آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب های بویراحمد مشاهده نشده است

ایرنا - یاسوج- رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد گفت: با پایش تالاب ها و ردخانه ها تا کنون موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب این شهرستان مشاهده نشده است.

علی رویین تن روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: گشت مشترک پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب و رودخانه‌های بشار، کبگیان و قلات با همکاری محیط زیست به منظور پیشگیری و پایش این بیماری آغاز شده است.


وی افزود: مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر در شناسایی به موقع کانون‌های بیماری در حیات وحش نقش موثری دارد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد بیان کرد: هر ساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب، رودخانه و زیستگاه‌های پرندگان آبزی احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد که پایش و کنترل تالاب به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری حائز اهمیت است.

رویین تن با بیان اینکه شهرستان بویراحمد با دارا بودن رودخانه‌ها و زیستگاه‌های متعدد و طبیعت زیبا محل زمستان گذرانی بسیاری از پرندگان مهاجر است، افزود: پایش این تالاب و زیستگاه‌ها تا زمان حضور پرندگان مهاجر ادامه دارد.

   آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی  است که  دارای سه نوع  C,B,A می باشد.

   پرندگان وحشی و آبزی می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروسهای آنفلوانزای  پرندگان را با خود جابجا کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها