پاکستان همزمان با آغاز کار دولت آمریکا، بر تعامل در بحث برجام تاکیدکرد

اسلام‌آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان همزمان با آغاز کار دولت جدید آمریکا، بر لزوم تداوم سیاست تعامل میان همه طرف‌ها برای اجرای تعهدات مرتبط با توافق هسته‌ای با ایران (برجام) تاکید کرد.

«زاهد حفیظ چودری» روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در اسلام‌آباد در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا، گفت: پاکستان یک موضع اصلی در حمایت از «برنامه جامع اقدام مشترک» (JCPOA) دارد و این رویکرد مبنی بر حمایت از سیاست تعامل می‌باشد.

وی با تبریک به «جو بایدن» به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا، افزود: پاکستان امیدوار است تا همه طرف‌های برجام روی میز مذاکره گردهم آمده و به تعهدات خود مطابق توافق هسته‌ای با ایران، عمل کنند.

کارشناسانی پاکستان و ناظران سیاسی این کشور در واکنش به پایان کار «دونالد ترامپ» و شروع کار دولت بایدن، این تحول را مساوی با پایان یکجانبه‌گرایی و لزوم اقدام جدی آمریکا برای احیای چندجانبه‌گرایی تعبیر می‌کنند.

«جاوید صدیق» دبیر روزنامه «نوای وقت» پاکستان در این ارتباط گفت: ترامپ متفاوت‌تر از اسلافش در قبال جمهوری اسلامی ایران، راه تهاجم را درپیش گرفت و همه پل‌های پشت سر خود را خراب کرد، اما بایدن بداند که گزینه فشار کارساز نبوده و باید تعامل با تهران را برگزیند.

«عبدالستار» دیگر کارشناس امور سیاسی پاکستان طی مقاله در روزنامه «نیوز» نوشت: ترامپ با هر روش ممکن ملت ایران را مورد هدف قرار داد، ژنرال ارشد آنان را ترور کرد و مانع احیای چرخه اقتصاد ایرانیان شد، اما با آمدن بایدن ممکن است از تشدید اوضاع کاسته و مسیری بهتر برای تعامل ایجاد شود.

«آصف علی خان دُرانی» سفیر پیشین پاکستان در ایران نیز گفت: بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران نه تنها امید به احیای نظام فلج شده خلع سلاح که دلیل اصلی آن رویکرد سختگیرانه آمریکا می‌باشد، زنده می‌شود، بلکه چندجانبه گرایی نیز در جهان جایگاه خود را دوباره پیدا خواهد کرد، زیرا جهان از یکجانبه گرایی که میراث ترامپ است، رنج می‌برد. 

براساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین‌المللی، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

ریاست جمهوری بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا دیروز پس از ادای سوگند، به طور رسمی آغاز شد.

جو بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به عنوان نامزد حزب دمکرات بیش از ۸۱ میلیون رای مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رای را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رای مردمی و ۲۳۲ رای گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =