ظریف: برای اولین بار من هزینه گفت‌وگو با آمریکا را پرداخت کردم

تهران- ایرنا- محمدجواد ظریف در گفت وگویی با روزنامه اعتماد اظهار داشت: برای اولین بار من هزینه گفت وگو با آمریکا را پرداخت کردم.

روزنامه اعتماد گفت وگویی را با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه انجام داده که مشروح آن، روز شنبه چهارم بهمن منتشر می شود، در ادامه بخشی از پیش مصاحبه این گفت وگو که امروز روزنامه اعتماد آن را منتشر کرده، بازتاب داده شده است:

 آقای ظریف در پاسخ به این پرسش خبرنگار روزنامه اعتماد مبنی بر این که ممکن است، سال آینده این موقع شما وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نباشید، اظهار داشت: انشاالله

نقش خود را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی در هشت سال گذشته چگونه ارزیابی می کنید؟

من در تدوین سیاست های برجام نقش بیشتری داشتم، در تدوین سیاست های منطقه ای نقش محدودتری داشتم.

 آیا اصرار دارید که ما با آمریکا دشمن دائمی باشیم؟

من نگفتم دشمن، من مسوول عرائض خودم هستم.

 قبول دارید مذاکره موردی جواب نمی دهد؟

برای اولین بار من هزینه  گفت وگو با آمریکا را پرداخت کردم، مقام معظم رهبری فرمودند این یک آزمایش هست، اگر این آزمایش موفق بشود، امکان دارد به حوزه های دیگر هم وارد بشود.

دیپمات خوب شاید یک تعریف ساده اش این باشد که غیرممکن ها را به ممکن تبدیل کند،‌ آیا فرصت سوزی در این هشت سال صورت گرفته نشد که ما با عربستان سعودی رابطه خود را بهتر از امروز کنیم، حداقل تنش زدایی انجام شود؟

من دعوت داشتم به سعودی، اما آنها به دلایل مختلف نمی خواستند که آنطور که شایسته ایران و  وزیر امور خارجه ایران است، برخورد بکنند.

خبرنگاری از شما پرسید که چرا ایران باید همیشه با کشورهای دیگر دنیا مشکل داشته باشد، پاسخ شما این بود که ما خودمان انتخاب کردیم که اینگونه زندگی کنیم؟

 مردم می دانند که ما قطار بی ترمز و فرمان نبودیم، تلاش کردیم، مذاکره کردیم به نتیجه رسیدیم. آمریکایی ها پیش بینی کردند که ما سقوط کنیم و این را ما وامدار مردم هستیم.

فردی که سیاست خارجی، تکه نان سر سفره اش را کم یا زیاد می کند، حق دارد، درباره سیاست خارجی اظهار نظر کند؟

 قطعا اینگونه است، مصاحبه خیلی خوبی بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار پژوهش