بهره‌برداری از سامانه‌های نوین آبیاری  نیازمند همکاری وزارت نیرو است

شاهرود - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود گفت: بیش از ۷۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان شاهرود برای استفاده از سامانه های آبیاری تحت فشار خود نیازمند همکاری وزارت نیرو در حوزه مدیریت منابع آب است.

به گزارش ایرنا، علی اصغر حجی شامگاه پنجشنبه در جمع نخبگان استان سمنان که با حضور رییس قوه قضائیه در آمفی تئاتر شرکت البرز شرقی در شهرستان شاهرود برگزار شد، ابراز داشت: از سال گذشته با بخشنامه وزارت نیرو پمپاژ متعدد از یک منبع آبی ممنوع شده است و به همین دلیل نمی توان از همه سامانه های آبیاری تحت فشار نصب شده در زمین های کشاروزی شهرستان شاهرود بهره برداری کرد.

وی با بیان اینکه کشاورزی نقش عمده ای در معیشت مردم شاهرود دارد، اظهار داشت: در ۴۰ سال گذشته هفت هزار هکتار از زمین های کشاورزی شاهرود به سامانه های نوین آبیاری مجهز شد که فقط ۲ هزار هکتار از آن در ۱۸ ماه گذشته اجرا شد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان شاهرود از سرمازدگی پیاپی محصولات کشاورزی شاهرود در پنج سال گذشته با عنوان زلزله خاموش یاد کرد و گفت: بخشی از تغییرات غیرمجاز کاربری زمین های کشاورزی در شهرستان نیز به تنگناهای معیشتی کشاورزان ناشی از سرمازدگی های متعدد باز می گردد.

حجی با بیان اینکه جهاد کشاورزی موظف است در صورت مشاهده تغییر کاربری غیرمجاز در دستگاه قضائی شکایت کند، افزود: با این حال احکام قضایی متنوعی برای این موضوع صادر می شود و به همین دلیل پیشنهاد می شود، نیمی از این موارد در کارگروهی که جهاد کشاورزی هم عضو آن باشد، بررسی شود و احکام جایگزینی که به نفع مردم و بهبود شرایط اقتصادی منطقه باشد، صادر شود.

وی یادآور شد: سرمازدگی پنج ساله سبب شد ۹ هزار نفر از خانواده های بهره بردار شهرستان دچار تنگنای معیشتی شوند.

سرمای ۲۱ فروردین ماه امسال سبب وارد شدن ۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال خسارت به اقتصاد کشاورزی شهرستان شاهرود شد از این میزان خسارت محصولات زراعی و باغی، ۱۸ میلیارد ریال مربوط به محصولات زراعی و باقی مانده آن مربوط به محصولات باغی است.

سرمای اردیبهشت پارسال هم به ۱۰ هزار هکتار از باغ های این شهرستان خسارت زده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها