مخالفت رئیس کمیسیون اروپا با بستن مرزها برای مهار کرونا

تهران – ایرنا – مدیر اجرایی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه خواستار هماهنگی اقدامات مربوط به کاربرد واکسن کرونا در کشورهای عضو این نهاد و اجرای احتمالی محدودیت های اضافی در صورت ضرورت و خودداری از بستن مرزها برای مهار بیماری کووید – ۱۹ شد.

به گزارش چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا در پارلمان این نهاد گفت که بستن سراسری مرزها در این اوضاع هیچ علت و دلیل منطقی ندارد، به اندازه اقدامات هدفمند، موثر نیست و تنها به عملکرد بازار یکپارچه ما آسیب می رساند،  به این علت باید رویکرد یکپارچه ای برای آزمایش ویروس (تست)، ردگیری بیماری،  سفر و مرزها در پیش گیریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش، تغییرات آب و هوایی، مسائل بهداشت جهانی، دمکراسی و فناوری را از جمله چالش‌هایی نامید که نیازمند بازنگری و بهسازی در همکاری‌های جهانی است که به گفته او، اتحادیه اروپا و آمریکا باید در این رابطه در خط مقدم حرکت کرده و کشورهای همفکر را با خود همراه کنند.

فون‌درلاین مقابله با همه‌گیری کرونا را که «تاثیرات فاجعه‌باری در دو سوی آتلانتیک» به جا گذاشته، اولویت نخست همکاری دو طرف توصیف و ابراز امیدواری کرد که مقدمات خروج از این بحران را سرعت بخشند.

وی از تصمیم جو بایدن برای بازگشت به توافق اقلیمی پاریس در اولین روز آغاز به کار دولت هم ابراز خرسندی کرد و بیان داشت: این نقطه شروع همکاری‌های دو طرف است و مایل هستیم تا مشارکت خود را در زمینه کاهش ضایعات کربنی عمیق‌تر کنیم.

او تصریح کرد که اتحادیه اروپا قصد دارد با همکاری آمریکا، فناوری‌های جدیدی برای بهره برداری در زمینه راهبرد خنثی کردن تغییرات اقلیمی، بسازد.  

وی با اشاره به مراسم تحلیف  جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا که قرار است امشب به وقت تهران برگزار شود، سوگند او را پیامی به ملت خسته آمریکا (از رویکردهای دولت ترامپ) برای امیدواری به جهانی دانست که در انتظار بازگشت واشنگتن به دایره کشورهای هم‌فکر به سر می برد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان