۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۱۳
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84193331
۰ نفر

برچسب‌ها

فرانسه شهرک سازی جدید رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

تهران-ایرنا- وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای شهرک سازی های جدید رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را محکوم کرد و از مقامات اسرائیلی خواست که این تصمیمات را اجرا نکنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای تصمیمات اخیر رژیم صهیونیستی در مورد ساخت بیش از دو هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی جدید در شهرک های کرانه باختری و بیت المقدس شرقی و همچنین احداث نزدیک به یکهزار و ۳۰۰ خانه در شهرک گیوات هماتوس/ Givat Hamatos در بیت المقدس شرقی را محکوم کرد.

بر اساس این بیانیه،  فرانسه از مقامات اسرائیلی خواست که این تصمیمات را اجرا نکنند.

همچنین در بیانیه منتشره از سوی وزارت امور خارجه فرانسه، پاریس از طرفین خواست که از اقدامات یک جانبه ناقض راه حل دو کشور بر اساس قوانین بین المللی و پارامترهای توافق شده، امتناع کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی القدس العربی، مقامات رژیم اشغالگر اسرائیل روز چهارشنبه (۲۰ ژانویه/ ۱بهمن) طرح مناقصه برای ساخت ۲ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی جدید در هفت شهرک در کرانه باختری از جمله قدس را صادر کردند.  

بر اساس گزارش رسانه‌های صهیونیستی ۱۸۲ واحد از این واحدها در محدوده ساختمان‌های جدید خواهد بود و بقیه در چارچوب طرح توسعه شهرک‌های یهودی نشین قبلی اجرایی خواهد شد. با توجه به فاش شدن ساخت و ساز در شهرک‌های «بسغات زئیف»  و «هار حوما» در قدس مقرر شد که مناقصه‌های علنی در نیمه دوم ماه آینده گشوده شود.  

پیش از این «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و ارتش رژیم صهیونیستی برای ایجاد پاسگاه‌های «غیرقانونی» در کرانه باختری با اعتراض مواجه شده است بنابر این تصمیم گرفت که طرح این مناقصه‌ها را قبل از تحلیف «جو بایدن» تصویب کند.  

در همین حال جنبش «صلح اکنون»  که مخالف شهرک‌سازی رژیم اسرائیل است فاش کرد  ۷۵ درصد از  واحدهای مسکونی شامل یک هزار و ۹۴۶ هزار واحد که در این مناقصات قرار دارند مربوط به شهرکهایی است که در چارچوب راه حل دائمی و مطابق با طرح ابتکار ژنو،  اسرائیل باید آن‌ها را تخلیه کند.  

این جنبش درباره انتشار این مناقصه‌ها گفت: دولت نتانیاهو بصورت مستمر به تلاش‌های خود برای ضربه زدن هرچه بیشتر به صلح حتی تا آخرین لحظه پیش از تغییر دولت در واشنگتن ادامه می‌دهد.  

جنبش «صلح اکنون» با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی افزون بر این مناقصه‌ها، ساخت ۷۸۰ واحد مسکونی دیگر در شهرک‌ها را در هفته گذشته تصویب کرد، افزود: این رژیم همچنین مناقصه ساخت هزاران واحد مسکونی در شهرک «گوعات همتوس» و  سرمایه گذاری میلیاردی در طرح‌ها و زیرساختها که تعداد مهاجران را ۲ برابر می‌کند، کلید زد.  

به اعتقاد این جنبش،   «نتانیاهو» قصد ندارد حتی یک روز به بایدن رئیس جمهور منختب آمریکا آرامش بدهد.  

رژیم صهیونیستی در اجرای دستور «بنیامین نتانیاهو»  به تازگی با ساخت حدود ۸۰۰ خانه جدید در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری موافقت کرد.  

رسانه‌های این رژیم پیشتر اعلام کردند که صهیونیست‌ها تنها چند روز مانده به آغاز به کار دولت «جو بایدن»   رئیس جمهوری منتخب امریکا، قصد تصویب ساخت ۸۵۰ واحد مسکونی برای شهرک‌سازی در کرانه باختری را دارند.  

در همین حال وزارت امور خارجه و مهاجران فلسطین در بیانیه‌ای خواستار تلاش جامعه جهانی برای اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل در خصوص منع رژیم صهیونیستی از توسعه شهرک‌سازی در سرزمین فلسطین به ویژه قطعنامه ۲۳۳۴ شد و تاکید کرد که محکومیت جهانی جنبه بازدارنده در مقابل شهرک‌سازی ندارد.  

این وزارتخانه در بیانیه خود اضافه کرد که کابینه رژیم اشغالگر اسرائیل به ریاست «بنیامین نتانیاهو» همچنان به تلاش‌های خود برای از دست ندادن زمان جهت تصویب هرچه بیشتر پروژه‌های شهرک‌سازی و اجرای آن‌ها ادامه می‌دهد.  

وزارت امور خارجه و مهاجران فلسطین با اشاره به اینکه پس از چند ساعت از اعلام نتانیاهو مبنی بر ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی مشخص شد که کمیته محلی اسرائیل وابسته به شهرداری این رژیم اشغالگر، ساخت ۵۳۰ واحد مسکونی جدید در شهرکهای «گیلو» و «رامات شلومو» را در چارچوب گسترش شهرکها و جدا کردن محله‌های فلسطینیان در قدس شرقی از یکدیگر و این شهر مقدس از کل فلسطین و تصمیم گیری یکجانبه درباره آینده این شهر مقدس توسط قدرت اشغالگر را تصویب کرده است، افزود: این امر منجر به مسدود شدن نهایی هر فرصتی برای ایجاد کشور مستقل فلسطین دارای جغرافیای مداوم و قابل زندگی کردن به پایتختی قدس شرقی و به پایان رساندن ساختار نظام آپارتاید می‌شود.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار جهان