خودرو مهم‌ترین عامل آلودگی هوا در کشور است

اردبیل - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ۶۰ تا ۸۰ درصد آلودگی هوا در کشور توسط وسایط نقلیه و خودروها ایجاد می شود و به همین دلیل مدیریت این مساله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گزارش ایرنا، سعید شهند روز چهارشنبه همزمان با هفته گرامیداشت هوای پاک در بازدید از مراکز معاینه فنی خودرو در اردبیل با اشاره به نقش معاینه خودرو در مدیریت منابع آلاینده هوا اظهارکرد: انجام بموقع معاینه فنی خودرو یکی از عوامل مهم در مدیریت منابع آلاینده هوا است.

وی با بیان اینکه ۱۴ مرکز معاینه فنی خودرو سبک و چهار مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در استان فعالیت می‌کند، افزود: با توجه به متصل بودن تمامی مراکز به سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) نتایج حاصل از تست خودروها رصد شده و در صورت عدم وجود مشکل برای خودرو گواهی معاینه فنی صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون هوای پاک، خودروهای فاقد معاینه فنی مشمول پرداخت جریمه هستند، بیان کرد: در بازدید امروز موضوع تست آلایندگی خودروها و سنجش گازهای خروجی در مراکز معاینه فنی مورد پایش و بررسی قرار گرفت.

فرماندار اردبیل نیز در این بازدید با اشاره به اینکه در ۹ ماه امسال ۳۴ هزار مورد معاینه فنی در شهر اردبیل انجام شده است، گفت: در شهر اردبیل هفت مرکز معاینه فنی خودرو های سبک مشغول فعالیت هستند که نقش مهمی در جلوگیری از آلودگی هوا ایفا می کنند.

مسعود امامی یگانه با تاکید بر اینکه خودروهای سواری سبک چهار سال بعد از تولید و خودروهای سنگین یک سال بعد از تولید موظف به انجام معاینه فنی خودرو هستند، افزود: توسعه شهری باید همراه با حفظ محیط زیست بوده و تمامی شهروندان احساس مسئولیت کرده و حفظ هوای پاک را وظیفه بدانند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =