سرمایه‌گذاری در استان تهران ۱۵۶ درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: صدور مجوز تاسیس کارگاه تولیدی در واحدهای صنعتی استان تهران در ۹ ماهه امسال ۱۶۵ درصد رشد داشته است.

حشمت اله عسگری روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری نشت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان پردیس به خبرنگاران گفت: جذب سرمایه گذار در استان تهران برخلاف سایر استان‌ها در حال انجام است به طور متوسط در سطح کشور ۲۲ درصد از واحدهای داخل شهرک‌های صنعتی تعطیل هستند و این رقم در استان تهران به ۱۶ درصد تقلیل پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در استان تهران در حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی داریم، اظهارداشت: کارگاه‌های تولیدی که مشکل رکود اقتصادی دارند برای راه اندازی مجدد به متقاضیان جدید واگذار می شود و در این رویه از میزان رکود اقتصادی واحدهای صنعتی در سطح استان می کاهد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: از ابتدای سال ۹۹ با وجود بیماری کرونا و مشکلات آن یک واحد صنعتی هم تعطیل نشد و ۱۴۵ واحد صنعتی که از ابتدای سال راکد بودند به چرخه تولید بازگشتند و ۳۰ واحد صنعتی که بابت بدهی به بانک‌ها واگذار شده بودند از رهن بانک خارج و به مزایده گذاشته شدند.

عسگری ادامه داد: در سال جاری ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بابت کرونا تسهیلات پرداخت شده که رقم پرداختی قابل توجه و قابل قیاس با سال گذشته نیست.

وی با بیان اینکه ۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی در سطح استان صرف شده، و محدودیتی در حوزه منابع نداریم، اظهار داشت: منابع متنوع و ارزان قیمت را در اختیار داریم  و طی چند روز گذشته ۱۴ میلیارد تومان یارانه  تسهیلات با قیمت مناسب و با تعرفه قرض الحسنه برای طرح های جهش تولید به ما ابلاغ شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: چندین طرح به عنوان جهش تولید انتخاب شدند و اعتبار ۱۴ میلیارد تومانی بین طرح هایی که امسال به بهره برداری برسند به عنوان تعرفه و تعدیل نرخ سود توزیع می شود.

 وی با اشاره به کنترل نرخ مرغ و تخم مرغ در بازار اظهار داشت: عرضه مرغ در بازار به تعادل رسیده و مشکلات تا حدی حل شده و به دلیل سوء استفاده واحدهای بسته بندی تخم مرغ و عرضه تخم مرغ بالاتر از نرخ مصوب توسط مرغداران شاهد عدم تعادل در بازار تخم مرغ بودیم.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: در شرایط گرانی تخم مرغ شانه ۲۰ تایی ۴۷ هزار تومان عرضه می شود و برای جلوگیری از افزایش قیمت نرخ مصوب تخم مرغ شانه ۳۶ تایی ۳۶ هزار تومان اعلام شده است و در این راستا برای متخلفان پرونده های سنگین تشکیل و تمامی آنها بدون چشم پوشی و استثنا به تعزیرات ارسال شده است.

عسگری افزود: از روز گذشته ۱۶۰ تن تخم مرغ به بازار  وارد شده و  شاهد روند کاهشی نرخ تخم مرغ از دیروز هستیم.

وی با اشاره به موارد مطرح شده در جلسه، اظهار داشت: در حدود ۱۴ مورد از طرح های مشکل دار شهرستان پردیس را به بحث گذاشتیم و تعیین تکلیف شد که بخشی از مشکلات مربوط به حوزه محیط زیست است و اگر حریم منطقه حفاظت شده اصلاح نشود با توجه به رشد جمعیت بالای ۴ درصد این شهرستان توسعه آتی با مشکل مواجه خواهد شد.

 معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران دامه داد: بخش عمده ای از مشکلات توسعه ای که امروز مطرح شد مشکل استقرار واحدهای تولیدی در  منطقه حفاظت شده است که رفع و حل آن در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار گرفته تا واحدها از منطقه حفاظت شده خارج و به آنها نظیر سایر مناطق صنعتی خدمات رسانی شود.

عسگری افزود: بخشی از مشکلات هم مربوط به تامین اجتماعی و امور مالیات تولید کنندگان است که از با استفاده از ظرفیت تقسط و بخشودگی مشکل آنها در این زمینه مرتفع شد.

وی با اشاره به ساماندهی مناطق صنعتی شهرستان پردیس اظهار داشت: مصوبه هیات دولت در بازه زمانی ۱۸ ماهه برای ساماندهی نواحی صنعتی تعیین شده  است و تسریع تشکیل کارگروهی در وزارت کشور مشکل نواحی صنعتی پردیس را مرتفع خواهد کرد.

شهرستان پردیس با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پایتخت قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها