد.

معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: این طرح در قالب قانون برنامه ششم توسعه تعریف شده و فعلا محدودیت زمانی خاصی برای آن تعیین نشده است.

وی با بیان اینکه تعداد نیروهای جذب شده در این طرح در حال افزایش است، افزود: شیوه کار به این صورت است که کارگر و کارفرما در ۲ سامانه مربوط ثبت نام می‌کنند و این سامانه آنها را به هم معرفی می‌نماید.

انتظاری اضافه کرد: دولت در این طرح، زمینه را برای استفاده کارگران و کارفرمایان تسهیل کرده است و حق بیمه نیروهای مشغول شده را مستقیما به حساب کارفرما واریز می‌کند که یک امتیاز بزرگ این طرح است.

وی افزود: در همین طرح، سه ماه کارگر می‌تواند به صورت کارورز در یک واحد مشغول به کار شود بدون اینکه رابطه کارگری و کارفرمایی میان آنها وجود داشته باشد و بعد از این مدت می‌تواند بیمه و حقوق دریافت کند که این موضوع هم یکی دیگر از مزایای این طرح است.

این مسوول اضافه کرد: در این طرح که به نام مشوق کارورزی شناخته می شود ۲۳۰ نفر سهمیه استان بوده است و تا به امروز ۶۶ نفر معادل ۱۵.۷ درصد جذب شده اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =