۴۳ کشته در اولین حادثه واژگونی قایق مهاجران غیرقانونی در سال ۲۰۲۱

تهران-ایرنا- سازمان ملل اعلام کرد که در اولین حادثه واژگونی قایق حامل مهاجران غیرقانونی در سال ۲۰۲۱، دست کم ۴۳ نفر در دریای مدیترانه غرق شدند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دو سازمان وابسته به سازمان ملل امروز مرگ دست کم ۴۳ نفر از مهاجران غیرقانونی که از غرب آفریقا به سمت سواحل لیبی در حرکت بودند را تأیید کردند.

سازمان بین المللی مهاجرت و کمیساریای عالی امور پناهندگان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که گارد ساحلی شهر زواره لیبی موفق شدند جان ۱۰ نفر از غرق شدگان را نجات دهند و آنها را به ساحل منتقل کنند.

لیبی مسیر اصلی مهاجران آفریقایی برای مهاجرت غیرقانونی به اروپا به شمار می‌آید. کشورهای آسیایی و آفریقایی بیشترین تعداد مهاجران غیرقانونی به اروپا را به خود اختصاص داده اند.

اگرچه بسیاری از این مهاجران غیرقانونی موفق می شوند با کمک قاچاقچیان به مقاصد خود برسند، اما شمار زیادی از آنان نیز در دریا دستگیر شده و توسط گارد ساحلی لیبی به مبداء حرکت‌شان بازگردانده می‌شوند.

فاصله برخی از کشورهای شمال آفریقا تا کشورهای اروپایی کمتر از ۳۰۰ کیلومتر است و این امر باعث رونق کار قاچاقچیان انسان و مهاجرت غیرقانونی در این منطقه شده است.

در این میان، لیبی پس از سرنگونی "معمر قذافی" در سال ۲۰۱۱ و تقسیم کشور به دو بخش شرقی و غربی و جنگ داخلی، نبود یک حکومت مقتدر  و فاصله اندک با کشورهای اروپایی، به مرکز تجمع پناهجویان آفریقایی و مهاجرانی از کشورهای آسیایی تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار جهان