فرماندار: بندرانزلی برای بحران احتمالی برف آماده است

رشت-ایرنا-فرماندار بندرانزلی از آمادگی دستگاههای مربوطه برای مقابله با بحران احتمالی برف خبر داد و افزود : ستاد مدیریت بحران این شهرستان به صورت تمام وقت و سیستمی آماده واکنش مناسب به بحران احتمالی برف است.

اسماعیل میر غضنفری عصر چهارشنبه  در گفتگو با ایرنا با بیان این که مهمترین مساله در بحران مدیریت شرایط است اظهار داشت: مدیران ادارات در زمان بحران در شهرستان حضور داشته باشند.
وی تصریح کرد :قبل از بحران باید به فکر وقوع بحران های احتمالی بود تا در زمان بحران بتوان منابع انسانی و لجستیکی را به نحو صحیح مدیریت کرد.
وی با تاکید بر لزوم آمادگی سازمانها و دستگاههای اداری در مقابله با بحران احتمالی افزود : اداره راهداری و حمل و نقل بعنوان متولی راه‌های اصلی و فرعی با استفاده از پتانسیل بخش خصوصی در هماهنگی فیمابین با شهرداری آماده هستند تا در هنگام بارش برف نسبت به رفع مشکل انسداد مسیر ها اقدامات لازم را انجام دهد.
میر غضنفری گفت : همزمان با بارش برف ماشین آلات سنگین بصورت شبانه روزی مسیر های اصلی را بازگشایی کنند تا هیچ راه اصلی بسته نماند.
وی افزود: علاوه بر این موارد از تجهیزات ماشین آلات سنگین منطقه آزاد انزلی نیز برای بازگشایی روستاهای محدوده این منطقه بهره خواهیم گرفت .
وی با بیان اینکه امکانات دهیاری ها نیز در بازگشایی راه‌های اصلی بکار گرفته می شوند ، خاطر نشان کرد : گرچه بارش برف نزول نعمت الهی است که نوید سالی پربار کشاورزی را می دهد اما سختی‌هایی هم به دنبال خواهد داشت .
میرغضنفری اظهار داشت : مردم نباید انتظار داشته باشند درحالیکه راه های اصلی باز نشده به راه‌های فرعی بپردازیم یا موضوعاتی را در اولویت قرار دهیم که رفع آن مشکل عمومی را حل نخواهد کرد. 
میر غضنفری در خصوص تامین قوت اصلی مردم در مواقع بحران نیز گفت : تعدادی از نانوایی‌ها شهرستان دوگانه‌سوز شده اند و در صورت بارش برف مردم در تهیه نان و ارزاق عمومی مشکلی نخواهند داشت و این شهرستان به اندازه کافی ذخیره آرد دارد.
وی تاکید کرد: جایگاههای سوخت رسانی نیز در حوزه حمل و نقل جاده‌ای شهری و بین شهری کشاورزی از سوخت کافی برخودارند.
بخشدار انزلی نیز در خصوص آمادگی روستاهای این شهرستان در مواقع بحران برف گفت : ستاد مدیریت بحران در بخش مرکزی با برگزاری جلسات متعدد هماهنگی لازم را بین دستگاهها ایجاد کرده است.
اسماعیل قاسمی به خبرنگار ایرنا گفت : پنج روستا (جفرود پایین ،لیجارکی ،گلشن، حسن رود و طالب آباد ) این شهرستان در محدوده منطقه آزاد انزلی قرار دارد و در نشستی  با مسئولان ذیربط این سازمان ، مقر مدیریت ستاد بحران در مرکز دهستان در روستای گلشن تعیین شد .
وی تاکید کرد : دهیاران باید با افراد  دارای تراکتور و لودر  قرارداد منعقد کنند تا به محض بارش برف و انسداد راهها نسبت به بازگشایی مسیر اقدام کنند.
وی با بیان اینکه تمهیدات لازم در شرق شهرستان اندیشیده شده است، تصریح کرد: روستاهای که ماشین آلات سنگین دارند کار برف روبی محورهای اصلی روستاهای این منطقه را از طالب آباد تا جفرود پایین  در محدوده منطقه آزاد انجام می دهند .
قاسمی به دو روستای تربگوده و شانگهای پرده در شرق انزلی که خارج از محدوده منطقه آزاد انزلی هستند اشاره و یادآوری کرد : جلسات مشترکی نیز به منظور هماهنگی بیشتر با حضور دهیاران ، مدیریت ستاد بحران ، روسای شوراها، سپاه ، مسئولان پایگاه‌های مقاومت بسیج و نیروی انتظامی برگزار شده است.
وی از استقرار یک دستگاه ماشین آلات سنگین لودر در روستای کپورچال خبر داد و گفت: با توجه به اینکه ایستگاه اصلی توزیع برق انزلی در این مسیر قرار دارد گروهی متشکل از نمایندگان ادارات برق ، آب و گاز  همراه یک دستگاه ماشین آلات سنگین راهداری در این محور مستقر هستند که در صورت بارش برف اقدامات اولیه را انجام دهند و مانع قطع برق شوند.
وی با بیان اینکه دهیاران باید به هنگام بارش برف در روستاهای خود جلسات ستاد بحران را تشکیل دهند ، خاطر نشان کرد: روستاهای آبکنار، کپورچال و سنگاچین بعنوان مرکز در نظر گرفته شده اند و در مساجد روستاها نیز در راه ماندگان اسکان داده می شوند.
وی تصریح کرد : این شهرستان هشت خانه هلال دارد که سه خانه در روستاهای شرق و پنج خانه هلال در روستاهای غرب انزلی قرار دارند و یک پایگاه هلال احمر نیز در روستای کپورچال فعال است .
وی گفت : این خانه های هلال مجهز به ملزومات اولیه مانند پتو و مواد غذایی هستند و در صورت بروز بحران می توانیم به در راه ماندگان پناه دهیم .
رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان بندرانزلی اظهار داشت : اداره راهداری از توان بخش خصوصی در کنار ماشین آلات راهداری، اداره بنادر و دریانوردی و منطقه آزاد در بازگشایی مسیر در صورت بارش برف و بروز بحران بهره خواهد گرفت.
سید مرتضی عظیمی تاکید کرد: دو راهدار خانه در طالب آباد و کپورچال با ۲۰ نیرو بصورت تمام وقت آماده ارائه خدمات به مردم خواهند بود .
وی با بیان اینکه نمک و ماسه به مقدار کافی فراهم و در اختیار دستگاههای متولی قرار گرفته است ، تصریح کرد: در ساعات اولیه بارش راهداری جهت جلوگیری از یخبندان مسیر های اصلی را نمک پاشی می کند.
وی خاطر نشان کرد: اولویت در زمان بحران مسیر های اصلی و ترانزیتی است و سپس راههای فرعی را بازگشایی خواهد کرد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها