رئیسی: هرمساله مرتبط با معیشت مردم در اولویت کار دستگاه قضا است

سمنان- ایرنا- رئیس قوه قضائیه گفت: هر مساله مرتبط با معیشت مردم و نیز هم ارتباط با جهش تولید در اولویت کار دستگاه قضا است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی شامگاه پنجشنبه در جمع نخبگان استان سمنان در آمفی تئاتر شرکت البرز شرقی واقع در شهرستان شاهرود ابراز داشت: جهش تولید موضوع راهبردی با تعیین حکیمانه رهبر معظم انقلاب است که ما را در مقابل دشمن قوی می کند.
وی افزود: توجه به رونق تولید و راه انداختن کارخانجات، رفع مشکلات کارگری و اشتغال از دغدغه مردم ‌می‌کاهد و اقتصاد قوی را در برابر دشمن شکل می دهد.
رئیس دستگاه قضا افزود: باید مجاهدانه تلاش دشمن را خنثی کرد و پیام شهدا این بود که تلاش کنیم اقدامات ما دشمن شاد نشود.
وی تاکید کرد: راه شهدا زنده است و اگر گوش های ما خوب باز شود پیام شهیدان شنیده می شود لذا به همه بازماندگان آن عزیزان یادآوری می کنیم که راه شهدا راه روشنی است و نگذاریم کم فروغ شود.

رئیسی در ادامه شاهرود را باب‌الرضا(ع) و میزبانی میهمانان آن امام‌ را افتخاری برای مردمان این ‌خطه برشمرد.
وی ادامه داد: شاهرود هم‌چنین مهد عالمان‌ دینی به عنوان هدایت‌گران‌ جامعه بشری بوده و این ‌خطه عالمان پر فروغ با جایگاه علمی بالا تربیت کرده است .
وی گفت: رهبر معظم انقلاب در سفر به منطقه شاهرود صفات برجسته انقلابی بودن، انقلابی اندیشیدن، مجاهدت، تدین و دلدادگی به ارزش های انقلاب اسلامی را از خصوصیات مردم آن خوانده‌اند.

رئیس قوه قضائیه همچنین داشتن روحیه جهادی و مدیریت انقلابی را عامل گشوده شدن بسیاری از گره ها در حوزه های مختلف دانست و ابراز کرد: این موضوع حرف و شعار نیست و " ما می توانیم" همان گونه که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند قابل اجراست.

رئیسی با اشاره به رزمایش پهپادی و موشکی نیروهای مسلح به عنوان نمایش قدرت کشور با وجود تحریم ها و تهدیدهای موجود، یادآور شد: در عرصه های اجتماعی و اقتصادی و در برخورد با آسیب های اجتماعی نیروهای باانگیزه در کشور وجود دارند تا گره ها را باز کنند.

وی همچنین در پاسخ به برخی از مطالبات مطرح شده از سوی حاضران، به موضوع انتقال آب از چشمه سارهای قطری به شاهرود اشاره کرد و گفت: در حالی که بخش اندکی از کار مانده است، این توقف چندساله به هردلیلی که رخ داده صحیح نیست و مسئولان باید سازوکارهایی در نظر می گرفتند و برای حل مشکل راهکار پیدا می کردند.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: باید با تشکیل کارگروهی با مسئولیت مدیریت امور منابع آب و با حضور مسئولان دادستانی کل، اداره های امور آب و محیط زیست  استان‌های گلستان و سمنان برای حل این موضوع اقدام شود و دادستانی کل هم آن را پیگیری کند اما مدیریت موضوع با وزارت نیرو است.

رئیسی با تأکید بر اینکه در کشور نه کمبود آب بلکه مشکل مدیریت آب وجود دارد، ابراز کرد: اگر توزیع عادلانه آب وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات در استان ها حل می شود.

وی درباره مطالبه مردم درباره توقف فعالیت معدن بوکسیت تاش نیز، رسیدگی به این موضوع را نیازمند انجام بررسی توسط کارشناسان دانست و اظهار داشت: در قانون به صراحت آمده است هر توسعه ای فرع بر حفظ محیط زیست است و عقلانیت نیز همین است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه بیان کرد: باید با بررسی کارشناسی، در صورت وارد نشدن ضرر به محیط زیست مسئولان از جمله استاندار برای مردم توضیح دهند و اگر نظر مخالفی وجود داشت در یک میزگرد نظرات مخالفان نیز گفته شود.

رئیسی درباره آزادسازی کاروانسرای شاه عباسی سمنان گفت: شهردار و استاندار سمنان از روز شنبه چهارم بهمن  نسبت به مرمت و آماده سازی این مکان برای تبدیل به مرکز مهم فرهنگی اقدام و استفاده بایسته شود.

وی ادامه داد: یکی از مکان هایی که می تواند بستری برای انجام کارهای فرهنگی و گردشگری در استان باشد، کاروانسراست و باید  کار ترمیم آن از سوی شهرداری و هربخشی که مسئولیت آن را دارد انجام شود.

وی افزود: بحث اداری و حقوقی این موضوع نیز در جای خود مطرح و قابل بررسی است.

همچنین رئیس قوه قضائیه در بخش دیگر صحبت های خود با تأکید بر اینکه طبق بخشنامه ما بانک ها نمی توانند بیشتر از میزان سودی که بانک مرکزی تعیین کرده، از دریافت کنندگان تسهیلات طلب کنند، بیان کرد: برابر قانون، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی میزان سود را تعیین می کنند و همه باید با قوانین آمره خود را تطبیق دهند.

رئیسی ادامه داد: هم دادگاه ها و هم اجرائیه ثبت اسناد نباید برای دریافت وجوه غیرقانونی ضمانت اجرا شوند و منشأ این قضیه را قانون تأیید نمی کند.

وی اضافه کرد: اصلاح نظام بانکی کشور یکی از ضرورت های جدی است که در همه دوره ها بر آن تأکید شده و مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است و اگر رخ دهد بسیاری از پرونده های قضائی نیز کم می شود.

رئیسی همچنین با اشاره به سند تحول قضائی یادآور شد: اصلاح نظام ارجاع به کارشناس نیز جزو موارد اصلاحی است که باید در جای خودش انجام شود.

رئیس قوه قضائیه درباره موضوع مطرح شده از سوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود درباره احکام صادر شده درباره تغییر کاربری اراضی اظهار داشت: کارگروهی از سوی رئیس کل دادگستری استان و با حضور جهاد کشاورزی و با دعوت از استانداری و سازمان بازرسی تشکیل شود تا احکام صادر شده با حضور حقوقدانان بررسی گردد.

وی افزود: باید مشخص شود احکام صادر شده متنوع بوده است یا خیر تا تفرق در تصمیم گیری سبب بی عدالتی نشود.

رئیسی همچنین بر ضرورت وجود سلامت اداری تأکید کرد و گفت: سلامت اداری در نظام ما در راستای اجرای عدالت بسیار مهم است چرا که روابط ناسالم در نظام اداری مانع عدالت گستری است.

وی با بیان اینکه اگر همه مدیران در همه حوزه ها خود را موظف بدانند نظام اداری پاک به دوراز هرگونه روابط ناسالم شکل دهند، اعتماد عمومی افزایش می یابد، خطاب به مدیران تصریح کرد: اگر در مجموعه شما فردی اشکالی مطرح کرد بایدمورد استقبال قرار گیرد و اگر یک معروف اداری ترک شد انسان باید برافروخته شود.

رئیسی با تأکید بر لزوم تشویق آمران به معروف و ناهیان از منکر ابراز کرد: باید افرادی که منکری را نهی می کنند و فسادی را گزارش می کنند مورد سپاس مسئولان قرار گیرند و موظفیم از گزارشگران فساد که موضوع را به مسئولان مربوطه اعلام می کنند حمایت کنیم.

رییس قوه قضائیه روز پنجشنبه برای دیدار با مردم و رسیدگی به مشکلات دستگاه قضا به استان سمنان سفر کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها