رئیس انجمن مفاخر: ویژگی برتر ناظم الاطباء جمع میان طبابت و حکمت بود

کرمان - ایرنا - رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور گفت: ناظم الاطباء کرمانی، حکیمی که علاوه بر مباحث ادبی، فلسفی و حَکَمی، به طبابت هم می پرداخت، در واقع مهمترین برتری ایشان جمع میان طب، حکمت و ادبیات بود.

به گزارش ایرنا ، حسن بلخاری قهی روز چهارشنبه در همایش مجازی بزرگداشت میرزاعلی اکبر خان نفیسی ملقب به ناظم الاطباء کرمانی اظهار داشت: ایشان پزشک مخصوص مظفرالدین شاه بوده اند و نقش موثری در تاسیس بیمارستان های نیمه اول قرن شمسی داشته اند.  
او افزود : در زبان فارسی فرهنگنامه (فرهنگ نفیسی) ناظم الاطباء کرمانی بسیار فوق العاده و معتبر در حوزه زبان فارسی است به طوری که در خیلی از ارجاعات و مقالات  از این فرهنگ نام برده می شود، که این خود به تنهایی یکی از ارزشمندترین کارهایی است که وی به آن پرداخته است.  
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور بیان کرد: روحیه ادبی، فلسفی و طبابت از برجسته ترین مصداق های تخصص این حکیم بزرگوار است که در سابقه تمدن اسلامی ایرانی نقش پررنگی را ایفا می کند.  
بلخاری قهی گفت: ناظم الاطباء کرمانی توانست مفهوم حکمت در بطن فرهنگ اسلامی  به عنوان یکی از مصادیق بی نظیر معاصر ایران باشد، به طوری که وی در امضای مشروطیت و خروج ایران از سلطنت پادشاهان و ورود به دموکراسی نوین تاثیر بسیاری داشت.
وی افزود: کرمان در همه زمینه ها یکی از بخش های گوهر پرور  ایران است  و ناظم الاطباء یکی از مصادیق بی نظیر معاصر ایران به شمار می رود که توانست مفهوم حکمت را به معنای جامعیتی که در بطن  فرهنگ اسلامی است تبلور ببخشد.  
 بلخاری قهی با ابراز امیدواری در پیروی از راه ناظم الاطباء افزود: در نظام دینی، فرهنگی و فلسفی با اشاره به مفهوم توآمان نظر و عمل؛ همچنین توآمان حکمت و طبابت، محال است کسی با اتکا به چرخه ۱۴۰۰ ساله راه را اشتباه انتخاب کند و موفق نشود.  
وی بیان کرد: امیدوارم سیره ایشان و راهشان در جمع حکمت و طبابت، ادبیات و طبابت  به عنوان یک الگو در بین پزشکان و اطبا قرار گیرد.  

  در پایان همایش بزرگداشت میرزاعلی اکبر خان نفیسی ناظم الاطباء کرمانی با حضور استاندارکرمان‌در سالن اجتماعات  استانداری  ضمن پاسداشت و قدردانی از مشاهیر و ارگان های مختلف  از پنج اثر ناظم الاطباء کرمانی رونمایی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha