۲ عنصر فرهنگی دزفول ثبت ملی شدند

دزفول - ایرنا - فرماندار ویژه دزفول گفت: ۲ عنصر فرهنگی با حدود ۸۰ سال قدمت در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشورمان ثبت شدند.

علی فرهمندپور روز چهارشنبه در حاشیه ثبت این آثار به خبرنگاران گفت:۲ عنصر فرهنگی شهرستان دزفول در جلسه شورای ملی ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس کشور ، در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسید.
وی افزود: مهارت ساخت عروسک‌های سنتی دزفول با قدمتی حدود ۸۰ سال که در گذشته در جهیزیه نوعروسان قرار می‌گرفت در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.
وی با بیان اینکه دزفول به شهر آجر معروف است ادامه داد: همچنین مهارت خُوُون چینی که مربوط به آجرچینی سنتی در این فهرست ملی به ثبت رسید.
یک عروسک ساز دزفولی نیز گفت: پس از سه سال تحقیق و گفت و گو با همشهریان اطلاعات موردنظر درباره مهارت ساخت " بِی" جمع‌آوری و توانستیم با پیگیری انجام شده این عروسک را به عنوان عروسک بومی دزفولی و بخشی از میراث معنوی کشورمان به ثبت ملی برسانیم.
بهناز پویان افزود: در گذشته، " بِی" به عنوان همدم عروس و زینت بخش عروس، در جهیزیه وی گذاشته می‌شد که در تلاش هستیم دوباره این فرهنگ را رواج دهیم.

نشست شورای ملی ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ ۹۹ با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور در سالن اجتماعات وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در تهران برگزار ، و ۳۲ عنصر میراث‌فرهنگی ناملموس از استان‌های خوزستان ، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، و کرمان در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها