جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا شد؛ تحلیف در میان تدابیر شدید امنیتی

نیویورک- ایرنا- ریاست جمهوری جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب به وقت تهران و دقایقی قبل پس از ادای سوگند، به طور رسمی آغاز شد در حالیکه « دونالد ترامپ» در مراسم تحلیف که در میان تدابیر شدید امنیتی در حال برگزاری می باشد، غایب بزرگ است.

به گزارش ایرنا، جو بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به عنوان نامزد حزب دموکرات بیش از ۸۱ میلیون رای مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رای را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رای مردمی و ۲۳۲ رای گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد.

در مراسم امروز بایدن و « کاملا هریس» به عنوان معاون او سوگند می خورند.

بایدن پیش از این معاون رئیس جمهوری آمریکا در دوره باراک اوباما و چندین سال به عنوان سناتور فعالیت داشته است.

بایدن در حالی آئین تحلیف خود را برگزار کرد که ترامپ غایب بزرگ آن بود اما سه رئیس جمهوری پیشین یعنی باراک اوباما، جورج دابلیو بوش و بیل کلینتون و مایک پنس معاون ترامپ حضور داشتند.

در ادامه مراسم، خانم کامالا هریس به عنوان نخستن معاون رئیس جمهوری زن و رنگین پوست آمریکا سوگند یاد کرد و قسم خورد که در انجام وظایفش، صادق و به کشورش وفادار خواهد بود.

همه‌گیری کرونا در آمریکا که تاکنون بیش از ۲۴ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۴۰۱ هزار نفر را گرفته است، تشدید امنیتی به دلیل شورش هواداران ترامپ به کنگره در ۱۷ دی‌ماه و همچنین نگرانی از تکرار آن مراسم تحلیف بایدن را دستخوش تغییرات جدی کرد.

نصب ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ پرچم آمریکا در محدوده نشنال مال به جای تماشاگران و مردمی که قرار بود در این مراسم حضور یابند اما به دلیل فوق نتوانستند، شکل دیگری از مخاطبان را به نمایش درآورده است.

با این وجود، همه شبکه‌های خبری به طور مستقیم این مراسم را پوشش دادند.

یکی از نکات این مراسم، انتخاب چند چهره سیاهپوست برای ایراد سخنرانی در این مراسم بود؛ ایراد نطق های احساسی که بخش هایی از آن به درد و رنج سیاهپوستان آمریکا از زمان برده داری تا کنون اشاره داشت و برای لحظاتی باعث تحریک احساسات حضار شد.

تریبون محل حضور مجری و دیگر شخصیت های مراسم تحلیف، بخاطر رعایت پروتکل های بهداشتی، بطور مرتب ضدعفونی می شد.

در بخش از این مراسم، دو نفر از خوانندگان آمریکایی قطعاتی را اجرا کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان