۳ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۰۵
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84193783
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۳۲ هکتار از عرصه‌های طبیعی کردستان رفع تصرف شد

سنندج - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: در ۹ ماهه سپری شده از امسال، ۶۳۳ فقره پرونده برای متصرفان منابع طبیعی استان تشکیل و ۴۳۲ هکتار از اراضی با حکم قضایی رفع تصرف شد.

سعدی نقشبندی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان اراضی رفع تصرف شده بر اساس آرای اجرایی صادره واحدهای اجرای احکام دادگستری شهرستان‌ها انجام شده است.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع مربوط به قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی، ۷۵ فقره پرونده به میزان ۱۷۸ هزار و ۱۵۹ کیلوگرم تشکیل و برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان افزود: در این مدت جرایم و تخلفات ماده ۴۲ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع در خصوص قطع درختان ۱۳۵ فقره پرونده و به میزان ۳۳ هزار و ۱۴۱ اصله درخت و نهال بود و همچنین در اجرای ماده ۴۳ قانون مذکور ۴۳ فقره پرونده برای بوته کنی تشکیل شده که عملکرد اداره کل در این خصوص در مقایسه با مدت مشابه بیش از ۷۲ درصد رشد داشته است.

نقشبندی یادآور شد: با هدف برخورد با تخریب و تصرف در اراضی منابع طبیعی تاکنون یک هزار و ۶۳۶ فقره پرونده برای یک هزار و ۲۳۴ هکتار تشکیل شده که در اجرای مفاد ماده ۵۵ و تخریب و تصرف عدوانی بوده که این مورد نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۶۱ فقره افزایش یافته است.

وی گفت: در شرایط مطلوب صیانت و حفاظت از هر ۱۰ هزار هکتار جنگل و هر ۵۰ هزار هکتار مرتع به تفکیک یک نفر نیروی آموزش دیده و متخصص نیاز است و انتظار می‌رود خود مردم و فعالان منابع طبیعی نیز به عنوان حافظان انفال الهی در این خصوص همکاری و مشارکت فعالانه در حفاظت از منابع طبیعی داشته باشند تا بتوان این ثروت‌های خدادادی را به خوبی حفاظت کرد.

در مجموع ۶۷ هزار خانوار روستایی استان بهره بردار بخش مراتع هستند و بهره‌برداران کردستانی ۶.۵ درصد علوفه کشور را تولید می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها