روز تاریخی آمریکا، سرخط روزنامه‌های پنجشنبه انگلیس

لندن – ایرنا – روزنامه‌های روز پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ انگلیس ضمن بازتاب گسترده مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا با انتشار تیترهای چون پیروزی دمکراسی، یک روز تاریخی و پرامید به استقبال پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ رفتند.

به گزارش ایرنا، حجم زیادی از صفحات روزنامه‌های امروز انگلیس به بررسی آینده آمریکا اختصاص یافت.

روزنامه تایمز چاپ لندن با انتشار گزارشی تحت عنوان «زمان وحدت فرا رسیده» نوشت:‌ بایدن وعده داده که به اختلافات داخلی، فضای سمی قبیله‌گرایی سیاسی و تبعیض نژادی پایان دهد. او همچنین پیامی را برای جهان داشت مبنی بر اینکه ما اتحادمان را احیا و با جهان دوباره تعامل خواهیم کرد.

این گزارش با مروری بر سخنرانی بایدن در مراسم تحلیف ریاست جمهوری و آنچه رفتار سرزنش آمیز ترامپ برای عدم حضور در مراسم نامید، عنوان کرد که جو بایدن قرار است فرمان‌های اجرایی متعددی را برای لغو دستورات سلف خود به اجرا بگذارد.

تایمز مقالات دیگری را درباره آینده آمریکا منتشر کرد، اما مهمتر از آن تصویری بود که در بخش کاریکاتورهای روزانه از ترامپ در داخل قبر منتشر کرد که روی سنگ او نوشته شده : ترامپیسم از سال ۲۰۱۷ تا ؟

روزنامه «آی» هم با انتشار تصویری از بایدن هنگام سخنرانی در مراسم تحلیف، تیتر زده است:‌ آماده، حرکت، برو جو. در گزارش صفحه نخست آمده است: یک روز تازه برای آمریکا و یک رئیس جمهوری شتاب زده. جو بایدن پس از پایان دوره ترامپ وعده ترمیم شکاف داخل کشور را داده است.

این گزارش می‌افزاید که پس از یک انتقال قدرت پر پیچ و خم، مجموعه‌ای از فرمان‌های اجرایی قرار است میراث ترامپ را به عقب برگرداند. «تیم بایدن همچنین قرار است به جنگ همه‌گیری کرونا، رکود اقتصادی، تغییرات آب و هوایی و تبعیض‌نژادی بروند»

تقریبا بیشتر صفحات این روزنامه به تحولات آمریکا پرداخته و موضوعاتی چون ترامپ که بود؟ چالش‌های پیش روی بایدن، بوریس جانسون باید از تحولات آمریکا عبرت کند و نزاع در داخل حزب جمهوری‌خواه آمریکا، را مورد بررسی قرار داده است.

 روزنامه دیلی اکسپرس که به جریان راست گرایش بیشتری دارد، گزارش صفحه اول خود را به رابطه انگلیس و آمریکا در سایه ریاست جمهوری بایدن اختصاص داده است. در این گزارش آمده است: بوریس جانسون ورود دولت جدید به کاخ سفید را یک لحظه بزرگ برای بریتانیا خوانده مشتاقانه منتظر است که دو کشور در خصوص اهداف مشترک با یکدیگر همکاری کنند. در این گزارش تلاش شده تا گرایش جانسون به رئیس جمهوری سابق آمریکا کمرنگ نشان داده و زمینه‌های مشترک همکاری میان دو کشور برجسته شود.

اما دیلی استار که یک روزنامه زرد انگلیسی به شمار می‌رود، کاریکتور ترامپ عصبانی با بدن سبز رنگ هالک (شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک) را در صفحه اول منتشر کرده و تیتر زده است: اینجا یک نفر عصبانی است. در اطراف تصویر ترامپ هم به طعنه نوشته است: او با کوله باری از رحمت ما را ترک گفت و جو خواب‌آلود جانشین او شد و ما را با رفتار عادی‌اش، شگفت زده کرد.

ترامپ در تبلیغات پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جو بایدن را فردی خواب‌الود خوانده بود.

روزنامه دیلی میرور هم صفحه اول خود را به تصویر بایدن و معاونش کاملا هریس اختصاص داد و نوشت: یک روز تاریخی ... یک روز برای امیدواری. پس از چهار سال نفرت پراکنی ترامپ، بایدن و هریس آینده روشن‌تری را برای آمریکا و جهان پیش‌کش خواهند کرد.

سایر روزنامه‌های انگلیس از جمله گاردین، مترو، دیلی تلگراف و تایمز مالی نیز تحولات آمریکا را بازتاب دادند.

جو بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به‌عنوان نامزد حزب دموکرات بیش از ۸۱ میلیون رأی مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رأی را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رأی مردمی و ۲۳۲ رأی گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد.

او و معاونش کامالا هریس ساعاتی پیش در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا که برخلاف رویه مرسوم بدون حضور دونالد ترامپ برگزار شد، سوگند یاد کردند. در ۱۵۰ سال اخیر برای اولین بار است که رئیس‌جمهوری کاخ سفید و دولت را تحویل جایگزین خود نمی‌دهد.

رئیس جمهوری آمریکا در نخستین اقدام پس از ورود به کاخ سفید، برخی از دستورهای اجرایی دونالد ترامپ از جمله منع مهاجرت از کشورهای مسلمان را لغو و فرمان های اجرایی خود را صادر کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

سرخط اخبار جهان