حمایت تحصیلی از دانش آموزان مناطق محروم کشور در طرح ملی شهید ثامنی راد

کرج - ایرنا- مسوول طرح شهید ثامنی راد بنیاد جهادی مشکات کشور گفت: طرح ملی «شهید ثامنی راد» ویژه دانش آموزان نخبه و مستعد مناطق محروم است که مورد حمایت های تحصیلی و به خصوص علمی قرار می گیرند.

وحید خمسه روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از اقدامات بسیار مهم بنیاد جهادی مشکات اجرای طرح ملی شهید ثامنی راد است که در اجرای این طرح در سال تحصیلی گذشته ۱۰۰ دانش آموز تحت پوشش قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: در اجرای این طرح که برای دانش آموزان پایه تحصیلی نهم تا دوازدهم اجرا می شود، ۷۰ دانش آموز به صورت تخصصی بورسیه و ۳۰ دانش آموز نیز بخشی از خدمات حمایتی را دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه هر دانش آموز این طرح بعد از گذشتن یک مسیر علمی پذیرفته شده، گفت:  در اجرای این طرح مشاوره تحصیلی وعلمی، کمک هزینه آموزشی، درمانی و لوازم التحریری به این دانش آموزان ارایه می شود که بورس این دانش آموزان یک برنامه ۱۰ ساله هدف دار و با هدف تربیت کادر و بازوی اجرایی طرح برای مناطق هدف است.
خمسه افزود: ۴۰ نفر از دانش آموزان تحت پوشش این طرح در سال تحصیلی گذشته پس از شرکت در کنکور سراسری، ۲۰ نفر در دانشگاه های معتبر پذیرفته شدند.

وی خاطر نشان کرد که در اجرای این طرح از کمک های خیرین برای کمک هزینه تحصیلی و حمایت های مالی از این دانش آموزان استفاده می کنیم به طوریکه در سال جاری ۲۰ دستگاه تبلت برای دانش آموزان تحت پوشش خریداری شده است.

مسوول طرح شهید ثامنی راد بیشتر خدمات حمایتی را غیرنقدی و در بخش علمی دانست و گفت:‌ دانش آموزان محروم و مستعدی که تمایل ورود به دانشگاه و رسیدن به مدارج علمی بالا را دارند کمک های علمی سطح بالا می دهیم و از مشاورین علمی قوی که تمایل به کار جهادی دارند، کمک می گیریم.

وی افزود: در این طرح هر دانش آموز یک مشاور علمی تخصصی دارد ضمن اینکه در سال جاری به دلیل بیماری کووید ۱۹ کلاس های آنلاین برای این دانش آموزان در بستر وب کلید خورد این در حالی است که دسترسی به این بستر برای دانش آموزان مناطق محروم همچون چهارمحال و بختیاری سخت است.

خمسه با بیان اینکه دانش آموزان تحت پوشش در دهستان موگویی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، بشاگرد هرمزگان، پیشوای ورامین و البرز هستند، اظهار داشت: هم اکنون ۶ نفر از این دانش آموزان که به دانشگاه راه یافته و دانشجو شده اند، به عنوان همکار پروژه فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: برای دانش آموزان حاشیه نشین استان البرز نیز آموزش های مهارت افزایی را به صورت پایلوت ارایه می دهیم تا علاوه بر آموزش، مهارت حین کار را نیز فرابگیرند تا درآمدی نیز برای خانواده داشته باشند.

طرح شهید ثامنی راد در هفت استان تهران، البرز، زنجان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، هرمزگان و شهرستان بشاگرد در حال اجرا می باشد که بیشترین دانش آموز مربوط به چهارمحال و بختیاری و بشاگرد هستند.
بنیاد جهادی مشکات که در استان البرز استقرار دارد از پایان سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را آغاز کرده است.
این بنیاد از ابتدا کار خود را در قالب قرارگاه جهادی حضرت صاحب الامر (عج) شروع کرد که در وزارت کشور به دلیل حقوقی با عنوان بنیاد جهادی مشکات به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =