مرکز تشخیص مولکولی خراسان رضوی در نیشابور به بهره‌برداری رسید

مشهد- ایرنا- دومین مرکز تشخیص مولکولی خراسان رضوی طی مراسمی در مجتمع جهاد دانشگاهی نیشابور با حضور جمعی از مدیران استانی به بهره‌برداری رسید.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی روز پنجشنبه در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این مرکز با اعتباری افزون بر ۲۰ میلیارد ریال تجهیز شد که از این میزان پنج میلیارد ریال سهم خیرین بود و به خاطر نوسانات ارزی سهم دولت به ۱۵ میلیارد ریال افزایش یافت.
سید علی اکبر شمسیان افزود: در زمان احداث مجتمع پزشکی، آموزشی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی نیشابور فضای فیزیکی مرکز تشخیص مولکولی پیش‌بینی شده بود اما برای تامین تجهیزات با مشکلاتی رو به رو شدیم همچنین ۲ ماه نیز صرف جذب و آموزش نیروی تخصصی شد.
وی ادامه داد: هدف از راه‌اندازی این مرکز در مرحله نخست تشخیص مولکولی ویروس کرونا و در مراحل بعدی تشخیص عفونت‌های ویروسی قابل انتقال از طریق خون مانند هپاتیت‌ها و اچ.‌ دی. ال. وی است و محدودیتی برای پذیرش بیمار ندارد و جوابگوی نیازهای شهرستان‌های مجاور هم خواهد بود.
رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر چندین پژوهشکده مانند پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی، پژوهشکده نوین و پژوهشکده علوم انسانی در جهاد دانشگاهی فعالیت دارند که هر کدام به ترتیب در حوزه فناوری مواد غذایی، افزودنی‌ها و کیفیت و ایمنی مواد غذایی، متالوژی و توسعه گردشگری مذهبی و سلامت با توجه به‌ ظرفیت‌های منطقه فعالیت می‌کنند.
شمسیان افزود: هدف این پژوهشکده‌ ها مرتبط کردن فناوری‌ها به بخش صنعت است و چندین نمونه موفق مانند تولید رنگ‌های طبیعی خوراکی در این حوزه داشته‌ایم که در شرکت دانش‌بنیان افزونه به عنوان یک شرکت زایشی از جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در سطح صنعتی در حال تولید است.
وی اضافه کرد: با توجه به افزایش حدود ۱۰درصدی ناباروری در بین زوج‌ها شبکه وسیعی از مراکز درمان ناباروری در سراسر کشور به وجود آمده که بیشتر این مراکز وابسته به مرکز رویان جهاد دانشگاهی هستند و درصد موفقیت این مراکز برای درمان ناباروری حدود ۳۵ درصد است.
رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون جهاد دانشگاهی مشهد بیش از ۶۵ هزار آزمایش ابتلا به بیماری کووید ۱۹ انجام داده که از این تعداد بیش از ۲۰هزار مورد به صورت رایگان انجام شده و در مجموع از کل آزمایش‌های انجام شده توسط بخش خصوصی بیشتر است.
شمسیان افزود: به دلیل افزایش میانگین سن در کشور انتظار می‌رود شاهد سونامی سرطان باشیم و در این چارچوب راه‌اندازی مراکز تشخیص سرطان مورد توجه جهاد دانشگاهی قرار دارد.


معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور هم در این مراسم گفت: تجهیز و راه‌اندازی این مرکز از چهارماه پیش شروع شد و با این که تعهد ما در این بخش ۶ماهه بود توانستیم با همکاری خیرین زودتر از موعد مقرر به هدفمان برسیم که در آستانه دهه فجر موفقیت بزرگی است.
علیرضا قامتی افزود: دهه فجر امسال ۱۶۰ طرح با ارزشی افزون بر پنج هزار میلیارد ریال کلنگ زنی شده و به بهره‌برداری می‌رسد و در این طرح‌ها خیرین و بخش خصوصی نقش موثری دارند.
وی ادامه داد: امسال خیرین نیشابور مقام نخست استان را بر اساس ارزیابی سازمان بازرسی در استان خراسان رضوی کسب کردند و در حوزه جهاد دانشگاهی نیشابور امیدواریم شاهد حضور و توجه بیشتر خیرین باشیم.
نماینده مردم نیشابور، فیروزه و زبرخان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: امروز ۱۴۸ مدرسه فرسوده در نیشابور، فیروزه، زبرخان وجود دارد که برای بازسازی این مدارس، خیرین پای کار آمده‌اند و به زودی به همت مهندس وکیلی خیرمدرسه ساز نیشابوری کلنگ احداث بزرگترین مدرسه ایران اسلامی با اعتبار ۸۰۰ میلیارد ریال در نیشابور بر زمین زده می‌شود که نیمی از این اعتبار سهم خیر و مابقی سهم‌ دولت است و با پیگیری‌های انجام شده به زودی شاهد آغاز عملیات احداث دانشگاه فرهنگیان نیشابور در مسیر جاده صومعه و در کنار این مدرسه خواهیم بود.
هاجر چنارانی افزود: ۲هفته قبل سنگ‌ فیروزه نیشابور برای نخستین بار ثبت ملی شد و در مرحله بعد تلاش می‌کنیم این سنگ ارزشمند را به ثبت جهانی برسانیم و با توجه به این که نیشابور، پایتخت آلوی ایران است نیازمند ایجاد آزمایشگاه زیست فناوری با همکاری جهاد دانشگاهی هستیم.
مرکز شهرستان‌های نیشابور، فیروزه و زبرخان در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی با مجموع جمعیت ۵۰۲ هزار نفر به ترتیب در ۱۲۷، ۱۶۲ و ۱۰۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha