۳ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۰:۲۱
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84194565
۰ نفر

برچسب‌ها

واشنگتن پست: بایدن پیمان کاهش تسلیحات راهبردی را تمدید می‌کند

تهران- ایرنا- روزنامه واشنگتن پست پنجشنبه شب گزارش داد که دولت بایدن به دنبال تمدید پیمان "نیو استارت" کاهش تسلیحات راهبردی با روسیه است.

به گزارش ایرنا، واشنگتن پست به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت: جو بایدن رییس جمهوری آمریکا می‌خواهد پیمان نیو استارت که دو هفته دیگر منقضی می‌شود را با روسیه تمدید کند.

براساس این گزارش، تیم دموکرات مدتها در مورد تمدید پیمان کاهش تسلیحات شک داشت، اما اخیراً تصمیم گرفت که به دنبال تمدید این پیمان باشد زیرا تاریخ انقضای توافق به سرعت در حال نزدیک شدن است. 

به گفته یک مقام آمریکایی، پیمان نیو استارت به نفع امنیت ملی ایالات متحده است و حتی هنگامی که رابطه با روسیه خصمانه باشد، این پیمان معنی بیشتر خواهد داشت. 

دولت بایدن در حالی به دنبال تمدید پیمان نیو استارت است که وزارت امورخارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه ای با انتقاد شدید از رویکرد دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در عرصه کنترل تسلیحاتی از دولت جو بایدن خواست پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی یا استارت-۲ برای پنج سال دیگر تمدید کند.

در بیانیه روسیه آمده است: دولت قبلی آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات، بطور هدفمند و عمدی به نابودی نظام‌های قراردادی پرداخت که امکانات واشنگتن برای افزایش توانمندی تسلیحاتی و برتری واشنگتن در این باره را محدود می‌کردند. 

پیمان استارت ۲ یا استارت نو در راستای کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان مسکو و واشنگتن امضا شد.

باراک اوباما رییس‌ جمهوری وقت آمریکا و دمیتری مدودیف همتای روسی وی سال ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار کرده و این پیمان را برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای دو کشور امضا کردند.

آمریکا و روسیه تحت این قرارداد جدید، اجازه یافتند حداکثر یک هزار و ۵۵۰ کلاهک مستقر کنند،  حدود ۳۰ درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در پیمان استارت که سال ۲۰۰۲ قید شد. نخستین پیمان سال ۱۹۹۱ منعقد شد و سال ۲۰۰۹ منقضی شد.

اعتبار استارت-۲ روز پنجم ماه فوریه سال ۲۰۲۱ (17 بهمن) بسر می‌رسد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

سرخط اخبار جهان