سفیر پیشین انگلیس در آمریکا: بهتر شد ترامپ در مراسم تحلیف شرکت نکرد

لندن – ایرنا – سفیر پیشین انگلیس در آمریکا معتقد است که از همه نظر عدم حضور دونالد ترامپ در مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن بهتر شد، زیر حضور او می‌توانست جنجال و آشوب به پا کند.

به گزارش ایرنا، ترامپ صبح امروز (چهارشنبه) به وقت واشنگتن کاخ سفید را به مقصد اقامتگاهش در فلوریدا ترک کرد و حاضر به شرکت در مراسم تحلیف بایدن نشد. او حتی حاضر نشد به رییس جمهوری بعد از خود تبریک بگوید.

پیتر وست‌مکات روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه خبری اسکای افزود که بدوا عدم حضور ترامپ در این مراسم را اشتباه تلقی کرده اما بعدا به این نتیجه رسیده که حضور او می‌توانست به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده و باعث انحراف شود.

وی همچنین به چالش‌های داخلی و بین المللی واشنگتن از بحران اقتصادی تا کرونا و تغییرات آب و هوایی اشاره کرد و گفت بایدن مردی است که آمریکا امروز به آن نیاز دارد و او رییس جمهوری متفاوتی خواهد بود.

این دیپلمات پیشین انگلیس یکی از چالش‌های اصلی بایدن را کاهش شکاف در جامعه آمریکا و تغییر ۴ سال سیاست‌های تلخ ترامپ خواند اما افزود که این مساله با وجود نداشتن اکثریت در مجلس سنا کار را دشوار کرده است.

او همچنین درباره علاقه‌مندی انگلیس برای نزدیک شدن به دولت جدید آمریکا عنوان کرد که نزدیکی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس با دونالد ترامپ بر کسی پوشیده نیست و شایعاتی وجود دارد که او از شکست ترامپ در انتخابات ناراحت شد.

وی در عین  حال یادآور شد که جانسون پیام‌های تبریک وحمایت قوی خود را به مناسبت پیروزی بایدن ارسال کرده و دو کشور زمینه های مشترک زیادی را برای گسترش‌ همکاری‌ دارند. او برگزاری اجلاس گروه ۷ و کنفرانس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی در انگلیس را زمینه مناسبی برای توسعه روابط دوستانه میان رهبران دو کشور خواند اما افزود که نخست برخی از اختلاف نظرها میان دو طرف باید حل و فصل شود.

وستمکات با بیان اینکه  بایدن به دلیل ریشه ایرلندی چندان طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و نقض پیمان صلح جمعه نیک نیست عنوان کرد که تنها از طریق اراده دوطرف می‌تواند این اختلاف نظر را بر طرف کرد.

بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به‌عنوان نامزد حزب دموکرات بیش از ۸۱ میلیون رأی مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رأی را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رأی مردمی و ۲۳۲ رای گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد.

بایدن و معاونش «کاملا هریس» ساعاتی پیش در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا که برخلاف رویه مرسوم بدون حضور دونالد ترامپ برگزار شد، سوگند یاد کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار جهان