۲ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۱
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 84194132
۰ نفر

برچسب‌ها

نگرانی گسترده عراقی ها از انفجارهای امروز بغداد

بغداد – ایرنا – بررسی شبکه های اجتماعی در عراق در اولین لحظات انفجار امروز بغداد نشان می دهد که به شدت نگرانی گسترده ای در بین مردم ایجاد شده و بسیاری با کامنت ها و توئیت های « خدا به خیر کند » نسبت به از سرگیری خشونت های تروریستی در عراق ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، دو عامل انتحاری امروز با بستن کمربند انفجاری خود را بین مردم در بازار دست فروشان میدان «الطیران» در مرکز بغداد منفجر کردند.منابع خبری عراقی براساس آمار اولیه از کشته شدن دستکم ۱۲ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰ نفر دیگر خبر دادند.

کاربران شبکه های اجتماعی عراقی که از چند سال جنگ و خونریزی در این کشور خسته شده اند، در واکنش به این انفجار در فضای مجازی ابراز نگرانی کرده و اظهار امیدواری کرده اند که دیگر در کشورشان شاهد این گونه انفجارها نباشند.

در همین حال نخستین تحلیل ها در عراق در باره پنجشنبه خونین بغداد نشان می دهد که این تحلیلگران بر اساس شیوه و نوع انفجار عنوان کرده اند که دولت های مرتجع منطقه به این وسیله به دولت تازه تشکیل شده جوبایدن درآمریکا هشدار داده اند.

این تحلیل گران نوشته اند، شیخ نشین ها که روند عادی سازی روابط را با رژیم صهیونیستی در دولت ترامپ در پیش گرفته اند، با این انفجارهای تروریستی، به طور خاص دولت جدید «جو بایدن» را که دیشب سوگند یاد کرد، مخاطب قرار داده اند.

به نوشته انها، این دولت های مرتجع می خواهند به دولت بایدن بگویند که اگر با رویکرد آنها همانند دولت ترامپ همراهی نکند، کل منطقه را همانند سال گذشته به آتش می کشند و دوباره تروریسم را احیا می کنند.

در این راستا کانال های خبری «صابرین نیوز» و «تری» به نقل از تحلیلگران عراقی نوشته اند که شیوه و نوع انفجارهای انتحاری به همان سیاق گروه تروریستی داعش مورد حمایت عربستان اتفاق افتاده است.

این دو کانال خبری عراقی در ادامه افزوده اند که برخی از شبکه های اجتماعی نزدیک به سعودی ها به نوعی از انفجارها ابراز خرسندی کرده و از آن به عنوان «انفجار خونین علیه رافضی ها» یاد کرده اند.

در عین حال برخی از کارشناسان عراقی نیز گفته اند که انفجارها نخستین پیام «دموکرات های آمریکا» است که در قلب بغداد مخابره شده است.

«عباس العرداوی» با اشاره به سابقه دولت های وابسته به حزب دموکرات در نزدیکی به گروه های تروریستی در منطقه و پرورش و ساخت برخی از این گروه های تروریستی افزوده است که «پیام های دموکرات ها به قلب بغداد رسید، اما پیام بعدی کجا خواهد بود؟»  

«امیر الدراجی» یکی از کاربران عراقی در واکنش به این توئیت العرداوی گفته است که احتمالا پیام بعدی در شهرهای مذهبی خواهد بود.

برخی از کاربران عراقی نیز انفجار امروز را با تحولات داخلی و انتخابات پیشرو در عراق مرتبط دانسته اند.

برخی گزارش های رسانه ای و صاحب نظران امنیتی حاکی است که آمریکا برای باز آفرینی داعش در عراق و منطقه با هدف توجیه حضور نظامی خود در عراق و سوریه برنامه دارد و همین امر باعث شده است که انفجارهای امروز به شدت وحشت در عراق ایجاد کند.

آمریکا یا عربستان و یا رژیم صهیونیستی و یا هرکدام که پشت این انفجارها هستند، از نگاه عراقی ها، قربانی بازی های سیاسی آنها ملت های مظلوم منطقه هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =