راه‌اندازی سامانه هشدار سریع زلزله در تهران بر عهده دانشگاه فردوسی است

مشهد- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات زمین‌ لرزه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تکمیل، راه‌اندازی و ارتقای طرح نیمه‌تمام "سامانه هشدار سریع زلزله کلانشهر تهران" بر عهده این دانشگاه گذاشته شده است.

 شهرام عباسی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیگیری تکمیل و راه‌اندازی طرح نیمه‌تمام سامانه هشدار سریع زلزله تهران در چارچوب قراردادی میان دانشگاه فردوسی مشهد و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران کلانشهر تهران در دست انجام است.

وی در خصوص نیمه‌تمام ماندن طرح پیشین اجرای این سامانه اظهار کرد: پیش از این شرکتی ژاپنی در سال ۱۳۹۲ در قالب قراردادی با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران کلانشهر تهران اجرای سامانه هشدار سریع زلزله را بر عهده گرفته بود و در همین چارچوب پهنه‌بندی لرزه‌ای تهران بزرگ را نیز انجام داد. 

رییس مرکز تحقیقات زمین‌ لرزه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: چهار ایستگاه لرزه‌نگاری ظرف همین مدت توسط مجری ژاپنی در سطح کلانشهر تهران راه‌اندازی شد اما ادامه کار به بهانه تحریمهای ظالمانه علیه کشورمان متوقف و در نهایت از سوی مجری ژاپنی به طور نیمه‌تمام رها شده است. 

عباسی افزود: پس از این روند، مناقصه‌ای داخلی برای پیگیری اجرای سامانه هشدار سریع زلزله در تهران ترتیب داده شد که دانشگاه فردوسی مشهد در آن حضور یافت پس از طی روند تشریفات قانونی وظیفه تکمیل، راه اندازی و ارتقای سامانه را بر عهده گرفت. 

وی ادامه داد: در این قرار داد تعداد ایستگاه‌های مورد نیاز از چهار به ۲۶ ایستگاه گسترش پیدا کرد تا اگر زلزله‌ای در اطراف شهر تهران رخ داد پس از ثبت در ایستگاه‌ها، حداکثر تا ۲۰ ثانیه قبل از وقوع زلزله در شهر تهران، با استفاده از برنامه و کد اختصاصی ثبت شده، از طریق امواج رادیویی و مخابراتی، اطلاعات آن به سامانه مرکزی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ارسال شود.

رییس مرکز تحقیقات زمین‌ لرزه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: این سامانه با مراکز خدماتی و پشتیبانی همچون سازمان آتش نشانی، شرکت گاز و متروی شهر تهران ارتباط دارد تا در زمان وقوع زلزله، بلافاصله اقدامات ایمنی همچون توقف متروها و بستن شیرهای اصلی گاز انجام شود.

عباسی افزود: "سامانه هشدار سریع زلزله" در زمره فناوریهای سطح بالا و پیچیده‌ای است که هم‌اینک در اختیار فقط هشت کشور در سطح جهان قرار دارد ولی متخصصان توانمند کشورمان توانسته‌اند با موفقیت ایران را وارد این حوزه کنند تا حرفی برای گفتن داشته باشد و هم اینک این فناوری در ایران بومی‌سازی شده و امیدواریم اوایل سال آینده امکان بهره‌برداری از آن فراهم شود. 

وی ادامه داد: طراحی و اجرای این پروژه در کشور آمریکا ۱۴ سال طول کشید تا بهترین شکل ممکن را در پیش‌بینی و پاسخ به دست آورد اما در حال حاضر این مرکز توانسته است با همکاری برخی شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد و برخی از استادان ایرانی خارج از کشور این سامانه را با کمترین هزینه بومی سازی کند.

رییس مرکز تحقیقات زمین‌ لرزه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با اجرای موفق این پروژه، امکان استفاده آن در سایر شهرها و دیگر کشورهای منطقه که سابقه وقوع زلزله را دارند امکان پذیر می شود.

عباسی به دیگر فعالیتهای مرکز تحقیقات زمین لرزه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز اشاره و بیان کرد: احیای شبکه لرزه‌نگاری باند پهن مشهد با کمترین هزینه، اجرای تفاهمنامه برقراری ارتباط منظم و همکاری سازمان یافته بین مرکز لرزه‌نگاری کشوری و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با مرکز تحقیقات دانشگاه فردوسی و استانداری خراسان رضوی، ساماندهی سامانه آموزشی زمین لرزه‌شناسی، انعقاد تفاهمنامه همکاری با موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌ شناسی و مهندسی زلزله، برگزاری کارگاههای آموزشی تخصصی در زمینه فعالیتهای مرکز و حمایت از محققان مطرح داخلی و بین‌المللی برای تولید علم و چاپ مقالات در مجلات معتبر جهانی  بخشی از این اقدامات هستند. 

دانشگاه ۷۰ ساله فردوسی مشهد که سال ۱۳۲۸ تأسیس شد، سومین دانشگاه باسابقه ایران پس از دانشگاههای تهران و تبریز، هم‌اینک در قالب دانشکده‌های‌ ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق و علوم سیاسی ۲۵ هزار دانشجو دارد که ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از آنها در مقطع دکتری و ۶ هزار نفرشان در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

۸۲۰ نفر عضو هیات علمی در دانشگاه فردوسی مشهد فعالیت دارند که ۶۵۰ نفرشان دارای مدرک پی.اچ.دی یا رتبه استادی و پروفسوری هستند.

این دانشگاه به‌ عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی در شرق کشور هفت پژوهشکده تخصصی نیز دارد.

همچنین هزار و ۷۵۰ دانشجوی خارجی از دیگر کشورهای جهان در دانشگاه فردوسی تحصیل می‌کنند و این دانشگاه از نظر تعداد دانشجویان خارجی رتبه نخست را در میان دانشگاههای ایران دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها