نوری المالکی: نیروهای خارجی باید از عراق بروند

بغداد – ایرنا- رئیس ائتلاف «دولت قانون» عراق بر لزوم خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی «السومریه» عراق، «استفان هیکی» سفیر انگلیس در عراق امروز با «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون در دفترش دیدار کرد.

برپایه این گزارش، در این دیدار راههای تقویت روابط دوجانبه بین عراق و انگلیس و آخرین تحولات سیاسی در سطح منطقه ای و بین المللی به همراه مقدمه چینی های جاری برای برگزاری انتخابات زودهنگام عراق بررسی شد.

این انتخابات قرار است دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه سال ۱۴۰۰) برگزار شود.

المالکی در این دیدار تاکید کرد که کشورش مصمم به گذر از چالش های کنونی با برگزاری انتخاباتی آزاد، سالم و با شفافیت بالا است.

وی تصریح کرد: برگزاری انتخابات در موعد مقرر بسترساز شکل گیری دولت و پارلمانی منسحم برای مسئولیت پذیری جهت برآورده کردن مطالبات عراقی ها خواهد بود.

المالکی تصریح کرد: وضعیت داخلی عراق بدون وجود یک دولت قویِ محقق کننده وفاق سیاسی به ثبات نمی رسد تا اینکه این دولت قادر باشد تا اعتبار نظام را بازگردانده و اعمال قانون کرده و به اشکالات در مدیریت نظام رسیدگی کند.

برپایه این گزارش، نخست وزیر پیشین عراق همچنین بار دیگر بر موضع خود مبنی بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از این کشور به خاطر بی نیاز شدن عراق به آنها و اکتفا به باقی ماندن فقط مستشاران و مربیان آموزشی تاکید کرد.

وی تصریح کرد که تغییرات جاری در منطقه و آمدن دولت آمریکا به ریاست «جو بایدن» ممکن است بحران را پایان داده و از شدت درگیری آمریکا و ایران بکاهد.

برپایه این گزارش، سفیر انگلیس نیز در این دیدار بر حمایت کشورش از ثبات روند سیاسی عراق و لزوم وحدت نظر و گفت وگو بین جریان های سیاسی عراقی برای مقابله با چالش ها و مهیا کردن فضای مناسب برای رسیدن به انتخابات زودهنگام در این کشور تاکید کرد.

دولت عراق در جلسه روز سه شنبه خود به ریاست «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور با حضور اعضای کمیسیون عالی انتخابات عراق، تعیین روز دهم اکتبر آینده (۱۸ مهرماه) به عنوان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور را تصویب کرد.

رایزنی‌ها و گام‌های احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف عراق و تغییر آرایش نیروهای سیاسی از  نزدیک به سه ماه پیش برای ورود به این انتخابات آغاز شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =