محرز: واکسن ایرانی کرونا تا خرداد ۱۴۰۰ توزیع می‌شود

تهران - ایرنا - عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: به احتمال زیاد واکسن ایرانی کرونا تا خرداد ۱۴۰۰ بین مردم توزیع می‌شود و چون این توزیع در شرایط پاندمی صورت می گیرد، باید رایگان به دست مردم برسد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، مینو محرز روز پنجشنبه در دومین روز از اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید۱۹ در دانشگاه شریف اظهار داشت: چاره بیماری عفونی واکسن است ما چندین نوع واکسن داریم. واکسن فایرز و مدونا بسیار آلرژیک است و هر دو واکسن آلرژی زیادی ایجاد می کنند.

وی گفت: موسسه برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به موضوع واکسن ورود پیدا کرده است و برای تولید واکسن ویروس از بیماری که کووید داشته گرفته شده و تاکنون کارآزمایی موفق بوده است.

محرز افزود: تزریق واکسن ایرانی در میمون ۹۰ درصد آنتی بادی ایجاد کرده در حالی که سطح ایمنی بالای ۵۰ درصد کافی و در دنیا قابل قبول است. این نوع واکسن که از ویروس کشته و ضعیف شده ساخته می شود مثل واکسن سرخک و سرخجه است که عارضه بسیار کمی دارد.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: ما به دلیل تحریم ها باید واکسن در کشور خودمان تولید کنیم.

وی افزود: پروژه واکسن در حال ساخت ایرانی کاملا استاندارد است اما متاسفانه پیشتر امکانات لازم به دلیل تحریم ها در اختیار نداشتیم و در حال حاضر آزمایشگاه سطح سه داریم و کارخانه ساخت آن نیز ایجاد شده است.

واکسن ایرانی کرونا تاکنون هیچ عارضه‌ای نداشته است
محرز توضیح داد: مرحله اول تست  بالینی واکسن برروی ۵۶ داوطلب انجام می شود که این افراد پس از تزریق اول ایزوله تا نوبت دوم تزریق انجام شود. تاکنون ۲۱ داوطلب تحت واکسیناسیون قرار گرفتند که هیچ عارضه شدید نداشتیم البته هنوز برای قضاوت نهایی زود است.

وی افزود: پس از تزریق واکسن ایرانی کرونا به ۵۶ داوطلب؛  واکسیناسیون بر روی ۳۰۰ تا ۵۰۰ داوطلب انجام می گیرد و اگر نتایج در این مراحل موفقیت آمیز باشد، تزریق در سطح کلی انجام می شود.  

این استاد دانشگاه توضیح داد: همچنین واکسنی که در ایران تولید می شود تمام مراحل آن در سازمان جهانی بهداشت ثبت شده است.

محرز با بیان اینکه به احتمال زیاد واکسن ایرانی کرونا تا خرداد ماه ۱۴۰۰ در اختیار تمام مردم قرار می گیرد، گفت: در حال حاضر نیاز است کادر پزشکی این واکسن بزنند.

وی ادامه داد: موج های بعدی بیماری کرونا در حال آغاز شدن است و به عبارتی ‌ما هنوز درگیر بیماری هستیم، اگر اغلب مردم ماسک بزنند می توانیم بیماری را تا زمان استفاده واکسن کنترل کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به قیمت واکسن کرونا ایرانی گفت: هنوز مبلغ واکسن تعیین نشده اما دولت باید واکسن را مجانی به مردم بزنند زیرا بیماری به صورت پاندمی است.

وضع روانی جامعه خطرناک است
وی، یکی از آسیب های بیماری کرونا را معضلات روانی اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر از لحاظ مشکلات روانی ناشی از این بیماری، وضعیت نامناسب بوده  نیاز است مسئله روانی جدی گرفته شود و باید به مردم از این نظر کمک شود و رادیو و تلویزیون از لحاظ روانی مردم را تسکین دهد.

محرز ادامه داد: مردم شدیدا به روانکاوی و روانشناسی نیاز دارند و تا زمانی که واکسن بیاید مراقب مسائل روانی و اجتماعی باشیم زیرا اعتیاد و خودکشی در کشور سطح بالایی دارد. وضع روانی جامعه بسیار خطرناک است و تنها درمان با واکسن مهم نیست.

رسانه‌ها فعالیت خوبی برای افزایش سواد پزشکی مردم ندارند
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مردم ما سواد پزشکی پایینی دارند و رسانه ها نیز فعالیت خوبی برای افزایش سواد پزشکی مردم ندارند.  

وی تاکید کرد: تست کرونا، ایزوله کردن، ماسک زدن و فاصله گذاری فیزیکی راه کنترل  کرونا تا زمان تزریق واکسن است.

به گزارش ایرنا، نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹ از صبح چهارشنبه اول بهمن ماه با حضور معاون وزیر علوم و ریس سازمان امور دانشجویان کلید خورد.

مراسم افتتاح اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید – ۱۹ با سخنرانی مجتبی صدیقی، رییس سازمان امور دانشجویان، رییس  دانشگاه تهران و معاون دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد.
مجید صفاری نیا، سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، منصوره السادات صادقی، ریس کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹ و حمید یعقوبی دبیر علمی این کنگره، از دیگر سخنرانان برنامه های روز نخست بودند.

در این همایش ۲ روزه ۶ نشست تخصصی، خدمات مشاوره و مددکاری دانشگاهها در دوران کرونا، خدمات بهداشتی و پیشگیری از کرونا در دانشگاهها، چالش های آموزش مجازی از منظر  دانشجویان و اساتید در دوران کرونا، ابعاد روان شناختی خانواده دانشجو در دوران کرونا، ابعاد جامعه شناختی و فرهنگی دانشجویان در ایام کرونا واموزش مجازی دانشجو در دوران کرونا و پسا کرونا برگزار شد.

لازم به ذکر است اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید – ۱۹ با هدف بررسی تاثیرات و پیامدهای بیماری کرونا بر دانشجویان و جامعه دانشگاهی، اول و دوم بهمن ماه به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و به صورت مجازی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha