پیک کتاب‌رسان در مهریز راه اندازی شد

یزد- ایرنا- فرماندار مهریز گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، « پیک کتاب‌رسان » با هدف دسترسی آسان جانبازان، معلولان و سالمندان به کتاب و در چارچوب ترویج فرهنگ مطالعه آثار مکتوب برای نخستین بار در این شهرستان راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا، رضا زارع زاده مهریزی شامگاه پنجشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان راه اندازی این طرح را فرصتی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و دسترسی آسان اعضا به منابع کتابخانه‌ ها ذکر کرد و افزود: جلب توجه افکار عمومی به ویژه کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب گام موثری برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است .

وی با قدردانی از همکاری اداره کتابخانه های عمومی، سایر نهادها و تشکل‌های منطقه در اجرای طرح‌های فرهنگی و  گسترش فرهنگ مطالعه ،ادامه داد: باید به نحو مناسب محصولات فرهنگی و به خصوص کتاب را در دسترس مردم و جانبازان و سالمندان قرار داد.

همچنین بخشدار مرکزی مهریز با اشاره به برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب از موفقیت چشمگیر شهرستان در این مورد خبر داد و افزود: بخشداری با کمک دهیاری ها و شورای اسلامی روستاها به مطالعه کتاب و کتابخوانی توجه ویژه‌ای دارد و همواره تلاش می کند که بخشی از بودجه‌ دهیاری به امور فرهنگی و به ویژه کتابخوانی اختصاص یابد.

مهدی دهقانی‌زاده در خصوص کتابخانه عمومی شهید شیرزاده روستای « مَدوار»  مهریز گفت: به زودی دیوارچینی محوطه  کتابخانه با کمک دهیاری و اداره کتابخانه‌ها انجام می شود و بخش کودک کتابخانه هم با هزینه و مساعدت بخشداری تا پایان سال جاری راه‌اندازی می شود.

در ادامه سعید قریشی رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهریز هم گفت: در اجرای طرح پیک کتاب رسان ،مسوولان کتابخانه‌ها درخواست تلفنی متقاضیان را ثبت و کتاب‌های مورد درخواست را پس از تجمیع به صورت بهداشتی بسته‌بندی و در پایان هر هفته برای متقاضیان  ارسال می کنند.

معرفی کتاب‌های داستان راستان و سلام بر ابراهیم از سوی ۲ دانش آموز کتابخوان حایز رتبه برتر استان یزد و معرفی کتاب « هفت شهر عشق» از سوی اداره تبلغات اسلامی از دیگر برنامه‌های جلسه یادشده بود.

برای اعضا و تمامی علاقه‌مندان به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ۱۲ باب کتابخانه زیرپوشش این اداره در حوزه شهری و روستاهای بخش مرکزی به مرکز اطلاع‌رسانی و کافی‌نت مناسب مجهز است.

هم‌اکنون ۱۵۰ هزار نسخه کتاب در موضوع‌های مختلف در تمامی کتابخانه‌های زیرپوشش شهرستان به خصوص بخش کودک و نوجوان برای استفاده و دسترسی راحت پنج هزار و ۶۵۰ عضو و سایر علاقه‌مندان به صورت فعال موجود است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

هرچند در نشست یادشده آماری از تعداد جانبازان، معلولان و سالمندان  مهریز برای دریافت کتاب در اجرای طرح پیک کتاب رسان ارایه نشده، اما بر اساس برآورده ها تعداد جانبازان شهرستانبیش از هزار نفر است.

همچنین ۱۰تا ۱۲ درصد افراد هر جامعه به یک یا چند معلولیت دچار هستند، و حدود ۱۰ درصد جمعیت هم در گروه سالمندان قرار دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =